Biuro projektów

Projekty domów energooszczędnych

Projekty domów energooszczędnych to projekty tanie w użytkowaniu, a jednocześnie przyjazne dla środowiska. Dzięki zastosowaniu energooszczędnych rozwiązań opłaty za ogrzewanie są dużo niższe, co przekłada się na oszczędności dla właścicieli. Wyróżnia je prosta architektura, nieskomplikowane dachy oraz najbardziej energooszczędne materiały budowlane. W tej kategorii znajdują się zarówno projekty domów małych do 100 m2 jak i projekty dużych domów.

pokaż wyszukiwarkę lupa
 • Ariel to wygodny i funkcjonalny dom parterowy odpowiadający potrzebom 4-osobowej rodziny. W...
 • Ambrozja 6 to projekt nowoczesnego domu parterowego. Układ funkcjonalny zaprojektowano tak, aby...
 • Ambrozja 3 to projekt domu parterowego o powierzchni użytkowej ok 160 m2. Wygodnie pomieści się...
 • Decyma 9 to projekt domu parterowego należący do projektów domów energooszczędnych. Został...
 • Bez to niewielki dom z użytkowym poddaszem, który swoim optymalnym programem użytkowym może...
 • Decyma 6 to parterowy projekt domu energooszczędnego zaprojektowany z myślą o 4-5 osobowej...
 • Niewielki dom jednorodzinny zaprojektowany z myślą o 3 - 4-osobowej rodzinie. Projekt...
 • Projekt domu Ariel 4 to projekt domu nowoczesnego, który swoim programem funkcjonalnym zapewnia...
 • Amarylis 5 jest domem przeznaczonym dla 5-osobowej rodziny. Na jego program funkcjonalny składają...
 • Projekt Umbra należy do projektów domów parterowych, niepodpiwniczonych i bez garażu. Na...
 • Decyma 2 to stosunkowo niewielki, bo zaledwie 98 m2 powierzchni użytkowej, dom parterowy. Z całą...
 • Ambrozja 7 to projektu domu parterowego idealnie wpisujący się w potrzeby 5-osobowej rodziny....
 • Słoneczny 2 to projekt domu z użytkowym poddaszem bez garażu. Układ funkcjonalny domu...
 • Amarylis 2 to projekt domu z użytkowym poddaszem, którego powierzchnia wynosi ok 150 m2. Wygodę...

Współczesne domy energooszczędne

Projekty domów energooszczędnych to wymóg współczesności. Ważne jest, aby domy były tanie w eksploatacji, ale równie istotna jest dbałość o środowisko naturalne. Ta dbałość przejawia się w oszczędzaniu energii potrzebnej do ogrzewania domu oraz w wykorzystywaniu naturalnych źródeł energii, jak ciepło słoneczne czy wiatr. Istotne jest również właściwe usytuowanie domu względem stron świata. Należy tak zaplanować układ okien, by duże przeszklenia znalazły się od strony południowej, a od północnej ich ilość była ograniczona.

Projekty domów energooszczędnych prezentują domy atrakcyjnie wizualnie, estetyczne i nowoczesne. Są wśród nich projekty domów małych i tanich w budowie, ale też i przestronne rezydencje, domy parterowe i piętrowe. Wszystkie je łączy oszczędność energii. W naszych projektach energooszczędnych rekomendujemy stosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją, która zapewnia odzysk ciepła z wymienianego powietrza w danym pomieszczeniu. Schemat rekuperacji, często połączony ze schematem gruntowego powietrznego wymiennika ciepła (GPWC), dodajemy bezpłatnie do projektu.

Charakterystyka domów energooszczędnych

Domy energooszczędne to przede wszystkim zwarta bryła budynku. Takie rozwiązanie jest bowiem najbardziej ekonomiczne, jeśli chodzi o ogrzewanie. Cechą domu energooszczędnego jest osiągnięcie jak najniższego rocznego zapotrzebowania na energię, a co za tym idzie obniżenie kosztów utrzymania domu. Bryła domu energooszczędnego powinna być jak najprostsza. Rezygnuje się z wybujałych kształtów, wykuszy, lukarn, skomplikowanych dachów. Na pierwszy plan stawia minimalizację naroży, mostków termicznych, balkonów oraz właściwe proporcje. Dom energooszczędny to dobór odpowiedniej grubości i jakości materiałów izolacyjnych. Niebagatelne znaczenie ma też sam rozkład pomieszczeń. Optymalne naświetlenie pomieszczeń zimą, poprzez otwarcie się na stronę południową z jednoczesną ochroną strony północnej. Istotną kwestią będzie zatem prawidłowe usytuowanie domu na działce względem stron świata, a także odpowiedni dobór stolarki okiennej. Podsumowując, energooszczędny to nowoczesny projekt domu o prostej formie i ekologicznych rozwiązaniach.

Budownictwo energooszczędne według WT2017

Od stycznia 2017 roku zaczęły obowiązywać nowe warunki techniczne dotyczące budynków oraz ich usytuowania. Nowe przepisy mają zwrócić uwagę na budownictwo energooszczędne i upowszechnić budowę domów o niskim zużyciu energii. Zmiany wynikają z unijnej Dyrektywy 2010/3/UE, która nakłada na państwa członkowskie obowiązek obniżenia zużycia energii. Do 2021 roku współczynnik zużycia energii ma być na poziomie bliskim zeru. W obliczu nowych przepisów szczególną rangę posiada parametr EP, mówiący o zapotrzebowaniu budynku na nieodnawialną energię pierwotną. Na wartość tego parametru mają wpływ m.in. materiały izolacyjne, sposób ogrzewania (rodzaj urządzenia oraz paliwa). Od 2017 roku wskaźnik EP dla budynku nie może przekraczać 95 kWh/m2, a w roku 2021 ma osiągnąć wartość EP na poziomie 70 kWh/m2.

A Ty już wiesz jaki projekt domu wybierzesz?

Jeżeli jeszcze nie masz sprecyzowanych potrzeb i wymagań. Zastanawiasz się od czego zacząć poszukiwania projektu, po prostu skontaktuj się z nami. Mailowo projekty@mtmstyl.pl lub telefonicznie 577-007-517. Chętnie wesprzemy Cię w wyborze projektu domu.

Powiązane kategorie:


phone-icon577 007 517