Porady architektów

Pomysły na zaaranżowanie piwnicy

Piwnica wielu osobom kojarzy się z pomieszczeniem, w którym składujemy niepotrzebne sprzęty. Tymczasem wystarczy odrobina inwencji, aby wyczarować w niej naprawdę atrakcyjne wnętrze. Oczywiście ważne jest, aby zadbać o  oświetlenie optymalne dla tego specyficznego pomieszczenia oraz wyeliminowanie wilgoci. W tym zadaniu pomogą nam architekci, którzy już na etapie projektowania domu zaplanują dla nas wymarzoną piwnicę. Poszukując projektu domu z piwnicą koniecznie warto zastanowić się nad naszymi potrzebami i zainteresowaniami – odpowiednia aranżacja piwnicy jak najbardziej może pomóc nam w rozwijaniu pasji.

Pracownia artystyczna w piwnicy

W piwnicy najczęściej nie mamy dostępu do naturalnego światła, ale mimo to, jest to pomieszczenie, w którym często urządza się pracownię artystyczną. W zależności od podejmowanej aktywności twórczej, wnętrze pozbawione promieni słonecznych okaże się nie lada atutem. Można także wybudować piwnicę z myślą o dostępie do naturalnego światła – dla doświadczonego projektanta nie będzie to trudne zadanie. Pracownia artystyczna w dolnej części nieruchomości gwarantuje ciszę i spokój podczas twórczej pracy, co jest niewątpliwym plusem takiego rozwiązania.

ariel 3Projekt domu z piwnicą Ariel 3 – szczegóły projektu na stronie www.domywstylu.pl/projekt-domu-ariel_3

Aranżacja piwnicy – z myślą o sportowej aktywności

Bardzo ciekawym pomysłem na zagospodarowanie piwnicy jest stworzenie w niej przestrzeni, która pozwoli nam rozwijać sportowe zainteresowania. W tym specyficznym wnętrzu z powodzeniem można ustawić stół do gry w ping-ponga lub urządzić dla dzieci mini salę do gry w hokeja. Dzięki odpowiedniemu wyciszeniu ścian maluchy będą mogły trenować do woli, bez żadnych ograniczeń. W zależności od możliwości przestrzennych, piwnica sprawdzi się nawet jako boisko do gry w kosza czy mini kręgielnia. To także wymarzone pomieszczenie na domową siłownię. Wystarczy wstawić do piwnicy profesjonalny sprzęt do ćwiczeń, aby zapewnić sobie nieograniczony dostęp do efektywnych treningów.

gozdzik 2Projekt domu z piwnicą Goździk – szczegóły projektu na stronie  www.domywstylu.pl/projekt-domu-gozdzik

Nietypowe pomysły na zagospodarowanie piwnicy

Piwnica jest idealnym pomieszczeniem dla amatorów wina, należy jednak zadbać o odpowiednie warunki do przechowywania ulubionych trunków. Ważna jest stała temperatura powietrza oraz optymalna wilgotność. Brak dostępu do naturalnego światła okaże się w tym względzie dodatkowym atutem – należy jednak pamiętać, że sztuczne oświetlenie również powinno być ograniczone do minimum. Ciekawym pomysłem jest także aranżacja piwnicy na… rodzinną salę kinową! Wystarczy zadbać o odpowiednią nośność dźwięku i wstawić do wnętrza sprzęt audio-wizualny o wysokiej klasie.

indygoProjekt domu z piwnicą Indygo 4 – szczegóły projektu na stronie www.domywstylu.pl/projekt-domu-indygo_4

Pomysły na zagospodarowanie piwnicy zawsze warto omówić z architektem, który pomoże nam zrealizować nawet wyjątkowo nietypowe projekty. Najważniejsze jest, aby zadbać o nowoczesny system wentylacyjny, niezastąpiony w eliminowaniu wilgoci. Istotne jest również zainstalowanie odpowiedniego oświetlenia, dostosowanego do naszych potrzeb. Piwnica może być nie tylko funkcjonalnym, ale i bardzo atrakcyjnym wnętrzem – warto skusić się na oryginalne pomysły aranżacyjne, dzięki którym w tym specyficznym wnętrzu szybko zapanuje niesamowity klimat.

Na zdjęciu tytułowym wykorzystano projekt domu z piwnicą Amarylis 3. Szczegóły projektu na stronie www.domywstylu.pl/projekt-domu-amarylis_3

3 komentarze

  • Asia

    Ojej! jakie świetne projekty- wszystkie w moim guście 🙂 jednak jesli miałabym wybór to wybrałabym projekt nr 1. Jest najbardziej praktyczny 🙂 Pozdrawiam

  • Joasia

    Piwnica zawsze kojarzyła mi się z przechowywaniem przetworów, ale pomysł z siłownią bardzo mi się spodobał. 🙂 PS. Projekt domu Ariel 3 fantastyczny ! 🙂

  • Janina

    Piękne propozycje domów. Mi się marzy dom z piwnicą, w której będę mogła przechowywać przetwory 🙂 Miło by było mieć również saunę, ale nie wiem czy to na pewno dobry pomysł aby stała ona w piwnicy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »