Porady architektów

Inteligentny dom – technologia w nowoczesnych wnętrzach

Inteligentny dom to marzenie każdego amatora nowoczesnych technologii. W dzisiejszych czasach z łatwością można je spełnić – najlepiej z pomocą profesjonalnych projektantów, którzy stworzą nieruchomość zgodnie z indywidualnymi potrzebami zleceniodawcy. Warto zainwestować w nowatorskie rozwiązania, dzięki którym z łatwością wyczarujemy przytulne i jednocześnie funkcjonalne wnętrza. Niektóre technologie są nakierowane przede wszystkim na wygodę użytkowników, a inne mają na celu podwyższenie bezpieczeństwa lub pomagają zadbać o względy ekonomiczne.

Nowoczesne ogrzewanie – inteligentne systemy w nieruchomościach

Nowatorskie rozwiązania technologiczne stosowane w domach dotyczą między innymi ogrzewania. Obecnie coraz popularniejsze są systemy, które automatycznie dostosowują się do aktywności domowników. Niezawodne instalacje samoczynnie przełączają się na tryb oszczędnościowy, gdy tylko wszyscy wyjdą z domu. Ponadto, system grzewczy nie jest aktywny w pomieszczeniach, w których są otwarte okna. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że dzięki temu można nie tylko zadbać o komfort mieszkania, ale także znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania.

Inteligentne oświetlenie – nowoczesne rozwiązania

Do grona najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych zaliczamy także systemy sterowania oświetleniem. W dzisiejszych czasach jest to możliwe nawet za pomocą smartfonów. Warto skorzystać ze wsparcia profesjonalnych projektantów, którzy już na etapie projektowania nieruchomości zaplanują inteligentne oświetlenie, na miarę potrzeb wszystkich domowników. W nowoczesnych nieruchomościach włączniki odchodzą do lamusa – najważniejszą rolę odgrywa w nich czujnik ruchu, który działa także w oparciu o instalacje zewnętrzne i gwarantuje automatyczne oświetlenie danego pomieszczenia, z zachowaniem jego optymalnej intensywności. Należy podkreślić, że inteligentny dom powinien być przede wszystkim bezpieczny. Pod tym kątem przydatna będzie opcja czasowego włączania i wyłączania oświetlenia, dzięki której nieruchomość nie stanie się atrakcyjna dla potencjalnych włamywaczy.

Inteligentne systemy w nieruchomościach – komfort mieszkania

Doświadczony projektant doskonale wie, z jakich rozwiązań technologicznych można skorzystać, aby zapewnić domownikom poczucie komfortu. Warto skorzystać ze wsparcia specjalistów i skusić się chociażby na system inteligentnego sterowania roletami bądź żaluzjami. Aby zadbać o przytulną atmosferę, nie można zapominać o nowoczesnym sprzęcie audiowizualnym. Dobrym pomysłem będzie rozwiązanie pozwalające na szybkie włączenie muzyki w dowolnym pomieszczeniu i z wybranego nośnika. Inteligentny dom powinien być wyposażony w bezprzewodowy system sterowania, dzięki któremu bez problemu zadbamy o odpowiedni nastrój z wykorzystaniem sprzętu audiowizualnego czy oświetlenia.

Już na etapie projektowania domu należy zadbać o uwzględnienie w nim nowoczesnych, zautomatyzowanych systemów. Najlepiej zaufać specjalistom, którzy opracują projekt ściśle pod kątem naszych potrzeb oraz możliwości finansowych.

9 komentarzy

 • Amelia

  Dla mnie wciąż nowością jest ogrzewanie podłogowe. Marzę o tym, że kiedyś gdy zbuduję dom będę mieć ciepłe kafle, które pozwolą na bardzo komfortowe chodzenie na bosaka po całym domu!

 • Grzegorz

  „coraz popularniejsze są systemy, które automatycznie dostosowują się do aktywności domowników ” – znasz jakieś konkretne przykłady?

 • instalaton

  Coraz bardziej popularnym systemem w Polsce jest system Fibaro (adres strony został ukryty przez administratora), dlatego warto się nim zainteresować.

 • apartamenty na sprzedaż gdańsk

  instalaton: Na pewno zgłębię temat – dzięki za info 🙂

 • TU

  @Grzegorz zerknij na system od Fibaro. Dysponuje scenariuszami, które można dostosować do własnych potrzeb i aktywności w domu.

 • Mum

  inteligenty dom to teraz dla mnie przede wszystkim rozwiazania takie jak roomba 980, mam od niedawna i rzeczywiscie czuje postep technologiczny

 • Protegram

  Kiedyś inteligentny dom był przeznaczony dla nielicznych, teraz na takie rozwiązanie może sobie pozwolić więcej osób. Super, że korzystając z własnego telefonu można sterować różnymi urządzeniami w domu.

 • InstalProject

  Moim zdaniem inteligentny dom to podstawa nowoczesnego domu. 🙂 To bardzo fajne udogodnienia, dlatego na pewno warto coś takiego sobie sprawić.

 • InstalProject

  No jak ten świat poszedł do przodu prawda? W ogóle takie sterowanie całym domem jest super moim zdaniem. fajnie się tez czytało, pozdrawiam. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »