Domy wielomieszkaniowe

Domy wielomieszkaniowe, popularnie nazywane blokami, niewiele mają wspólnego z budownictwem z wielkiej płyty. Obecnie buduje się je z cegieł i pustaków ceramicznych. Są to budynki co najmniej dwukondygnacyjne, rzadko wyższe niż 5-piętrowe. Parter często jest zaprojektowany na potrzeby handlu i usług. W podziemiach zlokalizowane są miejsca postojowe dla pojazdów właścicieli mieszkań oraz komórki lokatorskie.

Projekty takich domów przewidują budowę mieszkań o zróżnicowanym metrażu, począwszy od jednopokojowych po 4- pokojowe. Należy zauważyć, że we współczesnych blokach metraż mieszkań jest o wiele większy niż ten sprzed lat. Ludzie cenią dziś przestrzeń, bo w takim miejscu mieszka się wygodniej i bardziej komfortowo. W każdym mieszkaniu jest balkon bądź loggia, a na parterze nierzadko taras lub ogródek do zagospodarowania. W budynkach co najmniej trzykondygnacyjnych zainstalowane są windy.

Domy wielomieszkaniowe prezentują się estetycznie i bardzo nowocześnie. Decydują o tym wysokiej jakości materiały budowlane, duże przeszklenia, lekkie osłony balkonowe, pastelowe kolory ścian. Podobnie efektowne wykończenie znajduje się na klatkach schodowych, holach i korytarzach.

Powiązane kategorie