Porady architektów

Jak praktycznie wykorzystać poddasze?

Coraz więcej właścicieli domów decyduje się na zaaranżowanie poddasza użytkowego. Jest to miejsce o dość nietypowym charakterze, w którym cechą typową są przede wszystkim liczne skosy. To właśnie one sprawiają, że urządzić można tutaj wnętrze niezwykłe, w którym nie zabraknie ciekawych rozwiązań aranżacyjnych.

Jak się przygotować?

Jeżeli poddasze jest niskie, wszystkie prace rozpoczynamy od dokładnego obliczenia powierzchni użytkowanej. Nie bierzemy pod uwagę miejsc, w których wysokość nie przekracza stu czterdziestu centymetrów. Te między sto czterdzieści a dwieście dwadzieścia centymetrów liczy się jako 50% powierzchni użytkowej. Jako powierzchnia o pełnej wartości traktowana jest jedynie ta część poddasza, której wysokość przekracza dwieście dwadzieścia centymetrów. Warto jednak pamiętać, że nawet niskie miejsca na poddaszu doskonale nadają się do umieszczenia rozmaitych szafek, schowków i skrytek. Nie trzeba więc załamywać rąk, kiedy się okazuje, że pełnowartościowej powierzchni na naszym poddaszu jest tak naprawdę niewiele.

Sypialnia

Poddasze to jedno z bardziej kameralnych i intymnych miejsc w całym domu. Często w niewielkim stopniu docierają tutaj hałasy z zewnątrz oraz odgłosy codziennego funkcjonowania. To właśnie z tego powodu warto na poddaszu zaaranżować sypialnię. Wybierając meble, należy stawiać na te o stosunkowo niskiej wysokości. Dzięki temu nie będziemy nieustannie uderzać się, wstając lub kładąc się do łóżka. Pamiętajmy, aby do wysokości łóżka dostosować wysokość pozostałych mebli. Decydując się na sypialnię na poddaszu, warto postawić na wyraziste podkreślenie skosów i wszystkich elementów tworzących konstrukcję. Dobrym rozwiązaniem jest pozostawienie widocznych elementów konstrukcji dachu jako elementu dekoracyjnego w ich naturalnym kolorze. Dla tych, którzy będą upierać się przy malowaniu, proponujemy postawić na barwy jasne. Dzięki nim sypialnia optycznie będzie wydawała się wyższa.

sypialnia

Pokój dla dziecka

Poddasze to również świetne miejsce na pokój dla dziecka. Wysokie stropy umożliwiają zaczepienie na konstrukcji belek baldachimu czy huśtawki, które posłużą zarówno do zabawy, jak i wyciszenia przed snem. Biurko najlepiej jest postawić tyłem do skosu, na którym znajduje się okno. Zapewni to dostęp naturalnego światła i umożliwi swobodne wstawanie. Pod skosami jest dość miejsca na dziecięce meble, a znajdujące się tutaj liczne zakamarki, dają wielkie możliwości dla dziecięcej wyobraźni. Narożnik pokoju ze skosem, pod którym wstawimy miękki fotel i położymy włochaty dywan, będzie idealnym miejscem do czytania bajek przed snem. Okno dachowe, możemy natomiast wykorzystać, jako miejsce dla wiszącej ekspozycji, wykonanej wspólnie z dzieckiem: wiszące amulety, dzwoneczki. O ile urządzenie na poddaszu pokoju dla małego dziecka nie jest trudne, o tyle w przypadku nastolatka można natknąć się na pewne problemy. W pokoju dziecięcym nie może zabraknąć dużej ilości światła. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie zamiast lukarn okien połaciowych, które sprawiają, że do pomieszczenia wpada więcej promieni słonecznych.

pokoj dziecka

Łazienka

Aranżacja łazienki na poddaszu nie jest łatwa. Ograniczające na skosy w znacznym stopniu utrudniają funkcjonowanie i wymuszają zastosowanie takich a nie innych rozwiązań. Niezależnie jednak od wysokości ścianki kolankowej możemy stworzyć naprawdę praktyczną łazienkę. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie wanny pod skosami. Zachowanie wysokości 1,9m przy krawędzi wyjściowej umożliwi nam swobodne korzystanie. Jeśli wannę umieścimy przy oknie dachowym, leżąc w wannie będziemy mogli spoglądać w niebo, dzięki czemu zyskamy dodatkową przyjemność.

łazienka

Miejsce na schowki

Idealnym rozwiązaniem na zagospodarowanie poddasza będzie wykorzystanie go na rozmaite schowki i skrytki. Dobrze zaprojektowany system schowków i mebli ułatwi przechowywanie przedmiotów i świetnie sprawdzi się przy trudno ustawnej przestrzeni. Poddasze świetnie sprawdzi się również jako pomieszczenia gospodarcze typu pralnia czy suszarnia.

Przede wszystkim dobry projekt

Aranżacja poddasza może nastręczać pewne trudności. Rozwiązaniem jest jednak bardzo dobry projekt domu, który sprawi, że bez trudu wyczarujemy pod skosami piękne i naprawdę stylowe pomieszczenie.

2 komentarze

  • Profile

    Pierwsze zdjęcie na górze to magia! Cudowna aranżacja. Jakbym miał taki dom to bym z niego nie wyszedł na światło dzienne 😛

  • Sandra

    Poddasze ma swój klimat 🙂 My mamy bardzo głębokie skosy w sypialni i teraz zastanawiamy się jaki materac wybrać, bo musi leżeć bezpośrednio na podłodze. Chyba że postawimy łóżko na środku sypialni 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »