Porady architektów

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? To pytanie zadają sobie co roku tysiące Polaków: zimą musimy zmagać się nie tylko ze śnieżnymi zaspami i szczypiącym w policzki mrozem, ale również z rosnącymi rachunkami za ciepło. Jak sprawić, by w domu panowała optymalna temperatura, a koszty ogrzewania nie były zbyt wysokie? Skorzystajcie z naszych porad!

Złośliwi mówią, że by zaoszczędzić na ogrzewaniu, wystarczy po prostu cieplej się ubierać. Łatwo powiedzieć! W końcu nie po to ma się to „swoje m”, by chodzić w kilkunastu swetrach jednocześnie, a i tak odczuwać przenikliwy ziąb. Co zrobić, by zaoszczędzić na ogrzewaniu? Spokojna głowa, to możliwe do osiągnięcia!

ariel_w1Projekt Ariel – www.domywstylu.pl/ariel

Uszczelnij wszystkie okna i otwory

Pierwszym krokiem jest uszczelnienie wszystkich okien i otworów. Do domu lub mieszkania nie powinno się wpuszczać zimnego powietrza: by sprawdzić, czy działają prawidłowo, należy zamknąć okna i przyłożyć do nich dłoń. Jeśli poczujemy chłodny powiew, warto jest zakupić uszczelkę i nakleić ją przy framudze.

Wietrz pomieszczenia krótko i intensywnie

A co, jeśli pomieszczenie wymaga gruntownego przewietrzenia? Zasada jest prosta: krótko, ale intensywnie. Wystarczy nawet kilka minut wietrzenia; okna należy otworzyć na oścież, by doprowadzić do wymiany mas powietrza w pokoju. Cyrkulacja sprawi, że pomieszczenie zostanie przewietrzone, ale chłód nie będzie w nim aż tak odczuwalny. By obniżyć wysokość rachunków za ogrzewanie, warto także zakręcić kaloryfery przed wietrzeniem mieszkania.

ariel_w2Projekt Ariel – www.domywstylu.pl/ariel

Nie zasłaniaj grzejników

Kolejnym trikiem na płacenie niższych rachunków za ogrzewanie jest nie zasłanianie grzejników. Nie powinny one być niczym zastawione, bowiem przy słabej cyrkulacji grzejniki (np. w mieszkaniach w starym budownictwie) po prostu muszą mieć wyższą temperaturę, co w konsekwencji wiąże się z wyższymi rachunkami. To podstawowy błąd wielu osób, które chcą szybko podnieść temperaturę w pomieszczeniu – zasłanianie grzejników niestety go nie przyspieszy, a raczej sprawi, że emitowane przez nie ciepło będzie się kumulowało między oknami a kaloryferem.

Utrzymuj stałą temperaturę w pomieszczeniach

O czym jeszcze warto pamiętać, jeśli chcemy obniżyć koszty ogrzewania w zimie? Pod uwagę należy wziąć fakt, iż w mieszkaniu należy utrzymywać temperaturę na poziomie 20-21 stopni, nie wyższą. Wyjątkiem jest łazienka, w której można ustawić ją na ok. 22-24 stopnie, by ludzkie ciało czuło się komfortowo. Nocą warto też nieco obniżyć temperaturę na czas snu, bo przynosi to ze sobą oszczędności od ok. 5 do 15%!

groszek_w1Projekt Groszek – www.domywstylu.pl/groszek

Wykorzystuj promienie słoneczne

W ciągu dnia, światło słoneczne pada na szyby i w naturalny sposób podnosi temperaturę w pomieszczeniach. Warto więc wykorzystać to darmowe źródło ciepła.  W dni słoneczne należy odsłonić wszystkie firany i zasłony dzięki czemu promienie słoneczne będą miały ułatwiony dostęp do pomieszczeń. W nocy należy postępować odwrotnie. Zasłanianie szyb okiennych utrudnia ciepłu ucieczkę, dzięki czemu straty ciepła są mniejsze.

Odpowietrz kaloryfery

Jeśli kaloryfer nagrzewa się nierównomiernie lub słabo grzeje  pomimo maksymalnego ustawienia to najprawdopodobniej jest zapowietrzony. W takiej sytuacji należy usunąć z niego powietrze. Odpowietrzanie grzejnika nie jest czymś skomplikowanym i można je wykonać samodzielnie bez konieczności stosowania specjalnych narzędzi. To co jest niezbędne do odpowietrzania to śrubokręt lub kluczyk oraz wiaderko na wodę.

groszek_w2Projekt Groszek – www.domywstylu.pl/groszek

Porządki

Kolejnym sposobem na obniżenie rachunków za ogrzewanie jest… gruntowne sprzątanie! Zakurzone grzejniki pracują gorzej, przez co wymagają większego zużycia energii, więc warto dbać o ich czystość nie tylko w trakcie wielkich, przedświątecznych porządków. Nie należy ich także zasłaniać meblami lub zasłonami, ponieważ emitowane ciepło nie może swobodnie się rozchodzić po pomieszczeniu.

Dobre efekty dla portfela można odczuć także wtedy, gdy obniży się temperaturę w pomieszczeniach na czas, kiedy domownicy przebywają w pracy lub w szkole. Przykręcenie kaloryfera już nawet o 3 stopnie między 9 a 15 i od 23 do 6 rano sprawi, że zapotrzebowanie na energię cieplną zmniejszy się o ok. 10%!

4 komentarze

  • Piotr Miłek

    A ja bym jeszcze dodał, że od czasu do czasu przydaje się zrobienie bilansu cieplnego zwłaszcza w starym budownictwie.

  • Darek

    Bardzo dobry wpis dotyczący ogrzewania. Słyszałem również, że wiele daje odpowiednia wentylacja, która zapewnia wymianę powietrza. Fakt, faktem na ogrzewaniu da się oszczędzić jednak trzeba robić to w odpowiedni sposób.

  • Kamion

    Ja swoj system ogrzewania pompa wsparłem jeszcze farbami termoizolacyjnymi od phoenix distribution i widze znaczne roznice w ydajnosci i w rachunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »