Projekty z dopłatą NFOŚiGW w standardzie NF40

Projekty domów w standardzie NF40 to wyselekcjonowane projekty domów energooszczędnych, które posiadają bardzo niski wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową. W tej kategorii są zarówno domy małe jak projekt Jagoda 2 NF40 i duże, np. Onyks NF40 oraz domy z użytkowym poddaszem Azuryt NF40 jak i parterowe - Neptun 5 NF40.

Projekt domu opracowany w standardzie NF40 odbiega od typowego projektu energooszczędnego. Standard energetyczny budynku NF40 oznacza, że wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji tego budynku utrzymany jest na poziomie nie przekraczającym EUco<40 kWh/(m2*rok). Jest to energia, którą zużywa budynek na ogrzanie i wentylowanie wszystkich pomieszczeń. Budynek, który spełnia wymogi standardu NF 40 nazywany jest budynkiem niskoenergetycznym.

Projekty w standardzie NF40 powstały na potrzeby rządowego programu prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), w ramach którego można uzyskać dopłatę do kredytu hipotecznego na budowę domu w standardzie niskoenergetycznym. Wartości, które będą odgrywały istotną rolę w przyznaniu dopłaty do zapotrzebowania na energię użytkową – EUco, to suma energii zużytej w domu z uwzględnieniem jej strat przez przegrody i wentylację.

Wysokość dofinansowania zależy od uzyskanego poziomu wskaźnika EUco:
- EUuco<40 kWh/(m2*rok) – standard NF40 – dom energetyczny – 30.000 zł dopłaty
- EUco<15 kWh/(m2*rok) – standard NF15 – dom pasywny – 50.000 zł dopłaty

Oprócz głównego kryterium wysokości EUco, budynek musi spełniać także szereg innych wymagań, m.in. mieć zamontowaną wentylację mechaniczną z wysokowydajnym odzyskiem ciepła, odpowiednią izolację przegród zewnętrznych oraz okreśoną szczelność na przenikanie powietrza. Aby uzyskać dotację należy przejść pozytywną weryfikację dokumentacji projektowej oraz procesu budowy, którą wykonuje się po zakończeniu inwestycji.

Powiązane kategorie