Projekty domów letniskowych

Domy letniskowe zagościły na dobre w turystycznie atrakcyjnych regionach kraju oraz w okolicach podmiejskich nad wodą czy wśród lasów. Budują je głównie osoby, które przywiązują się do miejsc i chętnie spędzają urlopy i weekendy w znanym otoczeniu. Domy letniskowe najczęściej są niewielkie, zaspokajające potrzeby kilkuosobowej rodziny. Nie brakuje też domów okazalszych, gdzie można przyjmować gości i spędzać czas w większym gronie. Na ogół są to lekkie konstrukcje drewniane, parterowe bądź z użytkowym poddaszem, przestrzeń użytkową powiększają tarasy i balkony. Wśród obowiązkowych pomieszczeń jest salonik z wydzieloną kuchnią lub z aneksem kuchennym. Do tego dochodzi kilka sypialni.

Niektórzy inwestorzy chcą wykorzystywać domek letniskowy przez cały rok, spędzać tu np. święta zimowe. Dlatego niektóre projekty przewidują możliwość zamontowania instalacji grzewczej, dzięki czemu chłody i mrozy nie przeszkodzą w wypoczynku blisko natury.

Domy letniskowe powinny harmonijnie wpisywać się w krajobraz, warto więc ozdobić je kwiatami i krzewami, stosować neutralne kolory, używać ekologicznych materiałów.

Budowa domu letniskowego może też mieć charakter komercyjny – przeznacza się je na wynajem dla urlopowiczów i turystów.

Dom letniskowy/rekreacyjny jest inwestycją stosunkowo niewielką, ale wszelkie formalności związane z jej przeprowadzeniem są takie same, jak przy dużych budowach. Początkiem drogi jest wybór projektu domu. Należy się przy nim kierować następującymi zasadami: wszelkie parametry domu (wysokość, kąt i kształt dachu, szerokość elewacji, sposób wykończenia zewnętrznego) powinny być zgodne z Warunkami Zabudowy uzyskanymi we właściwym dla lokalizacji budowy Urzędzie Gminy, wielkość domu powinna odpowiadać potrzebom inwestora, ale też jego możliwościom finansowym, dom rekreacyjny nie może dominować nad otoczeniem – powinien się raczej wpisywać w krajobraz, nieodłącznym atrybutem domu rekreacyjnego jest zadaszony taras, który pozwoli użytkownikom na kontakt z przyrodą niezależnie od warunków pogodowych. Taras powinien być zlokalizowany w miejscu nasłonecznionym – ideałem jest, gdy z tarasu da się podziwiać walory krajobrazu.

Powiązane kategorie