Porady architektów

Garderoba – zbędna czy niezbędna w nowoczesnym domu?

Garderoba jest częścią mieszkania, w której najczęściej przechowywane są ubrania. Zazwyczaj znajduje się w pobliżu sypialni i raczej spotyka się ją w domach jednorodzinnych. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – ze względu na dostępną przestrzeń, której zazwyczaj jest zbyt mało. Pewnie dlatego powszechne mamy do czynienia z opinią, że garderoba jest czymś luksusowym, na co nie każdy może sobie pozwolić.

Garderoba w nowoczesnym domu

Wiele osób pragnie, aby ich dom był nowoczesny. Co to właściwie znaczy? Oczywiście w dużej mierze odnosi się to do stylistyki wystroju wnętrz – stosowania najnowszych rozwiązań, oryginalnych i modnych materiałów oraz wprowadzania innowacji. Jednak estetyka to nie wszystko. Nowoczesność to również funkcjonalność stosowanych rozwiązań. Mimo że garderoba nie należy do współczesnych wynalazków, w nowatorskim wnętrzu nie powinno jej zabraknąć.

Zalety posiadania garderoby

Korzyści z posiadania pomieszczenia, w którym można swobodnie przechowywać odzież, są niewspółmierne do wkładu potrzebnego, aby ją zaprojektować. Ze względu na wygodę, szafy z ubraniami zazwyczaj znajdują się w sypialni. Bardzo często staje się to powodem wprowadzenia w pomieszczeniu dużego chaosu. Ubrania przewieszone przez krzesło lub czekające na prasowanie, nowe rzeczy, które właśnie kupiliśmy, miejsce na odzież zimową – wiele osób zastanawia się, gdzie to wszystko trzymać? Nowoczesne wnętrza są zazwyczaj minimalistyczne, tym bardziej tego typu bałagan może być niepożądany i powodować zły nastrój od samego rana. Rozwiązaniem wspomnianych problemów jest garderoba, w której na wszystko znajdzie się miejsce. Warto pamiętać, że jeśli ktoś decyduje się na tego typu przestrzeń, powinien dokładnie zastanowić się, ile miejsca będzie potrzebował. Zbyt mała garderoba może być frustrująca, gdyż nie spełni swoich podstawowych funkcji.

Nowoczesna garderoba

Wygodna garderoba nie powinna być zamknięta – szkoda miejsca na drzwi, których otworzenie zabierze cenną przestrzeń. Minimalny obszar, w którym można urządzić garderobę, powinien mieć nie mniej niż 3,5 metra kwadratowego. Aby pomieszczenie było praktyczne warto urządzić je w powierzchni przypominającej kwadrat. W garderobie powinny znaleźć się głębokie półki, miejsce na wieszaki, szafa na buty lub dodatki, takie jak torebki czy krawaty. Jeśli chodzi o wybór miejsca na przechowywanie odzieży, najlepiej sprawdzi się w pobliżu sypialni lub łazienki. W nowoczesnym domu w garderobie może znaleźć się lustro, a także miejsce do prasowania.

Akcesoria do garderoby

Nowoczesna garderoba powinna być dobrze wyposażona, odpowiednio oświetlona, a także posiadać profesjonalną wentylację. Na rynku dostępna jest cała masa akcesoriów, dzięki którym możemy urządzić to jakże przydatne wnętrze – kosze, stojaki, drążki na buty, uchwyty, szuflady i wiele innych. Bez większego kłopotu znajdziemy wszystko, czego potrzebujemy. Istotne jest też oświetlenie, które musi zagwarantować dobrą widoczność. Niektóre firmy montują światło tak, aby zapalało się, gdy otworzymy drzwi. W garderobie rozwiązanie to może okazać się przydatne.

2 komentarze

  • Agata

    Jeżeli miałabym miejsce w swoim mieszkaniu na garderobę to na pewno bym się na nią zdecydowała. Ogromna wygoda – ubrania nie mną się w szafie i szybciej można wszystko znaleźć

  • dar9os

    Garderoba fajny pomysł, przeznaczyliśmy na nią niewielkie pomieszczenie za małe na pokój. Poza szafami zamontowaliśmy tam na jednej ściance półki modułowe z e-Armet, jak się okazało są idealne do przechowywania butów, a małżonka ma fizia na ich punkcie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »