Projekty domów piętrowych

Projekty domów piętrowych często wybierają duże rodziny, by zapewnić wszystkim domownikom własną przestrzeń. Taka opcja jest też popularna wśród inwestorów, którzy posiadają niewielką działkę. Takie domy zwykle mają też garaż w bryle budynku.

Projekty oferują dwie wersje schodów. Pierwsza to odrębna klatka schodowa, co ma tę wadę, że zajmuje sporo przestrzeni, którą można by wykorzystać w bardziej racjonalny sposób, co jest istotne w budynkach niezbyt przestronnych. Druga wersja to schody, które prowadzą na piętro z salonu i stanowią nawet jego ozdobę.

W ostatnich latach coraz częściej budowane są nowoczesne domy piętrowe, o kubistycznym kształcie, z płaskim lub kopertowym dachem. Wyróżniają się dużymi przeszkleniami (okna portfenetry), ozdobnymi okładzinami tynku (drewno, klinkier itp.).

Osoby ceniące dużą przestrzeń zwykle większą część parteru zagospodarowują jako strefę dzienną, którą stanowi salon, kuchnia i jadalnia. Poszczególne funkcje wyodrębnione są poprzez inny rodzaj czy poziom podłogi, także kolor ścian. Piętro domu stanowi strefa nocna, gdzie domownicy mają swoje sypialnie, dzieci - pokoje do nauki itp.

Duże domy piętrowe mogą być też zagospodarowane w inny sposób. W przypadku rodzin dwupokoleniowych, gdzie są dorosłe dzieci, jedną kondygnację przeznacza się na potrzeby starszego pokolenia (zwykle jest to parter), a drugą – dla młodszych członków rodziny.

Dwie pełne kondygnacje dają możliwość łatwej aranżacji pomieszczeń i maksymalnego wykorzystania powierzchni na piętrze. Jeżeli zależy nam na komforcie mieszkania, a posiadamy wąską działkę pod zabudowę idealnie nadają się projekty domów piętrowych. Ograniczeniem w realizacji może stać się tylko miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy. Dokumenty te mogą narzucać inwestorowi rodzaj i typ zabudowy, np. jaki ma być kąt nachylenia dachu lub jaka ma być wysokość budynku.

Warto również pamiętać, że ogrzewanie domu z kilkoma kondygnacjami jest tańsze niż w przypadku domów parterowych. Co istotne, dach w budynku piętrowym ma najmniejszą powierzchnię w stosunku do powierzchni użytkowej budynku, stąd straty ciepła są tu najmniejsze, biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie przez dach dochodzi do nich najczęściej.

Powiązane kategorie