Porady architektów

Instalacja fotowoltaiczna z pompą ciepła

Instalacja fotowoltaiczna współpracująca z pompą ciepła umożliwia efektywną i trwałą redukcję kosztów energii, maksymalnie wykorzystując tani prąd solarny i bezpłatne ciepło z gruntu, wody lub powietrza. Decydując się na takie rozwiązanie można skorzystać z dofinansowania w ramach programów „Prosument” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Instalacja fotowoltaiczna, czyli prąd ze słońca

Instalacja fotowoltaiczna umożliwia produkcję darmowego prądu z energii promieniowania słonecznego. Vitovolt to kompletny system fotowoltaiczny, z mono- lub polikrystalicznymi ogniwami krzemowymi, które spełniają najwyższe standardy jakości i efektywności. Moduły fotowoltaiczne Vitovolt 200 wyposażone są w diody obejściowe, dla ochrony przed skutkami zacienienia przez komin, antenę TV, itp.. Falownik dba o maksymalne wykorzystanie energii słonecznej, steruje bowiem punktem mocy maksymalnej. Dzięki temu, w każdych warunkach nasłonecznienia instalacja pracuje zawsze z możliwie maksymalną mocą, wytwarzając prąd na potrzeby użytkowników.
Systemy Vitovolt to również rozwiązania modułowe. Instalacja fotowoltaiczna może być w dowolnej chwili rozbudowana o dodatkowe moduły, dzięki czemu możliwe jest w prosty sposób zwiększenie ilości produkowanej ze słońca energii elektrycznej. Dla maksymalnego wykorzystania darmowego prądu każda instalacja fotowoltaiczna może efektywnie współpracować z pompami ciepła Vitocal.

Instalacja fotowoltaiczna – współpraca z pompą ciepła

Pompy ciepła Vitocal wyposażone są w regulator, który dba o możliwie wysoki stopień wykorzystania prądu solarnego dla własnych potrzeb. Jeśli w danej chwili nie ma zapotrzebowania na ciepło, energię elektryczną można magazynować w postaci ciepłej wody w zasobniku. W ten sposób prąd słoneczny jest skutecznie wykorzystywany również do ogrzewania budynku – nawet w nocy. Jeszcze większe oszczędności można uzyskać jeśli w letnie upalne dni pompa ciepła zasilana prądem słonecznym chłodzi pomieszczenia.
Pompy Vitocal skutecznie wykorzystują ciepło z powietrza atmosferycznego, gruntu, wody gruntowej, a nawet z lodu. Wysoka efektywność ich pracy potwierdzona jest między innymi znakiem jakości Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła: EPHA. Praktycznie każda instalacja z pompami ciepła Vitocal, bez trudu spełni wymagania minimalnego sezonowego wskaźnika efektywności energetycznej SCOP, wymaganego przez program Prosument.

Dofinansowanie w ramach programu „Prosument”

Program „Prosument” to program wspierający finansowanie zakupu i montażu instalacji odnawialnych źródeł energii, do których zalicza się instalacja fotowoltaiczna czy pompy ciepła. W ramach programu Prosument, przygotowanego przez NFOŚiGW, każdy z nas może uzyskać wsparcie finansowe na zakup i montaż min. tych instalacji. Wspierane będą małe instalacje i mikro instalacje produkujące energię elektryczną, lub ciepło i energię elektryczną, w nowo budowanych i istniejących domach jedno i wielorodzinnych. Pompy ciepła, kolektory słoneczne czy kotły na biomasę, będę zatem dofinansowane pod warunkiem równoczesnego montażu instalacji fotowoltaicznej.
Firma Viessmann z uwagi na kompleksowość swojej oferty, może zaproponować niemal wszystko co jest potrzebne, żeby maksymalnie ograniczyć koszty eksploatacji każdego budynku i uniezależnić go od tradycyjnych paliw i energii – moduły Vitovolt, z których zbudowana instalacja fotowoltaiczna oraz pompy ciepła Vitocal.

6 komentarzy

  • Stalowe Domy

    Bardzo fajny, rzeczowy artykuł. Jako kontynuację tematu z chęcią przeczytamy o prawnych aspektach montażu ogniw fotowoltaicznych w Polsce:)

  • Agat

    Moim zdaniem artykuł jeszcze nie jest wyczerpany. Chętnie dowiedziałbym się o kosztach zakupu i montażu. Dopiero później poczytałbym z chęcią o prawnych aspektach ogniw:)

  • krys

    Dla zainteresowanych tematem nowoczesnych systemów ogrzewania domu polecam pulsarinstalacje.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »