przewiń do góry

Koszty budowyDom na budowie

Podczas wyboru projektu wielu inwestorów sugeruje się wysokością kosztów budowy. Należy mieć jednak świadomość, że niektóre pracownie w sporządzanych przez siebie kosztorysach podają wyłącznie koszt stanu surowego nie doliczając kosztów robocizny lub instalacji. Świadomość tych zabiegów jest istotna i pozwala uniknąć rozczarowań na etapie realizacji, gdy okazuje się, że wybrany przez nas projekt nie jest na naszą kieszeń. Aby uniknąć tego typu nieporozumień, należy dokładnie sprawdzić co składa się na podany koszt budowy. Warto również zwrócić uwagę z jakiego okresu pochodzi kosztorys, bowiem może się okazać, że zestawienie jest sprzed kilku lat.

Na stronie internetowej www.domywstylu.pl przy większości projektów podajemy uśrednione koszty budowy. W zestawieniu wyodrębnione są trzy kategorie:

  • Budowa zlecona - W zestawieniu kosztów systemem zleconym przyjmujemy, że projekt jest realizowany przez wynajętą firmę budowlaną. W tym zestawieniu uwzględnione zostały narzuty związane z zakupem materiałów budowlanych, koszty pośrednie robocizny i sprzętu, jak również zysk firmy. Wszystkie podane kwoty są wartościami netto (bez VAT).
  • Budowa systemem gospodarczym - Tu oszczędności mogą wynieść nawet 25-30%. W kosztorysie zostały uwzględnione koszty zakupu materiału, robocizny oraz sprzętu. Wszystkie podane kwoty są wartościami netto (bez VAT).
  • Koszt materiałów budowlanych - W zestawieniu uwzględniono wyłącznie koszt zakupu materiałów budowlanych niezbędnych do budowy domu. Koszt materiałów budowlanych jest utrzymany na średnim poziomie cenowym. Wszystkie podane kwoty są wartościami netto (bez VAT).

Koszt instalacji podany jest szacunkowo na poziomie 15% wartości robót budowlanych, ponieważ jest trudny do oszacowania i zależy od indywidualnych preferencji inwestora. Może on zdecydować się na kocioł na paliwo stałe lub wybrać bardziej nowatorskie, rozbudowane i kosztowne rozwiązania typu pompa ciepła, wentylacja mechaniczna, instalacja solarna.

Powierzchnia parteruDom w domu

Kolejnym elementem, który warunkuje wybór projektu, jest wielkość domu. Inwestor najlepiej zna swoje potrzeby, możliwości finansowe i z reguły poszukuje projektu w określonym przedziale powierzchniowym. Tutaj również czeka kilka pułapek, które w ostatecznym rozrachunku mogą niemile zaskoczyć. Wybierając projekt domu należy sprawdzić powierzchnie, których pomieszczeń są wliczane do powierzchni użytkowej domu. W pierwszej kolejności należy się upewnić czy do podanej powierzchni użytkowej zostały wliczone pomieszczenia takie jak: garaż, kotłownia, komunikacja czy np. schody. Może się bowiem okazać, że dom o powierzchni 140 m² w rzeczywistości okaże się domem 180-metrowym, o czym dowiemy się już po zakupie projektu podczas adaptacji, a wiadomo, że każdy dodatkowy metr domu wiąże się z kosztami.
W przypadku projektów naszego autorstwa zamieszczonych w katalogu i na stronie www do powierzchni użytkowej wliczamy pomieszczenia takie jak: kotłownia czy dodatkowe metry komunikacji. Powierzchnia garażu czy piwnicy jest podawana osobno.

Powierzchnia poddaszaDomek

Warto również się upewnić jak liczona jest powierzchnia użytkowa na poddaszu. Poddasze, które w założeniu miało być duże i przestronne okaże się niskie i nieustawne.
Przy zakupie projektu warto zapytać, dla jakiej wysokości jest liczona powierzchnia użytkowa poddasza. W naszych projektach jest to powierzchnia podłogi liczona od wysokości pomieszczenia powyżej 220 cm oraz 50 % powierzchni znajdującej się pomiędzy wysokością skosów 140 – 220 cm.

Jednocześnie w projekcie podajemy powierzchnię netto każdego pomieszczenia – jest to powierzchnia podłóg.

RzutyDom czyta mapę

Podczas wyboru projektu z dużą uwagą analizujesz rzuty poszczególnych kondygnacji. Chcesz, by dom w pełni zaspokoił wszystkie oczekiwania. Warto zwrócić uwagę na wielkość poszczególnych pomieszczeń, pomocne mogą okazać się rysunki szczegółowe, które są możliwe do pobrania na naszej stronie www.domywstylu.pl przy prezentacji danego projektu. Na rysunkach szczegółowych podane są wymiary poszczególnych pomieszczeń. Na ich podstawie łatwiej określić czy salon o powierzchni 22 m² będzie odpowiadał potrzebom i czy jego wymiary pozwolą na ciekawą aranżację.

Rysunki szczegółoweDom niesie papiery

Rysunki szczegółowe to kopalnia wiedzy na temat projektu i warto się z nimi zapoznać przed ostatecznym wyborem. Rysunki szczegółowe udostępniamy w formacie PDF. Jeśli czytanie rysunku technicznego sprawia Ci trudność lub chcesz uzyskać bardziej szczegółowe informacje skontaktuj się z naszymi architektami: 85 740 87 54.
Z rysunków szczegółowych możesz wyczytać między innymi: jaka jest wysokość poszczególnych pomieszczeń (ma to duże znaczenie w przypadku pomieszczeń na poddaszu) oraz wysokość ścianki kolankowej (im wyższa, tym większa jest powierzchnia użytkowa pomieszczeń na poddaszu).

Ogrzewanie

O sposobie ogrzewania domu warto pomyśleć już na etapie wyboru projektu. Jeśli na działce masz dostęp do gazu, możesz zdecydować się na ogrzewanie gazowe, które nie wymaga dużej kotłowni, podobnie w przypadku pompy ciepła, gdzie małe pomieszczenie gospodarcze załatwia sprawę. Jeśli myślisz o ogrzewaniu na paliwo stałe należy szukać projektów z większą kotłownią.

Gabaryty działkiDom z lupą na działce

Dokonując wyboru projektu domu należy sprawdzić czy zmieści się on na działce przeznaczonej pod zabudowę. Przy każdym z projektów podajemy minimalne wymiary działki, na której może powstać dom.

Lustrzane odbicie projektu

Warto pamiętać o tym, że każdy prezentowany w katalogu bądź na stronie internetowej projekt posiada swoje lustrzane odbicie. Podczas wyboru projektu warto wiedzieć, jakie jest usytuowanie działki względem stron świata po to, by wybrać projekt idealny do warunków panujących na działce. W niektórych sytuacjach zakup projektu w lustrzanym odbiciu spowoduje, że salon z tarasem zostanie usytuowany od strony słonecznej – południowej, a nie od zimnej północnej.

Bryła

Obliczając koszty inwestycji należy pamiętać, że im bardziej skomplikowana bryła i dach, tym projekt jest droższy w realizacji. Najtańsze w budowie są domy o prostej bryle, z dwuspadowym dachem, bez balkonów, wykuszy, lukarn. Warto o tym pamiętać, szczególnie gdy ostrożnie podchodzisz do wydatków.

Projekty podobneDwa podobne domy

Większość projektów prezentowanych w katalogu i na stronie internetowej posiada swoje dodatkowe wersje są to tzw. projekty podobne, które tworzą rodzinę projektów. Warto o tym pamiętać szczególnie wtedy, gdy projekt, który „wpadł nam w oko”, nie do końca spełnia wszystkie oczekiwania. Wówczas warto sprawdzić czy w ofercie nie ma projektu oznaczonego tą samą nazwą, ale z przypisanym innym numerem lub symbolem.