Porady architektów

Czy warto budować domy energooszczędne. Wstępne wioski dotyczące dopłat NFOŚiGW.

O dopłatę w wysokości 30.000 zł lub 50.000 zł będzie mogła ubiegać się osoba fizyczna, korzystająca z kredytu na budowę domu jednorodzinnego spełniającego założone parametry energooszczędności – odpowiednio NF 40 lub NF 15. Oznacza to, że budynek powinien zużywać na potrzeby ogrzewania  nie więcej energii niż 40 lub 15 kWh/m2/rok.

Można to uzyskać przez odpowiednie zaizolowanie ścian, dachu i podłogi budynku, oraz zastosowanie okien i drzwi zewnętrznych o wysokich parametrach. Ponadto budynek nie może mieć „mostków termicznych”, czyli miejsc np. w ścianach, w których występują wyraźnie zwiększone straty ciepła.

Oznacza to , że dopłaty będą dotyczyły budynków o regularnej, zwartej bryle, pozbawionej balkonów, podcieni wspartych na betonowych słupach i innych elementów „przebijających” warstwy izolacji cieplnej. Takim wymogom sprostają tylko projekty wykonane od podstaw z myślą o wykorzystaniu dopłat z NFOŚiGW, ewentualnie bardzo nieliczne projekty opracowane wcześniej,  ale po gruntownej adaptacji.

Sytuację komplikuje fakt, że wymagania dotyczące parametrów izolacyjności będą różne w różnych regionach naszego kraju ze względu na strefy klimatyczne -dom w Suwałkach ma do spełnienia ostrzejsze standardy niż dom w Szczecinie. Ponadto przy obliczeniach cieplnych będzie brana pod uwagę orientacja domu (nasłonecznienie) a nawet zacienianie budynku przez sąsiednie obiekty,a nawet drzewa.

Przepis regulujący przyznawanie dopłat określa również wymogi stawiane wewnętrznym instalacjami budynku. Koniecznością jest stosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, wysoko sprawnościowych kotłów i instalacji centralnego ogrzewania, oraz zaawansowanych systemów sterujących tymi instalacjami.

Tak wykonany projekt po uzyskaniu Pozwolenia na budowę będzie podlegał weryfikacji – ocenie, czy jest zgodny z wymaganiami opisanymi w regulaminie dofinansowania.

Ostatecznie dofinansowanie zostanie przyznane dopiero po zakończeniu inwestycji i kolejnej weryfikacji – tym razem gotowego już budynku. Taka sytuacja wymusi na inwestorze, wykonawcy i kierowniku budowy (inspektorze nadzoru) zupełnie nowe podejście do procesu budowy. Weryfikator będzie miał obowiązek sprawdzić,czy zakupiono i zastosowano we właściwy sposób odpowiednie materiały izolacyjne-potrzebna będzie dokumentacja fotograficzna poszczególnych etapów budowy. Dom będzie poddany próbie szczelności. Jakiekolwiek odstępstwo od projektu, mogące pogorszyć parametry energetyczne budynku spowoduje nieprzyznanie dopłaty.

Wniosek:
Program dopłat   do budynków energooszczędnych jest skierowany do bardzo świadomych inwestorów, którzy są pewni, że chcą zbudować dom o niskich kosztach utrzymania, są gotowi przeznaczyć na ten cel odpowiednie środki, przeprowadzić cały proces inwestycyjny według ścisłych procedur i uzyskać dopłatę z NFOŚiGW. Nie jest pewne, czy dopłata pokryje podwyższenie kosztów budowy, ale z pewnością podwyższy wartość nieruchomości i obniży koszty eksploatacji.

 Autor:
arch. Tomasz Sobieszuk (Biuro Projektów MTM STYL)

arch. Tomasz-Sobieszuk (Biuro Projektów MTM STYL)

7 komentarzy

 • Bartek

  Witam,
  Pomysł NFOŚiGW bardzo dobry. Skończy się era porothermu + 10 cm stropianu na rzecz domów drewnianych. Czekam na projekty MTM STYL w standardach NF15 i NF40. W nagłówku jest błąd. Energia brana pod uwagę do programu uwzględnia tylko ogrzewanie a nie jak napisano ogrzewanie i ciepłą wodę.

 • Alicja

  Każdą budowę zawsze trzeba dobrze przemyśleć,natomiast w perspektywie czasu, jeśli tylko wybierzemy właściwe materiały domy energooszczędne przynoszą oszczędności.

 • AGA

  OCZYWISCIE DOPLATA JAK TYLKO SIE BUDUJE Z KREDYTEM, A CO Z INVESTORAMI KTORZY CHCA BUDOWAC DOMY ENERGOOSZCZEDNE ALE W SYSTEMIE GOSPODARCZYM? TZN ZARABIAC I BUDOWAC? MOZE NAWET KILKA LAT ALE ZA WLASNE PIENIADZE? BEZ KREDYTOW KTORE TERAZ SA BARDZO NIEKORZYSTNE? CO Z TAKIMI DOPLATAMI? TE DOMY JUZ NIE BEDA WLICZANE? NIBY TAKA DOPLATA OD PANSTWA NA BUDOWNICTWO EKOLOGICZNE ALE PIENIADZE CIAGLE Z NADPLATA DO NICH WRACAJA? GDZIE TA POMOC?

 • DobraWentylacja

  Domy energooszczędne i domy pasywne są bardzo dobrym rozwiązaniem w obecnych czasach – poza tym można skorzystać z dotacji – 30 tyś na energooszczedny i 50 tyś na pasywny. To wydaje się niewiele jak na budowę całego domu, ale lepsze to niż nic 😉

 • Andrzej

  Stosowanie wentylacji mechanicznej w domu pozwala na obniżenie rachunków za ogrzewanie nawet o 20%. To zaskakujące, że tego typu pozorne regulowanie przepływu powietrza daje takie efekty.

 • marta

  Szkoda, ze te dofinansowania wydają się dosyć mało realne dla zwykłych śmiertelników. Niemniej warto będzie sprawdzić możliwość otrzymania dofinansowania, choć obawiam się, że na tym się skończy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *