Styl rustykalny kojarzony jest z krajobrazem wiejskim i sielskim klimatem. Powrót do natury jest obecnie bardzo popularny. Dotyczy to zarówno architektury budynków jak również wystroju wnętrz. Jego nazwa wywodzi się ze słowa „rustic, którego znaczenie to: sielski, swojski. Współczesne domy w stylu rustykalnym znacząco się różnią od domów z XIX wieku, kiedy to styl ten został zapoczątkowany.
Projekty domów w stylu rustykalnym
Projekty domów w stylu rustykalnym w większości charakteryzują się drewnianą konstrukcją Nie jest to jednak wyznacznik tego stylu. Niektórzy inwestorzy decydują się odejść od tradycji i wybierają konstrukcję murowaną. Styl rustykalny zostaje wówczas zainicjowany na zewnątrz budynku. Szalówka na elewacji, okna ze szprosami i drewniane okiennice idealnie podkreślą wiejski charakter domu. Idealnym tego przykładem jest projekt domu Malinowy. Jest to tradycyjny projekt domu z użytkowym poddaszem, którego główną zaletą i jednocześnie cechą charakterystyczną jest piękna weranda. Tradycyjne kolumny i drewniane balustrady dodatkowo podkreślają tradycyjny charakter domu.
Projekt domu Malinowy
Wejście główne do domu zostało zaprojektowane w tradycyjnym ganku, wspartym na kwadratowych kolumnach. Wejście prowadzi bezpośrednio do otwartej strefy dziennej. Salon zaprojektowany przy wejściu łączy się z jadalnią, która znajduje się przy wyjściu na werandę od strony ogrodu. Kuchnia z kącikiem śniadaniowym również została zaprojektowana przy wyjściu na werandę. Ułatwia to zdecydowania urządzanie rodzinnych obiadów na świeżym powietrzu. Układ funkcjonalny parteru uzupełnia pomieszczenie gospodarcze z funkcją kotłowni, które znajduje się obok wejścia głównego oraz sąsiadująca z nim toaleta. Na poddaszu znajduje się strefa nocna, na którą składają się trzy wygodne sypialnie oraz rodzinna łazienka z pralnią. Układ funkcjonalny zapewnia dużą prywatność dla przyszłych mieszkańców. Dotyczy to zarówno sypialni na poddaszu oraz wydzielonej kuchni, której nie widać z salonu.
Wnętrza w stylu rustykalnym
Styl rustykalny jest bardzo elastyczny i daje niezwykle duże możliwości w aranżacji wnętrz. Pobudza kreatywność i daje miejsce do popisu dla jego miłośników. Materiałem dominującym we wnętrzu jest drewno, które ukazuje naturalne spękania, sęki i słoje. Mogą to być ręcznie robione meble lub elementy konstrukcji, które zostały pozostawione na widoku. Najczęściej są to belki stropowe lub drewniane kolumny. Oryginalnym pomysłem, który wpisuje się w styl rustykalny są meble zaprojektowane z gałęzi, konarów. Tworzy się z nich krzesła do jadalni lub nogi stolików. Do łask wracają również stare meble, po dziadkach, które stają się ozdobą nowego domu. Nie trzeba ich nawet odnawiać, gdyż zadrapania i uszkodzenia podkreślą ich naturalny i wiekowy charakter. Im prostsze meble, bez zbędnych ozdobników tym lepiej.
W stylu rustykalnym dominują barwy ziemi oraz surowe materiały, takie jak cegły i kamień. Drewniane meble dobrze będą się komponować z naturalnymi tkaninami, takimi jak len, bawełna i wełna. Zamiast tradycyjnego dywanu, idealny będzie tkany chodnik. Styl rustykalny to również dodatki. Ręcznie robione na szydełku serwetki wprowadzą sielski klimat do wnętrza. Miękkie poduchy i pledy na sofie ocieplą surowe wnętrze. Nie może również zabraknąć wiklinowych koszy lub mebli. W takim wnętrzu sprawdzą się również popularne makramy.
Kuchnia w stylu rustykalnym
Kuchnia w stylu rustykalnym nie musi być idealnie wiejska z kaflowym piecem. Powinna być drewniana i przytulna. Naturalne drewno, żeliwne akcenty i ozdobne dodatki będą idealne w rustykalnej kuchni. Nie zastąpiony będzie porcelanowy zlew z odsłoniętym frontem, wpuszczony całkowicie w szafkę. Idealnie sprawdzą się płytki imitujące kafle oraz wiklinowe dodatki, np. lampa wisząca. Babciną porcelanę można wyeksponować na odsłoniętych półkach lub w szafkach ze szklanymi drzwiczkami.