Katalog Domy w Stylu

Katalog online – Projekty domów na wąską działkę 2022

Zobacz nasz najnowszy katalog online Projekty domów na wąską działkę. To propozycja projektowa dla osób posiadających wąskie i nieregularne działki. Z naszymi projektami domów wąska działka to już nie problem! Sprawdź najpopularniejsze projekty domów na wąską działkę, zobacz wnętrza oraz prezentacje domów w formacie video.

Zobacz katalog – PROJEKTY DOMÓW NA WĄSKĄ DZIAŁKĘ

 

Dlaczego domy na wąską działkę stają się tak popularne?

W ostatnich latach projekty domów na wąską działkę cieszą się coraz większą popularnością. Jaki jest powód ich rosnącej popularności? Po pierwsze, trudności w zakupie działki o dobrych proporcjach i kształtach. Druga kwestia to oczywiście ich cena. Wąskie działki i te o nieregularnych kształtach są zdecydowanie tańsze ze względu na ich mniejszą funkcjonalność. Inwestorzy, mając do wyboru wąską i nieustawną działkę w świetnej lokalizacji, a duża działkę na obrzeżach miasta, wybierają to pierwsze rozwiązanie.

Wąska działka znacząco wpływa na kształt i wielkość domu. Nie przekreśla to jednak możliwości budowy ciekawego i funkcjonalnego domu. Oferta projektów domów na wąską działkę jest tak szeroka, że z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

 

O czym należy pamiętać wybierając projekt na wąską działkę?

Musimy pamiętać, aby zachować wymagane odległości budynku od granicy działki. Odległości są określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych. Według nich budynek na działce sytuuje się od granicy z sąsiednią działką w odległości nie mniejszej niż:

  • 4 m, gdy jest zwrócony ścianą z oknami i drzwiami w stronę granicy działki,
  • 3 m, gdy jest zwrócony ścianą bez otworów okiennych i drzwiowych w stronę granicy działki.

 

Usytuowanie domu na działce węższej niż 16 m:

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w przypadku działek, których szerokość nie przekracza 16 m budynek można wybudować w odległości:

  • 1,5 – 3 m od granicy w takim przypadku, dom jest zwrócony w stronę tej granicy ścianą bez otworów okiennych i drzwiowych oraz posiada ścianę przeciwpożarową (terenu 1,5 m musi pozostać niezabudowany, ze względu na swobodny dostęp do ściany i możliwość jej remontu i konserwacji),
  • bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną:
  • jeżeli dom w ścianie usytuowanej po granicy nie posiada otworów okiennych i drzwiowych oraz posiada ścianę oddzielenia pożarowego,
  • jeżeli dom przylega całą powierzchnią swojej ściany do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce. Należy jednak pamiętać, że usytuowanie domu w ten sposób będzie możliwe jeżeli część budynku leżąca w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy działki będzie miała długość i wysokość nie większą, niż ma sąsiadujący budynek.

 

Sposoby na wąską działkę

Na wąskim i nieregularnym terenie najłatwiej jest usytuować dom zaprojektowany na planie prostokąta. Najlepiej, jeśli dom posiada kilka pięter. Umożliwia to funkcjonalne zaplanowanie przestrzeni mieszkalnej, przy jednoczesnym pozostawieniu miejsca na ogród. Projekty domów na wąską działkę najczęściej są domami z użytkowym poddaszem. Dużą zaletą będzie tutaj również posiadane piwnicy. Oczywiście istotna kwestią jest również prawidłowe usytuowanie budynku względem stron świata. Prawidłowe nasłonecznienie pomieszczeń, zapewni  to lepszy komfort użytkowy wnętrza, jak również podniesie efektywność energetyczną domu.

Pełna oferta projektów domów na wąską działkę dostępna na stronie:

https://www.domywstylu.pl/projekty-domow-na-waska-dzialke/

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »