Inspiracje & Wnętrza,  Projekty & Wnętrza

Jak wykorzystać czerń we wnętrzach?

Czerń to kolor stanowiący nie lada wyzwanie – ciężki, kontrowersyjny i pochłaniający znaczne ilości światła. Praktycznie niespotykany jest we wnętrzach w dużych ilościach, gdyż kojarzy się z przygnębieniem, smutkiem i żałobą oraz optycznie pomniejsza pomieszczenia. Czerń można jednak wykorzystać podczas aranżacji w subtelny sposób i to na naszą korzyść. Oto kilka rad jak to osiągnąć.

 

Czarne dodatki we wnętrzach

Duże czarne powierzchnie pochłaniają zbyt wiele światła i nawet przy odpowiednim oświetleniu są przytłaczające. Siłą czerni są dodatki i niewielkie elementy dekoracyjne, które przełamują styl wnętrza. Czarny wazon bądź dywan w śnieżnobiałym pomieszczeniu stanowi nutkę ekstrawagancji i dodaje niezwykłego smaku. Jeśli jednak koniecznie zależy nam na pomalowaniu ściany na czarno, nie musimy od razu decydować się na znaczne powierzchnie. Czasem wystarczy pomalowanie jednej ściany bądź wnęki między meblami, aby uzyskać pożądany efekt zaskoczenia. Aby dodać lekkości czerni możemy poeksperymentować z fakturą, np. pomalować na czarno porowatą cegłę bądź użyć wzorzystej tapety.

Wizualizacja wnętrza projektu domu Platan

 

Łączenie czerni z innymi materiałami i kolorami

Nierozerwalnym partnerem aranżacyjnym czerni jest biel. To ponadczasowy i uniwersalny duet, dający ogromne możliwości wydobywania światła i cieni oraz wykorzystania innych kolorów. Równie dobrze czerń czuje się w towarzystwie innych ciemnych barw, np. zieleni bądź granatu. Doskonale uzupełnia się również z drewnem wszelkiego gatunku oraz złotem i srebrem. Uszlachetnia fronty szafek jako kolor okleiny, a także służy praktycznością jako kolor farby tablicowej dedykowanej do użytku w pokojach dziecięcych. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie koloru czarnego w postaci materiału, przez który może przenikać światło, dając niepowtarzalny efekt gry barwnej.

Wizualizacja wnętrza projektu domu Amulet

 

Trudności w wykorzystaniu czerni

Jedną z największych trudności w wykorzystaniu czerni w pomieszczeniach stanowi fakt, że ciemne powierzchnie brudzą się szybko i łatwo. W promieniach świetlnych widoczny jest na nich kurz oraz smugi pozostawione po dotyku. Warto więc zainwestować w czerń matową bądź materiał niejednorodnie czarny, np. marmur. Na tego typu powierzchniach zanieczyszczenia są mniej widoczne, a materiał o wiele łatwiej dopasować do stylu aranżacyjnego. Czysta, gładka czerń sprawdza się doskonale w przypadku płytek podłogowych o dużych gabarytach, gdyż dodaje wnętrzom elegancji i smaku. W niektórych kompozycjach może być użyta do zdynamizowania wnętrz, jednak należy pokryć nią nietypową powierzchnię, np. nachyloną pod kątem, obłą. W aranżacji wnętrz za pomocą czerni szczególnie należy wystrzegać się: dużych i ciężkich materiałów, łączenia różnych odcieni oraz małej ilości światła. Czerń musi mieć przede wszystkim głęboki i mocny odcień, aby spełnić swoje estetyczne zadanie. Należy o tym pamiętać przy pielęgnacji powierzchni pokrytych tym kolorem, gdyż w przypadku ekspozycji na światło oraz przy częstym czyszczeniu, np. mocnymi środkami wybielającymi, czerń może wyblaknąć.

Wizualizacja wnętrza projektu domu Ambrozja 3

1 komentarz

  • Czarnaaaaa

    Czerń we wnętrzach to klasa sama w sobie! Zawsze mi się marzył czarny zestaw wypoczynkowy (dostaliśmy na ślub welurowy narożnik od Puszmana, właśnie w najgłębszej czerni, coś pieknego), zasłony i fronty kuchenne. Zasłony już są, fronty dopiero się wymieni, bo meble z odzysku.
    Za dzieciaka miałam nawet czarne ściany w pokoju, te aranżacje mi trochę przypomniały młode lata. Tylko że ja, jak na dziecko przystało, przesadziłam. Wszystko albo nic, więc wszystko było czarne 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »