Projekty domów energooszczędnych

Budowanie domów energooszczędnych to wymóg współczesności. Ważne jest, oczywiście, by domy były tanie w eksploatacji, ale równie istotna jest dbałość o środowisko naturalne, o zasoby przyrody. Ta dbałość przejawia się w oszczędzaniu energii potrzebnej do ogrzewania domu oraz w wykorzystywaniu naturalnych źródeł energii, jak ciepło słoneczne czy wiatr.

Projekty domów energooszczędnych prezentują domy atrakcyjnie wizualnie, estetyczne i nowoczesne. Są wśród nich domy małe, ale też i przestronne rezydencje, budynki parterowe i piętrowe. Łączy je oszczędność energii, co można uzyskać kilkoma sposobami. Jednym z nich jest zwarta bryła budynku, bo jest to rozwiązanie najbardziej ekonomiczne, jeśli chodzi o ogrzewanie. Ponadto dużo uwagi przywiązuje się do wyboru okien i drzwi, muszą odznaczać się wysoką szczelnością, podobnie jak ściany, dach i podłogi. Straty energii powinny być jak najmniejsze. Znaczący jest też wybór rodzaju ogrzewania.

Tanie w eksploatacji są kotły kondensacyjne, których spaliny oddają ciepło wodzie kotłowej. Polecane są też kotły na biomasę, poza tym - pompy ciepła łączone z klimatyzacją, ogrzewanie gazowe w połączeniu kolektorem słonecznym. Najbardziej ekonomiczne w użytkowaniu, także proekologiczne są pompy ciepła i kolektory słoneczne.

Od stycznia 2014 roku zaczęły obowiązywać nowe warunki techniczne dotyczące budynków oraz ich usytuowania. Nowe przepisy mają zwrócić uwagę na budownictwo energooszczędne i upowszechnić budowę domów o niskim zużyciu energii. Zmiany wynikają z unijnej Dyrektywy 2010/3/UE, która nakłada na państwa członkowskie obowiązek obniżenia zużycia energii. Do 2021 roku współczynnik zużycia energii ma być na poziomie bliskim zeru.

W obliczu nowych przepisów szczególną rangę posiada parametr EP, mówiący o zapotrzebowaniu budynku na nieodnawialną energię pierwotną. Na wartość tego parametru mają wpływ m.in. materiały izolacyjne, sposób ogrzewania (rodzaj urządzenia oraz paliwa). Od 2014 roku wskaźnik EP dla budynku nie może przekraczać 120 kWh/m2. Na rok 2017 przewiduje się obniżenie wskaźnika do 95 kWh/m2 aby w roku 2021 osiągnąć wartość EP na poziomie 70 kWh/m2.

Więcej: Nowe warunki techniczne 2014

Powiązane kategorie