Porady architektów

Nowy rok – nowy dom. Gdzie szukać oszczędności na budowę swojego wymarzonego domu?

W życiu każdego człowieka przychodzi moment, gdy coraz częściej zaczyna rozmyślać o przeprowadzce do domu. Mieszkanie w centrum jest rewelacyjne dla osób młodych oraz singli, ale dla pragnących stabilizacji małżeństw, a już zwłaszcza rodzin z małymi dziećmi, mieszkanie w samym sercu miasta jest zwyczajnie uciążliwe. Z finansowego punktu widzenia, budowa domu jest ogromnym wyzwaniem. Kiedy jednak przystępować do realizacji postanowień jak nie z początkiem nowego roku?

Po pierwsze: analiza wydatków i określenie celu

Plan na oszczędzanie należy rozpocząć od analizy dotychczasowych wydatków. Miesiąc codziennego ich notowania wystarczy, by określić strukturę domowego budżetu. Zaskoczeniem okażą się zwłaszcza sumy zostawiane w sklepach spożywczych i supermarketach. To właśnie tam najłatwiej szukać oszczędności. Drugim istotnym krokiem jest określenie kwoty, jaką należy odłożyć, by budowa własnego domu była możliwa. Tylko konkretnie wyznaczony cel pozwoli odpowiednio rozplanować realizację postanowienia. Aby to było możliwe, już na początku drogi do wymarzonego lokum należy precyzyjnie określić koszt tego przedsięwzięcia.

Po drugie: zmiana sposobu myślenia

Fakt, iż docelowa suma jest bardzo wysoka, może powodować złudne wrażenie, że w procesie oszczędzania liczą się wyłącznie pokaźne kwoty. Nic bardziej mylnego! Prawda jest taka, że znaczenie ma każda złotówka. Oszczędności należy zatem szukać nawet podczas codziennych, drobnych zakupów. Dla osób planujących budowę własnego domu żadna kwota nie jest zbyt mała, by warto ją było odłożyć!

Po trzecie: liczy się plan

W oszczędzaniu liczy się plan – zarówno długofalowy, jak i codzienny! Mając na uwadze analizę dotychczasowych wydatków da się określić realną sumę, której comiesięczne odłożenie będzie możliwe. Chociaż nie może to być znaczna większość budżetu, obowiązkowo należy trzymać się raz założonej kwoty. Nawet wyjątkowe okazje nie powinny mieć na nią wpływu!

Po czwarte: dobre praktyki w trakcie oszczędzania

Dla wszystkich – nie tylko dla osób pragnących odłożyć pewną sumę pieniędzy – dobrym zwyczajem jest opłacanie rachunków zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia. Rozliczenie stałych wydatków w pierwszej kolejności daje realny pogląd na to, jaka kwota pozostała jeszcze do rozdysponowania. Ci, którzy zbierają na budowę domu, do tej priorytetowej puli przelewów powinni jeszcze doliczyć comiesięczną oszczędzaną sumę. Niesamowicie ważne będzie również założenie osobnego konta dla pieniędzy przeznaczonych na budowę domu. Oszczędzanie w ten sposób da zdecydowanie lepsze rezultaty, niż trzymanie tych pieniędzy na zwykłym koncie.

Po piąte: do dzieła!

Niezwykle istotna będzie weryfikacja dotychczasowych wydatków. Może wykupiony jest stacjonarny telefon, a wszyscy domownicy i tak mają komórki? Zakupy spożywcze obowiązkowo należy robić z listą – i nie pozwalać sobie na żadne odstępstwa! Absolutnie nie wolno wkładać do lodówki ciepłego jedzenia ani zostawiać jej drzwi otwartych dłużej, niż to naprawdę konieczne. W redukcji rachunków za prąd pomoże również jej regularne rozmrażanie (oszronione wnętrze chłodziarki czy zamrażarki zdecydowanie zwiększa pobór energii) i zamiana żarówek na energooszczędne. Urządzenia w trybie czuwania warto odłączyć od prądu, a spotkania ze znajomymi w mieście zamienić na kolacje w domowym zaciszu.

Po szóste: oszczędności w trakcie budowy

Nie należy zapominać, że również sam proces budowy domu może kosztować mniej. Budowa prowadzona według gotowego, a nie indywidualnie przygotowywanego projektu, pochłonie zdecydowanie mniej pieniędzy. Ogromny research warto przeprowadzić zwłaszcza przed wyborem ekipy prowadzącej prace budowlane czy wykończeniowe – tutaj warto kierować się rekomendacją znajomych, by mieszkania w nowym domu nie zaczynać od… remontu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »