Projekt domu Szpak dr-S
Nowości projektowe

DWA OBLICZA DOMU Z DREWNA

Zbudować „pachnący i słoneczny” dom drewniany to marzenie niejednego z nas. Domy drewniane mają swój niepowtarzalny klimat, są zdrowe i od wielu, wielu lat mają swoich wiernych zwolenników. Domy drewniane, oprócz walorów funkcjonalnych i estetycznych, cieszą się niesłabnącym powodzeniem ze względu na niepowtarzalny klimat, który w nich panuje. Drewno, jako surowiec naturalny, posiadający zdolność do samoregulacji wilgotności, stwarza trudny do uzyskania w innych technologiach mikroklimat wewnątrz budynku. Dom drewniany to „recepta na długowieczność”. W krajach, gdzie budownictwo drewniane jest szeroko rozpowszechnione, statystyczny mieszkaniec takiego domu żyje kilkanaście lat dłużej. Drewno to szlachetny budulec, stosowany od tysięcy lat, być może dlatego domy drewniane uchodzą za ponadczasowe.

Projekt domu Traper 2 bal

Projekt domu Traper 2 bal

TRADYCJA

U podłoża zainteresowania architekturą drewnianą leży wynikający z tradycji szacunek do drewna. Domy drewniane o tradycyjnej bryle są wciąż najbardziej uniwersalne, ponieważ mają swój ciepły, bajkowy klimat, są przytulne, swojskie i ekologiczne. W tradycyjnych domach drewnianych dużą rolę odgrywają detale, takie jak: okiennice, lukarny, jętki, które nadają im charakteru. Ważne jest, by dom i otoczenie współgrały ze sobą, tworząc malowniczy krajobraz. Tradycyjne domy drewniane często przejmują funkcję letnich rezydencji, miejsca wypoczynku całej rodziny.

Projekt domu Borówka 5 dr-S

Projekt domu Borówka 5 dr-S

Arnika 2 dr-S

Dom mieszkalny z poddaszem użytkowym, przeznaczony dla 4-osobowej rodziny. Rozwiązanie pomieszczeń parteru (salonu i jadalni) umożliwia usytuowanie domu zarówno od północy, jak i od południa. Na parterze znajduje się salon, jadalnia, kuchnia i wc, zaś w części gospodarczej – kotłownia i garaż. Na poddaszu zaprojektowano 3 sypialnie, w tym jedną z garderobą oraz łazienkę. Niewątpliwym atutem projektu jest duży zadaszony taras.

Projekt domu Arnika 2 dr-S

Projekt domu Arnika 2 dr-S

Bryza dr-S

Niewielki dom mieszkalny z użytkowym poddaszem o bogatym programie funkcjonalnym, zaprojektowany z myślą o komforcie 4-osobowej rodziny. Na parterze przewidziano część dzienną: salon z kominkiem i wyjściem na zadaszony taras, kuchnię z jadalnią, dodatkowy pokój oraz część gospodarczą; wc, kotłownię oraz garaż. Na poddaszu przewidziano trzy sypialnie oraz łazienkę. W jednej z sypialni zostało wygospodarowane miejsce na dwie garderoby.

Projekt domu Bryza dr-S

Projekt domu Bryza dr-S

Indygo 2 dr-S

Propozycja dla osób, które cenią proste, ale niebanalne rozwiązania. Dom został zaprojektowany z myślą o zaspokojeniu potrzeb 4-5 osobowej rodziny. Przestrzeń parteru zajmuje funkcjonalny salon z kominkiem, otwarta kuchnia ze spiżarnią oraz dodatkowy pokój. Wygodę codziennego użytkowania zapewniają liczne pomieszczenia dodatkowe. Na poddaszu zaprojektowano trzy wygodne sypialnie, łazienkę oraz garderobę. Niewątpliwym atutem projektu jest dość duża kotłownia, duży zadaszony taras oraz zabudowany balkon.

Projekt domu Indygo 2 dr-SProjekt domu Indygo 2 dr-S

Pliszka 2 dr-S

Dom o rozsądnych wymiarach posiadający tradycyjną, zwartą bryłę z charakterystycznym wykuszem w salonie i prosty dwuspadowy dach. Na parterze znajduje się dodatkowy pokój oraz łazienka. W centralnej części salonu usytuowano kominek. Poddasze zajmują trzy wygodne sypialnie, ogólnodostępna łazienkę oraz garderoba. Pliszka 2 to projekt optymalny, uwzględniający podstawowe potrzeby 4-5 osobowej rodziny.

Projekt domu Pliszka 2 dr-SProjekt domu Pliszka 2 dr-S

NOWOCZESNOŚĆ

Realizacje domów drewnianych mogą być bardzo różne, często bardzo nowoczesne. Architektura domów w szkielecie drewnianym wizualnie nie różni się niczym w stosunku do domów wybudowanych w technologii tradycyjnej Dom w szkielecie śmiało można obłożyć kamieniem, cegłą elewacyjną czy też styropianem, i otynkować. Na dachu można położyć pokrycie ciężkie w postaci dachówki ceramicznej czy łupka i dom będzie się prezentował jak murowany – i tylko wprawne oko dostrzeże drobny detal, który świadczyć będzie o tym, iż jest to dom drewniany.

Neptun 5 dr-T

Nowoczesny dom mieszkalny parterowy przeznaczony dla 4-osobowej rodziny, z wyraźnym podziałem na część dzienną, nocną i gospodarczą. Centrum domu stanowi słoneczny salon z kominkiem oraz wyjściem na częściowo zadaszony taras. W części nocnej zaprojektowano trzy sypialnie oraz łazienkę. Do bryły domu przylega jednostanowiskowy garaż z kotłownią usytuowaną tuż za nim. Projekt idealnie sprawdzi się na działkach z wjazdem od południa.

Projekt domu Neptun 5 dr-TProjekt domu Neptun 5 dr-T

Amarant dr-T

Nowoczesny dom mieszkalny z użytkowym poddaszem, zaprojektowany w technologii szkieletu drewnianego. Prosta bryła domu dzięki ciekawie dobranej elewacji prezentuje się bardzo efektownie. Jest do dom idealny dla 4-osobowej rodziny. Na parterze znajduje się otwarta, przestrzenna kuchnia, salon, gabinet, łazienka oraz pomieszczenie gospodarcze/kotłownia. Na poddaszu zaprojektowano trzy sypialnie oraz łazienkę. Jedna z sypialni posiada garderobę, a dwie pozostałe wyjście na balkon. Cechą charakterystyczną projektu są duże przeszklenia, dzięki którym zarówno bryła domu, jak i wnętrze nabiera lekkości.

Projekt domu Amarant dr-TProjekt domu Amarant dr-T

Syriusz dr-T

Nowoczesny dom mieszkalny z użytkowym poddaszem, zaprojektowany w technologii szkieletu drewnianego, o bardzo ciekawej stylistyce. Charakter domu kształtują drewniane elementy elewacji. Jego niebanalna forma współgra z atrakcyjnym układem wnętrza. Na parterze zaprojektowano salon z kominkiem i wyjściem na taras, jadalnię zlokalizowaną w wykuszu, oraz częściowo otwartą kuchnię ze spiżarnią. W planie parteru znajduje się również gabinet oraz skomunikowane pomieszczenia gospodarcze (garderoba, garaż, kotłownia). Elementem, nadającym wnętrzu charakteru jest antresola zlokalizowana nad jadalnią. Na poddaszu zaprojektowano trzy sypialnie, z których jedna posiada odrębną łazienkę i garderobę.

Projekt domu Syriusz dr-TProjekt domu Syriusz dr-T

Wiśnia dr-ST

Dom mieszkalny z użytkowym poddaszem i garażem, utrzymany w nowoczesnej stylistyce. Dom został zaprojektowany w technologii szkieletu drewnianego z myślą o 4-5 osobowej rodzinie. Na parterze znajduje się salon z kominkiem, otwarta kuchnia, dodatkowy pokój i łazienka. Na poddaszu zaprojektowano trzy wygodne sypialnie, z których każda ma dostęp do balkonu, a dwie spośród nich posiadają garderoby. W programie funkcjonalnym poddasza znajduje się również ogólnodostępna łazienka oraz garderoba dostępna z korytarza. Atutem projektu jest duża kotłownia usytuowana tuż za garażem z wejściem od strony ogrodu.

Projekt domu Wiśnia dr-STProjekt domu Wiśnia dr-ST

Komentarz:

Maciej Matłowski 3 BW kopiaarch. Maciej Matłowski, MTM STYL

Niewątpliwą zaletą domów drewnianych jest to, że ich budowa trwa kilka miesięcy i stosunkowo szybko możemy zamieszkać we własnym domu. Budowa konstrukcji domu ogranicza się do montażu drewnianych elementów, poza tym jej lekkość do minimum ogranicza wielkość fundamentów, dzięki czemu ich koszt jest niższy. Poza fundamentami dom drewniany nie wymaga, żadnych prac mokrych, jak betonowanie czy murowanie, dzięki czemu budowa może odbywać się w okresie zimowym. Konstrukcja domów drewnianych pozwala na łatwe przebudowy, modernizacje, np. w zakresie przestawienia ścianek, czy naprawę lub wymianę instalacji. Mała grubość ścian zewnętrznych powoduje, że domy drewniane przy takich samych wymiarach zewnętrznych mają powierzchnię użytkową większą o ok. 10% niż domy murowane.

W przypadku domów drewnianych mamy do wyboru wiele technologii budowy: szkieletową, z bala, ryglową, gotową. Jej wybór tak naprawdę zależy od naszych oczekiwań, funduszy i charakteru domu.

8 komentarzy

  • Piotr

    Bardzo fajnie opisane. pamiętam, jak sam mieszkałem w drewnianym domu w latach 80tych, na wsi. Jeszcze raz dziękuję!

  • Paragon

    Domy z drewna są najlepsze, mają swój urok i dusze. Mieć taki dom to moje marzenie, które mam nadzieję niedługo się spełni.

  • Renatka

    Od dawna marzy mi się drewniany domek i jestem blisko spełnienia tego możenia niż kiedykolwiek, więc jestem wdzięczna za każdą inspirację. 😀

  • HMF24.pl

    Domy z drewna to także zdrowie. Naukowcy na podstawie badań naukowych stwierdzili, że jedna noc przespana w domu z drewna to 1 godzina życia więcej. Tu jest film z budowy domu z bali w Bieszczadach (adres strony zablokowany przez administratora)

  • Max

    Domy drewniane szybciej sie nagrzewają ale tez szybciej oddają ciepło z uwagi na mniejszą masę niż budynki murowane, dlatego są to budynki użytkowane przede wszystkim w okresie letnim.

  • marta

    Ciekawe skąd informacja o tym, że mieszkańcy domów drewnianych żyją dłużej. Jeśli byłyby na ten temat jakieś badania to można by domy drewniane jeszcze lepiej promować.

  • Krysia

    Osobiście jestem wielką wielbicielką drewnianych domów, jest to moje największe marzenie póki co mieć dom z drewna, ale niestety jeszcze długa droga do realizacji takich zachcianek 🙁
    pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »