Aruba to projekt domu, który rozpoczyna kolekcję projektów z tej serii. Prosta bryła budynku gwarantuje niższe koszty budowy, a przy tym jest estetyczna i bardzo funkcjonalna. Biała elewacja wzbogacona została drewnianą szalówką. Grafitowy dach oraz stolarka okienno-drzwiowa urozmaicają minimalistyczną aranżację zewnętrzną. Układ funkcjonalny domu został podzielony na dwie oddzielne strefy. Część dzienną stanowi przestronny salon, w którym zmieści się wygodna kanapa, jadalnia z dużym stołem oraz otwarta kuchnia. Otwarte połączenie salonu z kuchnią dodatkowo optycznie powiększa wnętrze. Strefa nocna została wyraźnie oddzielona od dziennej. Tworzą ja trzy wygodne sypialnie oraz rodzinna łazienka. Największa z sypialni posiada wyjście na taras, prywatną łazienkę i garderobę, co dodatkowo podnosi komfort jej użytkowania. Układ funkcjonalny domu dopełnia…
-
-
Wiatrołap w domu – rozwiązanie, które zatrzyma ciepło na dłużej!
Wiatrołap powszechnie nazywany jest przedsionkiem lub sienią. Kojarzy się zwykle ze starym budownictwem i dla wielu osób jest synonimem stylu rustykalnego. Niemniej ogromna liczba nowoczesnych projektów domów nie rezygnuje z wiatrołapu m.in. ze względu na jego praktyczność. Jego głównym zadaniem jest ochrona wnętrza domu przed wilgocią, wiatrem oraz zimnem, zwłaszcza w chłodniejsze miesiące. Poniżej postaramy się przekonać do tego typu pomieszczenia i odkryć jego dodatkowe zastosowania. Zatrzymywanie ciepła dzięki przedsionkowi w domu Nadrzędną cechą wiatrołapu jest zatrzymywanie w domu ciepła i niwelowanie strat, które mogą nastąpić w np. wyniku częstego wchodzenia i wychodzenia z domu. Ponadto, pomieszczenie to chroni wnętrze domu przed zimnym powietrzem i wilgocią z zewnątrz. Co…
-
Sposoby na trwałe wykończenie dachu
Prace dekarskie wykończeniowe, czyli czynności związane z detalami wpływającymi zarówno na funkcjonalność, jak i wygląd dachu, są równie ważne, co układanie pokrycia czy wznoszenie konstrukcji dachowej. Często to od nich zależy poprawne funkcjonowanie ocieplenia w domu oraz jego odporność na działanie czynników atmosferycznych. Nie powinniśmy więc bagatelizować tych, wydawałoby się, zbędnych prac finalizujących nasze przedsięwzięcie. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na trwałe i solidne wykończenie dachu. Podbitka dachowa Większość domów ma dach skonstruowany w taki sposób, iż jego część wystaje poza ściany zewnętrzne. Tworzy się wówczas tzw. okap dachu – miejsce szczególnie narażone na działanie czynników atmosferycznych, ale także słaby punkt dachu, przez który do jego wnętrza mogą dostać się…
-
Warunki techniczne WT 2021 – nadchodzące zmiany
Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie to zbiór przepisów, które regulują projektowanie, budowę, przebudowę oraz remonty budynków. Warunki techniczne były zaostrzone już dwukrotnie, w 2014 i 2017 roku. Ostatnia zmiana warunków technicznych została zaplanowana na rok 2021. Wpłynie ona na zmianę energooszczędności zarówno nowych budynków, jak również wszystkich tych przebudowywanych i remontowanych. Nowe przepisy obejmą wszystkie budynki, dla których pozwolenie na budowę zostanie wydane po 31 grudnia 2020 roku. Głównym założeniem aktualizacji warunkach technicznych jest dostosowanie ich do przepisów unijnych, a także do rozwoju jaki zachodzi w technologii w budownictwie. W perspektywie długofalowej zmiany mają wpłynąć na ochronę środowiska. Zaostrzanie warunków wpływa bowiem na coraz mniejsze zużycie…
-
Dom z ciepłym poddaszem – co warto wiedzieć?
Kluczem do obniżenia codziennych kosztów eksploatacji jest unikanie niepotrzebnych strat ciepła. Możemy o to zadbać już na etapie projektowania domu, kiedy wybieramy materiały budowlane oraz technologie. To właśnie wtedy warto zaplanować wykonanie izolacji m.in. dachu. Pomimo wciąż pojawiających się na rynku nowości, w dalszym ciągu liderem jest wełna mineralna. Projekt domu Dudek 2 Szczelne wypełnienie na lata Wełna sprawdza się, jako izolacja termiczna i akustyczna dachów skośnych w domach nowych, jak i tych, które poddawane są termomodernizacji. Posiada bardzo dobre i trwałe parametry cieplnie, które nie zmieniają się w czasie. Jest sprężysta, dzięki czemu szczelnie wypełnia izolowaną przestrzeń. Wybierając produkt z wełny mineralnej, warto kierować się współczynnikiem lambda. Im niższa…
-
Aranżacje z wykorzystaniem naturalnego drewna
Naturalne drewno coraz częściej stanowi nie tylko dodatek przełamujący nowoczesny design wnętrza, lecz jest wręcz motywem przewodnim aranżacji. Emanuje ciepłem, łatwo dostosowuje się do wymogów i potrzeb mieszkańców, a odpowiednio impregnowane i czyszczone może służyć na lata. Przede wszystkim jednak drewno to materiał ekologiczny, całkowicie nietoksyczny i przyjazny środowisku. Z tego względu sprawdza się doskonale jako materiał wykończeniowy oraz meblowy. Projekt domu Platan Drewniany akcent w domu Aranżowanie wnętrz za pomocą naturalnego drewna może odbywać się w skali mikro. Oznacza to, iż operować będziemy w takim przypadku na detalach, elementach wystroju, które mają przełamywać panujący w danym pomieszczeniu styl bądź go podkreślać. Mogą to być wspaniałe, drewniane donice na parapetach,…
-
Generalne porządki – 4 wskazówki jak się do tego zabrać
Generalne porządki następują zazwyczaj w związku ze zmianą pory roku bądź nadchodzącym wydarzeniem, np. świętami. Oczywiście, aby sprzątanie nie zajmowało kilku dni i nocy oraz nie było porównywalne z wyprawą na ośmiotysięcznik, warto dbać przez cały rok o czystość i porządek w mieszkaniu. Jeśli jednak jesteś jedną z tych osób, które mają porządki zaplanowany na ścisły dzień w roku kalendarzowym lub odwlekają je w nieskończoność, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Znajdziesz tu cztery porady, jak zabrać się do generalnych porządków w Twoim domu. Małymi kroczkami, ale do przodu Generalne porządki są jak maraton – można je pokonać tylko małymi kroczkami. Ważne jest więc, aby nie rzucać się do…
-
Dom z drewna – o czym warto wiedzieć
Domy z drewna w wyobrażeniu wielu z nas kojarzą się z sezonową przyjemnością, konstrukcją niewystarczającą do przetrwania wielu lat użytkowania oraz budynkiem zarezerwowanym jedynie dla konkretnego środowiska klimatycznego. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości poniżej przedstawiamy Państwu krótką charakterystykę domów z drewna oraz garść porad dotyczących ich budowania oraz utrzymania. Całoroczne domy z drewna Aktualnie na rynku istnieje szeroki wybór projektów domów z drewna, które nadają się do użytkowania przez cały rok. Materiał, jakim jest drewno, rzeczywiście może kojarzyć się z lekkością, zaś proces jego budowy z konstrukcjami segmentowymi. Tak postrzegany dom wydaje się niewystarczająco odporny na zjawiska atmosferyczne oraz uszkodzenia związane z jego eksploatacją. Nic bardziej mylnego! Obecnie konstrukcje drewniane…
-
Minimalistyczne wnętrza w bieli, szarości i beżach
Biel, szarość i beż to kolorystyczna triada, na której oprzeć można niespotykaną ilość aranżacji wnętrz. Kolory te są na tyle uniwersalne i nieagresywne, iż można dzięki nim kreować niemal dowolne pomieszczenie. Sprawdzają się doskonale zwłaszcza w minimalistycznych wnętrzach, gdzie barwy te zespajają się ze sobą bądź dominują jeden nad drugim. Ponadto, zastosowanie ich nawet pojedynczo przynosi niesamowite efekty w kontekście aranżacyjnym. Wnętrze projektu domu Aurum Czystość bieli Biel w minimalistycznych wnętrzach sprawdza się doskonale. Niewielkie pomieszczenia optycznie powiększa, te o znacznych rozmiarach – porządkuje. W dużej ilości biel jest w stanie zamaskować niedoróbki budowlane oraz rozświetlić ponure i wyposażone w małą ilość okien mieszkania. Ponadto, biel to relatywnie tani…
-
Plusy i minusy otwartych kuchni
Otwarta kuchnia to „must have” ostatnich lat, jeśli chodzi o aranżację wnętrz. To wygodne rozwiązanie ułatwia nie tylko przyjmowanie w naszym domu gości, ale również przygotowywanie posiłków czy po prostu mieszkanie. Przed przystąpieniem do przedsięwzięcia budowy otwartej kuchni warto jednak zastanowić się, jakie plusy i minusy posiada taka inwestycja. Oto krótki przegląd wad i zalet otwartych kuchni, który pozwoli Państwu podjąć odpowiednią decyzję. Wnętrze projektu domu Jemioła 3 Plusy otwartych kuchni Otwarcie kuchni bezpośrednio na inne pomieszczenia, przeważnie na salon lub jadalnię, zwiększa przestrzeń użytkową. Brak bariery w postaci drzwi kuchennych sprawia, iż całe wnętrze naszego domu lub mieszkania zyskuje na przestronności. Ponadto, otwarcie kuchni na resztę pomieszczeń niezwykle ułatwia…