Realizacje,  Story

Ambrozja w stylu kolonialnym – jeden projekt, dwie realizacje. REALIZACJA 1

Chętnie śledzimy losy inwestorów, którzy wybierają projekty z naszej oferty. Za każdym sprzedanym projektem stoi bowiem ciekawa historia, której z przyjemnością chcemy wysłuchać. Tym razem z wizytą udaliśmy się do dwójki braci: Wojciecha i Tomasza, którzy realizując marzenia o własnym domu, wybrali ten sam projekt – Ambrozja. Poniżej przedstawiamy rozmowę z Panem Tomaszem oraz zdjęcia z realizacji jego domu, w kolejnym artykule porozmawiamy z Panem Wojciechem.

Wybór projektu nie był łatwym zadaniem, zwłaszcza, że jeden projekt miał zaspokoić potrzeby i oczekiwania dwóch różnych rodzin. Wybór padł na projekt Ambrozja, który w przypadku Pana Tomasza był strzałem w dziesiątkę.

Pan Tomasz zrealizował projekt zgodnie z oryginałem, dostosowując jedynie część dzienną domu do swoich potrzeb. Pan Wojciech zdecydował się na nieco większe zmiany zarówno w układzie funkcjonalnym, jak również w wyglądzie zewnętrznym bryły.

Oba domy różnią się stylem wykończenia. Pan Wojciech postawił na nowoczesne wnętrze, którego uzupełnieniem jest system inteligentnego domu. W domu Pana Tomasza dominuje styl kolonialny, którego inspiracją były meble ze sklepu Mandallin prowadzonego przez obu braci.

Dlaczego zdecydowali się Państwo na budowę domu wg projektu Ambrozja?

Tomasz: Posiadam działkę przy lesie, dlatego bardzo zależało mi, aby projekt posiadał dwa niezależne tarasy, aby w pełni wykorzystać walory otoczenia. Nie chciałem wielkiego domu. Założeniem były trzy sypialnie oraz duży przestronny salon z dużymi przeszkleniami od podłogi do sufitu.

Ile trwała budowa domu od momentu uzyskania pozwolenia na budowę?

Tomasz: Budowę rozpoczęliśmy w maju 2017 roku, wprowadziliśmy się 28 grudnia tego samego roku. Tak szybkie tempo budowy wymagało to bardzo dokładnego zgrania wykonawców oraz przestrzegania terminów. Otoczenie domu, czyli ogrodzenie i aranżacja ogrodu były robione wczesną wiosną 2018 roku.

Czy wprowadzali Państwo zmiany w projekcie?  

Tomasz: Niewielkie. Poszerzyłem salon o ok. 30 cm od strony dużego tarasu, aby lepiej zaaranżować wnętrze. Przenieśliśmy również kominek, który pierwotnie miał być przy kuchni, a ostatecznie stanął po prawej stronie telewizora. Wiatrołap został połączony z pomieszczeniem prowadzącym do garażu, dzięki czemu powstało miejsce na zabudowę szafy wnękowej.

W jakiej technologii wybudowali Państwo dom oraz jaki rodzaj ogrzewania został zastosowany?

Budynek został wybudowany z bloczków betonu komórkowego Solbet, na dachu pojawiła się  dachówka ceramiczna w kolorze antracytowym. W domu zastosowaliśmy ogrzewanie gazowe oraz podłogowe. Dodatkowo zdecydowaliśmy się na rekuperację z gruntowym wymiennikiem ciepła i jestem z tego powodu bardzo zadowolony. Odzysk ciepła jest bardzo duży. Miesięcznie średni rachunek za ogrzewanie gazowe wynosi ok. 200 zł.  Największy rachunek w sezonie grzewczym wyniósł nas 370 zł. Rachunek uwzględnia koszty ogrzewania domu, podgrzania ciepłej wody oraz gaz zużyty przez kuchenkę gazową.

Jak oceniacie Państwo koszty budowy i użytkowania? Czy zakładany przez Państwa koszt budowy zgodził się z realnymi jej kosztami?

Całkowity koszt budowy łącznie z wykończeniem kuchni, łazienek, szafami w zabudowie oraz z rekuperacją wyniósł 550 tys. zł. Otoczenie domu, czyli ogród wraz z ogrodzeniem i bramą wjazdową kosztował dodatkowe 80 tys. zł.

Czy był taki etap budowy, który przysporzył Państwu najwięcej problemów, bądź pochłonął znaczną część budżetu?

Raczej nie, budowa szła zgodnie z harmonogramem. Nie spodziewałem się jednak, że zrobienie ogrodu będzie takie kosztowne.

Czy zastosowali Państwo elementy z tzw. systemu inteligentnego domu?  

Zdecydowaliśmy się na system automatycznego nawadniania ogrodu, włączanie i wyłączanie alarmu telefonem oraz sterowanie roletami. Dużym ułatwieniem jest również zdalne sterowanie ogrzewaniem. Zdalny nadzór umożliwia sterowanie temperaturą za pomocą telefonu komórkowego.

Czy budowali Państwo dom w tym samym czasie co Pana brat?  Czy w trakcie budowy były wspólne konsultacje?   

Konsultowaliśmy wszystko. Konsultacje i narady były na każdym etapie budowy od początku budowy po wykończenie. Dopiero przy projektowaniu wnętrz każdy poszedł w swoja stronę. Mieliśmy innych projektantów dobranych pod kątem stylu w jakim planowaliśmy wykonać wnętrze. Również w sprawie wykończenia ogrodu oraz ogrodzenia mieliśmy odmienne zdania.

Co było dla Państwa inspiracją do stworzenia aranżacji wnętrz?

Całe wnętrze było inspirowane meblami kolonialnymi sprowadzanymi z Indii i Indonezji, ponieważ tym zajmuje się na co dzień (meble Mandallin). Meble kolonialne nadają wnętrzom niepowtarzalnego i egzotycznego charakteru. Meble te wykonane są z litego drewna, dzięki czemu są naprawdę wytrzymałe. Tak naprawdę aranżacja wnętrza rozpoczęła się od wyboru mebli do salonu (kolekcja Milan), do których dopasowałem podłogę i resztę wnętrza. Nad całością oczywiście czuwał architekt wnętrz, bez którego byłoby dużo trudniej i najprawdopodobniej popełnilibyśmy wiele błędów.

Czy mają Państwo jakieś rady dla osób, które zastanawiają się nad wyborem tego projektu?

Warto zainwestować w rekuperację. Poza odzyskiem ciepła zimą, świetnie sprawdza się również latem obniżając temperaturę w domu przy dużych upałach na zewnątrz.

 

Szczegóły projektu domu Ambrozja znajdziesz na stronie – Projekt domu Ambrozja

5 komentarzy

 • Ilona

  Dom prezentuje się pięknie! Czy jest możliwość uzyskania informacji jakiego dokładnie koloru jest dach i stolarka okienna?

 • Wood

  Chciałbym dodać, że meble kolonialne prezentują się ciekawie. Nie wiem jak sprawdza się to w Europie, lecz chętnie zamieszkałbym w tak umeblowanym domu.

 • Wood

  Domek jakże uroczy i piękny. Otoczenie przydomowe tez wygląda super. na pierwszy rzut okaz projekt wygląd aobłędnie, aż chce się zamieszkac. Kupować, nie marudzić !

 • Marek

  Osobą wahającym się nad kupnem tego domu moge powiedieć tyle żby nie zastanawiali się długo nad tym i uiścili należną opłatę za kupno. Dom pewnie jest wart swojej ceny, jest przestronny i duży. Ma wiele zalet i prezentuje sie okazale. Moim zdaniem warto wyłożyc pieniądze na ten dom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »