Ogrzewanie domu
Porady architektów

Dylematy inwestora – Czym ogrzać dom?

Wybór sposobu ogrzewanie domu w czasach, gdy ceny energii i paliw są wysokie i niestabilne to wielkie wyzwanie, jakie czeka na osoby planujące budowę domu. Każdy inwestor wcześniej czy później stanie przed dylematem: czym ogrzać dom? Dostępne na rynku rozwiązania mają swoje plusy i minusy, różnią się kosztem instalacji i eksploatacji. Kwestię ogrzewania warto rozstrzygnąć na etapie wyboru projektu, bowiem powinno się w nim znaleźć miejsce na piec, pompę ciepła czy skład opału.

Ogrzewanie na paliwo stałe

Myśląc o rodzaju ogrzewania pod kątem zajmowanej powierzchni najmniej uciążliwe jest ogrzewanie piecem gazowym lub piecem elektrycznym dwufunkcyjnym, czyli takim, który ogrzewa wodę użytkową i CO bez zasobnika wody. Kocioł taki można ustawić, np.: w łazience czy kuchni. Nie jest on uciążliwy, a wyglądem przypomina lodówkę czy zmywarkę. W przypadku, gdy decydujemy się na ogrzewanie gazowe warto pamiętać, że nie ma znaczenia wielkość działki, o ile gaz jest dostarczany z sieci. Natomiast lokalizacja zbiornika na gaz na działce wymaga dodatkowego miejsca i zachowania odległości od granicy działki i od budynków.

proj. Cyprys_2_panoramaProjekt domu Cyprys 2

Wybór sposobu ogrzewania – rady architekta

Kolejnym rodzajem ogrzewania, które nie zajmuje zbyt wiele miejsca, jest pompa ciepła. Urządzenie to wymaga jednak miejsca na działce w celu ulokowania kolektora gruntowego. Najwięcej miejsca zajmuje kolektor poziomy, jest to powierzchnia co najmniej dwa razy większa od powierzchni domu do ogrzania. Osobnego pomieszczenia wymagają piece na paliwo stałe, olejowe oraz wszystkie piece czy pompy ciepła połączone z zasobnikiem wody użytkowej. Wielkość kotłowni będzie zależała od rodzaju/wielkości pieca i pojemności ewentualnego zbiornika na olej czy wielkości składu opału, jak również od pojemności zasobnika wody. Mając w planach instalację kolektorów słonecznych warto zwrócić uwagę na południową stronę dachu domu, czy będzie tam wystarczająco dużo miejsca na solary. Instalacja taka wymaga innego rodzaju pieca i zasobnika przystosowanego do współpracy z kolektorami.

Pompa ciepła ViessmannPompy splitowe Vitocal 100-S i Vitocal 111-S marki Viessmann

Przy wyborze kominka jako dodatkowego źródła ciepła panuje dowolność. Można zastosować kominek tradycyjny z grawitacyjnym rozprowadzeniem ciepłego powietrza, wspomaganego mechanicznie, bądź wkład kominkowy z płaszczem wodnym połączony z instalacją wodną CO domu.

– Z największym problemem przy wyborze ogrzewania domu borykają się inwestorzy posiadający działkę bez dostępu do sieci gazowej, a takich inwestycji jest obecnie zdecydowana większość – zauważa arch. Maciej Matłowski z Biura Projektów MTM STYL.

– Dodatkowo dochodzą problemy związane z zapisami w planach przestrzennych czy decyzjach o Warunkach Zabudowy, które narzucają wykorzystanie paliwa proekologicznego do ogrzewania domu – dodaje.

Jaki wobec tego mamy wybór? Do dyspozycji pozostaje: prąd, pompa ciepła, olej, gaz propan-butan, paliwo stałe w postaci ekogroszku.

– Mimo rosnącej popularności pompy ciepła inwestorzy często odrzucają to rozwiązanie ze względu na wysoki koszt inwestycji. Kotłownie na olej czy gaz propan-butan są instalowane ze względu na wygodę, jednak wielu inwestorów również nie decyduje się na ten rodzaj ogrzewania w obawie o rosnące z roku na rok koszty paliwa. Kotłownia na paliwo stałe, czyste i ekologicznie takie jak ekogroszek (ze względu na niską zawartość siarki ekogroszek do takich się zalicza) ma swoich zwolenników i przeciwników – wylicza arch. Maciej Matłowski. – Zaryzykowałbym jednak stwierdzenie, iż w tej chwili jest to najczęściej stosowany rodzaj paliwa służący do ogrzania domu m.in. dlatego do projektów, w których zastosowano ogrzewanie gazowe, a rozmiary kotłowni umożliwiają zastosowanie kotła na paliwo stałe do sprzedawanych przez nasze biuro projektów dołączamy pakiet rozwiązań „Kotłownia na paliwo stałe” uwzględniający zmianę sposobu ogrzewania budynku. Pakiet zawiera podstawowe założenia i wskazania, jakie należy zastosować w przypadku adaptacji kotłowni do zasilania paliwem stałym. Dostosowanie może być wykonane w trakcie adaptacji projektu gotowego do warunków miejscowych – wyjaśnia Maciej Matłowski.

Wyboru sposobu ogrzewania warto dokonać możliwie wcześnie, aby wybrany projekt był przystosowany do danego typu ogrzewania. W ten sposób unikniemy niepotrzebnego przerabiania, które wiąże się z dodatkowymi kosztami, jak również często wpływa na pogorszenie funkcjonalności domu.

Tekst: Maciej Matłowski, Domy w Stylu

3 komentarze

  • Krzysiek

    Ja grzeje ekogroszkiem i pelletem na zmiane. Czasami mieszam ekogroszek i pellet. Co do podrobionego ekogroszku to fakt, zmora… Kiedyś kupiłem jakiś syf i cały był mokry. Nic sie nie chciało palić. Jak ktoś mieszka na terenie gdańska (ogólnie pomorskie) to moge z czystym sumieneim polecić sklep: (treść usunięta przez administratora)

  • Gunia

    Ostatnio przeczytałam, że olej, gaz ma bardzo zdrożeć i ludzie coraz częściej decydują się na opalanie domu drewnem przez kominek. Czyżby powrót do tradycji???
    Myślę, że warto się zastanowić nad pompą ciepła w czasach galopujących i niestabilnych cen energii.

  • Producent okien

    Przy rosnących cenach paliw/energii czas zacząć zastanawiać się nad wiatrakami. Wiadomo, że nie leży to w interesach inwestora, ale ostateczny klient powoli powinien o tym pomyśleć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »