Porady architektów

Czym wyróżniają się okna energooszczędne?

Zagadnienie energooszczędności jest bardzo modnym trendem w budownictwie. I nie chodzi tutaj tylko o sam sposób budowania, ale także o zastosowanie technologii w używanych produktach. Z tego powodu dużą popularnością cieszą się ostatnio okna energooszczędne. Warto zastanowić się, czym się one wyróżniają i czy rzeczywiście mają wpływ na zmniejszenie ilości zużywanej energii.
Biorąc pod uwagę wygląd, okna energooszczędne nie różnią się niczym od okien standardowych. Za energooszczędność są odpowiedzialne pozostałe parametry, które są mniej widoczne w jego budowie zewnętrznej.

grot_w02

Miernik przepuszczalności termicznej, czyli UW.

Podstawowym parametrem wyróżniającym okna energooszczędne od innych dostępnych na rynku okien jest tzw. miernik przepuszczalności termicznej oznaczany skrótem Uw. Najważniejszy w przypadku okien energooszczędnych jest czynnik, który określa przepuszczalność termiczną wyznaczoną dla całego okna, a nie tylko samej szyby. Zależność pomiędzy przepuszczalnością termiczną a stopniem energooszczędności okna jest odwrotnie proporcjonalna. Oznacza to, że im czynnik przepuszczalności okna jest niższy, tym energooszczędność będzie wyższa. Zgodnie z obowiązującymi wymogami technicznymi parametr przepuszczalności dla standardowych okien powinien w przybliżeniu wynosić Uw=1,8. Zdarzają się jednak i okna, których współczynnik przepuszczalności jest niższy i wynosi 1,4. Natomiast w przypadku okien energooszczędnych wartość Uw waha się w granicach od 0,85 do 1,00, a w przypadku tzw. okien pasywnych może być jeszcze niższy i wynosi poniżej 0,8.

jaspis_6_w03

Plastik, drewno, aluminium czy połączenie materiałów.

Okna plastikowe są najbardziej popularne. Cechuje je łatwość w eksportacji, trwałość i oczywiście cena. Zbudowane są z profili klasy A z kształtownikami ze stali lub z włókna szklanego. Wewnątrz znajdują się przekładki termoizolacyjne wykonane z pianki poliuretanowej, a w najnowocześniejszych oknach można znaleźć znacznie cieplejszy aerożel.
Profile okien drewnianych produkowane są z klejonki tworzącej lamele. Takie wykonanie podnosi wytrzymałość drewna, przez co profile okienne nie wymagają dodatkowych kształtowników. Wewnątrz profili umieszcza się przekładki z materiałów termoizolacyjnych, a warstwę wierzchnią stanowi powłoka lakiernicza.
Okna aluminiowe są lekkie i bardzo wytrzymałe, znacznie mniej podatne na uszkodzenia niż okna PCV czy okna drewniane Ich profile są wzmacniane kształtownikami, a co najmniej jedna duża komora wypełniona jest materiałem termoizolacyjnym. Aluminium jest bardzo plastycznym tworzywem, dlatego tego typu okna można produkować w niestandardowych kształtach.
Bardzo dobrym rozwiązaniem w technologii okien jest połączenie materiałów. Najbardziej popularne jest używanie aluminiowych nakładek na zewnętrz ram drewnianych. Takie rozwiązanie zwiększa izolacyjność cieplną okna, a także podnosi jego odporność na zewnętrzne warunki atmosferyczne. Jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, których okna narażone są na nieustanne działanie szkodliwych czynników atmosferycznych takich jak nadmorski klimat czy zanieczyszczone powietrze.

dudek_2_nf40_w01

Jakie rozwiązania decydują o energooszczędności okna?

Najważniejsze technologiczne rozwiązania, które wywierają wpływ na energooszczędność, są umieszczone w ramie okiennej. Na proces wymiany ciepła w przypadku okien drewnianych ma wpływ między innych grubość zastosowanej ramy okiennej. W przypadku rozwiązań energooszczędnych może być ona grubsza nawet o kilka centymetrów. Wynika to z prostego faktu – im grubsza jest rama, tym mniej będzie przepuszczała ciepła. Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę okna plastikowe, grubość ramy będzie miała znikome znaczenie, ponieważ za izolację będzie odpowiadała większa ilość komór.
Drugim elementem okien, który wpływa na ich przepuszczalność jest rodzaj zamontowanej szyby. W przypadku okien energooszczędnych mamy do czynienia nie z jedną, ale z całym pakietem szyb termoizolacyjnych. Poszczególne tafle są oddzielone specjalną ramką, a pomiędzy nimi znajduje się argon lub krypton. Dodatkowym rozwiązaniem, które zmniejsza współczynnik przenikania nawet o 30% jest zastosowanie na szybach specjalnych powłok niskoemisyjnych. Niektórzy producenci umieszczają pomiędzy poszczególnymi szybami specjalną termoizolacyjną folię.
Kolejnym ważnym elementem wyróżniającym okna energooszczędne jest ilość zastosowanej uszczelki. Zasada jest prosta – im więcej jest uszczelki, tym przepuszczalność dla zimnego powietrza jest mniejsza. Obecnie na rynku większość okien energooszczędnych jest wyposażonych w pojedynczą uszczelkę wrębową, której powierzchnia styku z ramą wynosi 8 mm.

2 komentarze

  • Krzysztoff

    Ja postawiłem na energooszczędne (adres strony ukryty przez administratora) i muszę powiedzieć, że jestem naprawdę zadowolony. Zgadzam się z przedmówcą, dobry montaż jest równie ważny, co sam produkt.

  • Mateusz

    Warto podkreślić, że takie okna na nic się nie da jeżeli nie będą odpowiednio zamontowane przez fachowców. Związane to jest z tym by nie powstały tzw. mostki termiczne. Ważne jest także, że przy wyborze okien energooszczędnych wybrać okna, które składają się z trzech warstw szkła. To pozwoli na prawidłowe zachowanie izolacji okna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »