Inspiracje & Wnętrza,  Porady architektów,  Projekty & Wnętrza

Panele dekoracyjne – jak z pomysłem wykorzystać je we wnętrzach

Dekoracyjne panele ścienne to przeważnie montowane do specjalnego szkieletu płyty, które mają zakryć istniejące ściany. Ich charakter i styl uzależnione są przede wszystkim od materiału wykonawczego oraz techniki użytej do ich wytworzenia. Łącząc wszystkie elementy paneli ściennych uzyskamy wspaniały i niepowtarzalny klimat dostosowany do wybranego przez nas wnętrza.

 

Panele dekoracyjne na ścianę imitujące inne materiały

Największą siłą paneli dekoracyjnych jest możliwość dopasowania ich do wybranego przez nas wnętrza w oparciu o zjawisko imitacji powierzchni. Panele mogą być wykonane w taki sposób, iż imitują niemal bezbłędnie wybrany przez nas materiał. Największym powodzeniem cieszą się zamienniki betonu architektonicznego. Materiał ten jest jednym z droższych na rynku, a jego waga utrudnia montaż i wszelkiego typu przeróbki i naprawy. Panele dekoracyjne imitujące beton architektoniczny wykonane są z lekkiego gipsu, a wiele z nich wykonanych jest tak pieczołowicie, iż są niemal nie do odróżnienia od oryginału.

Wizualizacja wnętrza projektu Onyks

 

Równie popularnym materiałem płyt dekoracyjnych jest drewno. Dzięki imitacjom opartym o korek oraz płyty ze sklejki możemy sprawić, iż industrialne i nowoczesne wnętrza staną się kopiami uroczych wnętrz znanych z drewnianych, górskich chatek.

Wizualizacja wnętrza projektu Weranda 3

 

Panele 3D

Panele dekoracyjne 3D to odważne i designerskie rozwiązanie, dedykowane specjalnie do nowoczesnych wnętrz. Dzięki ogromnej ilości wzorów i kolorów stanowią produkt dostosowany do niemal każdego pomieszczenia. Dzięki ich fakturze można uzyskać niespotykany efekt namacalności powierzchni ściennej. W ten sposób tworzyć można zarówno wzory geometryczne, jak i kształty przypominające zjawiska występujące w przyrodzie, np. fale. Panele dekoracyjne 3D nadają się idealnie do podkreślania wybranych przez nas elementów ścian bądź eksponowania kluczowych miejsc w pomieszczeniu. Przykładem może być ściana w sypialni, przy której stoi łóżko. Panele na niej mogą stanowić zarówno naturalne przedłużenie stylistyczne wezgłowia bądź zagłówka, jak i kontrę do niego, bardziej eksponującą pozostałe elementy konstrukcyjne łóżka, np. jego ramę.

Zdjęcie z realizacji projektu Ambrozja

 

Ekspozycja za pomocą paneli dekoracyjnych

Niezależnie w jakim pomieszczeniu pojawią się panele dekoracyjne, zawsze przyciągają one wzrok. Warto zapamiętać tę uwagę m.in. podczas aranżacji pokoju dla dziecka. Wyeksponowana w ten sposób ściana koncentruje uwagę malucha, dlatego to na niej powinny się znaleźć elementy takie jak np. tablica do rysowania. Materiałem dedykowanym do pomieszczeń, w których przebywają dzieci, są panele miękkie wykonane z pianki poliuretanowej.

Zdjęcie z realizacji projektu Albit

 

Za pomocą paneli dekoracyjnych możemy aranżować również inne przestrzenie w domu lub mieszkaniu. Wspaniałym pomysłem na podkreślenie armatury łazienkowej jest wyodrębnienie jej na tle paneli dekoracyjnych. Szczególnym uznaniem cieszy się przestrzeń prysznicowa bądź zabudowa wanny.

Zdjęcie z realizacji projektu Ambrozja

 

Ponadto, ściany ozdobione panelami mogą pełnić funkcję elementu dzielącego pomieszczenie na strefy, np. subtelne geometryczne wzory 3D na ściance działowej wskazują granicę pomiędzy aneksem kuchennym a salonem i częścią jadalnianą domu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »