euco_doplaty_2013

Aktualności

Czy warto budować domy energooszczędne. Wstępne wioski dotyczące dopłat NFOŚiGW.

18 grudnia 2012

O dopłatę w wysokości 30.000 zł lub 50.000 zł będzie mogła ubiegać się osoba fizyczna, korzystająca z kredytu na budowę domu jednorodzinnego spełniającego założone parametry energooszczędności – odpowiednio NF 40 lub NF 15. Oznacza to, że budynek powinien zużywać na potrzeby ogrzewania  nie więcej energii niż 40 lub 15 kWh/m2/rok.

Można to uzyskać przez odpowiednie zaizolowanie ścian, dachu i podłogi budynku, oraz zastosowanie okien i drzwi zewnętrznych o wysokich parametrach. Ponadto budynek nie może mieć „mostków termicznych”, czyli miejsc np. w ścianach, w których występują wyraźnie zwiększone straty ciepła.

Oznacza to , że dopłaty będą dotyczyły budynków o regularnej, zwartej bryle, pozbawionej balkonów, podcieni wspartych na betonowych słupach i innych elementów „przebijających” warstwy izolacji cieplnej. Takim wymogom sprostają tylko projekty wykonane od podstaw z myślą o wykorzystaniu dopłat z NFOŚiGW, ewentualnie bardzo nieliczne projekty opracowane wcześniej,  ale po gruntownej adaptacji.

Sytuację komplikuje fakt, że wymagania dotyczące parametrów izolacyjności będą różne w różnych regionach naszego kraju ze względu na strefy klimatyczne -dom w Suwałkach ma do spełnienia ostrzejsze standardy niż dom w Szczecinie. Ponadto przy obliczeniach cieplnych będzie brana pod uwagę orientacja domu (nasłonecznienie) a nawet zacienianie budynku przez sąsiednie obiekty,a nawet drzewa.

Przepis regulujący przyznawanie dopłat określa również wymogi stawiane wewnętrznym instalacjami budynku. Koniecznością jest stosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, wysoko sprawnościowych kotłów i instalacji centralnego ogrzewania, oraz zaawansowanych systemów sterujących tymi instalacjami.

Tak wykonany projekt po uzyskaniu Pozwolenia na budowę będzie podlegał weryfikacji – ocenie, czy jest zgodny z wymaganiami opisanymi w regulaminie dofinansowania.

Ostatecznie dofinansowanie zostanie przyznane dopiero po zakończeniu inwestycji i kolejnej weryfikacji – tym razem gotowego już budynku. Taka sytuacja wymusi na inwestorze, wykonawcy i kierowniku budowy (inspektorze nadzoru) zupełnie nowe podejście do procesu budowy. Weryfikator będzie miał obowiązek sprawdzić,czy zakupiono i zastosowano we właściwy sposób odpowiednie materiały izolacyjne-potrzebna będzie dokumentacja fotograficzna poszczególnych etapów budowy. Dom będzie poddany próbie szczelności. Jakiekolwiek odstępstwo od projektu, mogące pogorszyć parametry energetyczne budynku spowoduje nieprzyznanie dopłaty.

Wniosek:
Program dopłat   do budynków energooszczędnych jest skierowany do bardzo świadomych inwestorów, którzy są pewni, że chcą zbudować dom o niskich kosztach utrzymania, są gotowi przeznaczyć na ten cel odpowiednie środki, przeprowadzić cały proces inwestycyjny według ścisłych procedur i uzyskać dopłatę z NFOŚiGW.
Nie jest pewne, czy dopłata pokryje podwyższenie kosztów budowy, ale z pewnością podwyższy wartość nieruchomości i obniży koszty eksploatacji.

 Autor:
arch. Tomasz Sobieszuk (Biuro Projektów MTM STYL)

arch. Tomasz-Sobieszuk (Biuro Projektów MTM STYL)

Tagi: , ,

7 Comments

 1. Bartek pisze:

  Witam,
  Pomysł NFOŚiGW bardzo dobry. Skończy się era porothermu + 10 cm stropianu na rzecz domów drewnianych. Czekam na projekty MTM STYL w standardach NF15 i NF40. W nagłówku jest błąd. Energia brana pod uwagę do programu uwzględnia tylko ogrzewanie a nie jak napisano ogrzewanie i ciepłą wodę.

 2. Alicja pisze:

  Każdą budowę zawsze trzeba dobrze przemyśleć,natomiast w perspektywie czasu, jeśli tylko wybierzemy właściwe materiały domy energooszczędne przynoszą oszczędności.

 3. AGA pisze:

  OCZYWISCIE DOPLATA JAK TYLKO SIE BUDUJE Z KREDYTEM, A CO Z INVESTORAMI KTORZY CHCA BUDOWAC DOMY ENERGOOSZCZEDNE ALE W SYSTEMIE GOSPODARCZYM? TZN ZARABIAC I BUDOWAC? MOZE NAWET KILKA LAT ALE ZA WLASNE PIENIADZE? BEZ KREDYTOW KTORE TERAZ SA BARDZO NIEKORZYSTNE? CO Z TAKIMI DOPLATAMI? TE DOMY JUZ NIE BEDA WLICZANE? NIBY TAKA DOPLATA OD PANSTWA NA BUDOWNICTWO EKOLOGICZNE ALE PIENIADZE CIAGLE Z NADPLATA DO NICH WRACAJA? GDZIE TA POMOC?

 4. DobraWentylacja pisze:

  Domy energooszczędne i domy pasywne są bardzo dobrym rozwiązaniem w obecnych czasach – poza tym można skorzystać z dotacji – 30 tyś na energooszczedny i 50 tyś na pasywny. To wydaje się niewiele jak na budowę całego domu, ale lepsze to niż nic 😉

 5. Andrzej pisze:

  Stosowanie wentylacji mechanicznej w domu pozwala na obniżenie rachunków za ogrzewanie nawet o 20%. To zaskakujące, że tego typu pozorne regulowanie przepływu powietrza daje takie efekty.

 6. marta pisze:

  Szkoda, ze te dofinansowania wydają się dosyć mało realne dla zwykłych śmiertelników. Niemniej warto będzie sprawdzić możliwość otrzymania dofinansowania, choć obawiam się, że na tym się skończy.

 7. Marta pisze:

  Warto przed wybudowaniem domu warto zdobyć informacje na temat możliwych dotacji na temat budowy domów energooszczędnych.

Napisz komentarz