Wnętrze w projekcie Calineczka
Inspiracje & Wnętrza,  Projekty & Wnętrza

Panele dekoracyjne – jak z pomysłem wykorzystać je we wnętrzach

Dekoracyjne panele ścienne to przeważnie montowane do specjalnego szkieletu płyty, które mają zakryć istniejące ściany. Ich charakter i styl uzależnione są przede wszystkim od materiału wykonawczego oraz techniki użytej do ich wytworzenia. Łącząc wszystkie elementy paneli ściennych możemy uzyskać wspaniały i niepowtarzalny klimat dostosowany do wybranego przez nas wnętrza.

 

Panele dekoracyjne na ścianę imitujące inne materiały

Największą siłą paneli dekoracyjnych jest możliwość dopasowania ich do wybranego przez nas wnętrza w oparciu o zjawisko imitacji powierzchni. Panele najczęściej wykonane są w taki sposób, że niemal bezbłędnie imitują wybrany przez nas materiał. To doskonała alternatywa dla farb i tapet. Panele dekoracyjne to również możliwość wykorzystania gry światła, która w przypadku gładkiej ściany nie będzie możliwa. Wychodząc z założenia, że każdy projekt domu powinien odzwierciedlać jego mieszkańców, oferta paneli dekoracyjnych dostępna na rynku z całą pewnością nam to umożliwi.

Wnętrze w projekcie feniks

Wizualizacja wnętrz projektu domu Feniks

 

W ostatnim czasie największym powodzeniem cieszą się zamienniki betonu architektonicznego. Co prawda materiał ten jest jednym z droższych na rynku, a jego waga utrudnia montaż i wszelkiego typu przeróbki, jest jednak najczęściej wybierany przy aranżacji wnętrz. Panele dekoracyjne imitujące beton architektoniczny wykonane są z lekkiego gipsu, a wiele z nich wykonanych jest tak pieczołowicie, iż są niemal nie do odróżnienia od oryginału.

Wnętrze w projekcie Onyks

Wizualizacja wnętrz projektu domu Onyks

 

Równie popularnym materiałem płyt dekoracyjnych jest drewno. Ich głównym atutem jest naturalny wygląd i ekologiczność. Panele takie  szybko jednak mogą ulec zniszczeniu przy kontakcie z wilgocią, dlatego nie sprawdzą się przy aranżacji kuchni i łazienki. Dzięki imitacjom opartym o korek oraz płyty ze sklejki możemy sprawić, iż industrialne i nowoczesne wnętrza staną się kopiami uroczych wnętrz znanych z drewnianych, górskich chatek.

Wnętrze w projekcie Jemioła 5

Wizualizacja wnętrz projektu domu Jemioła 5

 

Panele 3D

Panele dekoracyjne 3D to odważne i designerskie rozwiązanie, dedykowane specjalnie do nowoczesnych wnętrz. Dzięki ogromnej ilości wzorów i kolorów stanowią produkt dostosowany do niemal każdego pomieszczenia. Dzięki ich fakturze można uzyskać niespotykany efekt namacalności powierzchni ściennej. W ten sposób tworzyć można zarówno wzory geometryczne, jak i kształty przypominające zjawiska występujące w przyrodzie, np. fale.

Wnętrze w projekcie Neptun 7

Wizualizacja wnętrz projektu domu Neptun 7

 

Panele dekoracyjne 3D nadają się idealnie do podkreślania wybranych przez nas elementów ścian bądź eksponowania kluczowych miejsc w pomieszczeniu. Przykładem może być ściana w sypialni, przy której stoi łóżko. Panele na niej mogą stanowić zarówno naturalne przedłużenie stylistyczne wezgłowia bądź zagłówka, jak i kontrę do niego, bardziej eksponującą pozostałe elementy konstrukcyjne łóżka, np. jego ramę.

Zdjęcie z realizacji projektu Ambrozja 6

Zdjęcie z realizacji projektu Ambrozja 6

 

Ekspozycja za pomocą paneli dekoracyjnych

Niezależnie w jakim pomieszczeniu pojawią się panele dekoracyjne, zawsze przyciągają one wzrok. Warto zapamiętać tę uwagę m.in. podczas aranżacji pokoju dla dziecka. Wyeksponowana w ten sposób ściana koncentruje uwagę malucha, dlatego to na niej powinny się znaleźć elementy takie jak np. tablica do rysowania. Materiałem dedykowanym do pomieszczeń, w których przebywają dzieci, są panele miękkie wykonane z pianki poliuretanowej. Za pomocą paneli dekoracyjnych możemy aranżować również inne przestrzenia w domu.

 

Wspaniałym pomysłem na podkreślenie armatury łazienkowej jest wyodrębnienie jej na tle paneli dekoracyjnych. Szczególnym uznaniem cieszy się przestrzeń prysznicowa bądź zabudowa wanny.  Ponadto, ściany ozdobione panelami mogą pełnić funkcję elementu dzielącego pomieszczenie na strefy, np. subtelne geometryczne wzory 3D na ściance działowej wskazują granicę pomiędzy aneksem kuchennym a salonem i częścią jadalnianą domu.

Zdjęcie z realizacji projektu Ambrozja

Zdjęcie z realizacji projektu Ambrozja

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »