Porady architektów

Ganek – zapomniana przybudówka czy modna konstrukcja?

Pod pojęciem „ganek” kryje się zwykle przybudówka z zewnętrznymi schodami na froncie budynku, nakryta daszkiem podpartym filarami. Może być otwarty, częściowo lub całkowicie zabudowany. Chociaż wielu osobom kojarzy się z drewnianą konstrukcją przed domkiem babci, niepozorny ganek ma wiele praktycznych zastosowań, o których warto pamiętać!

Ganek zaprasza do domu

Rola ganku teoretycznie jest prosta – stanowi on element przejściowy przed wejściem do budynku. W praktyce ganek wita gości i zaprasza ich do środka, a w samych domownikach wywołuje wyłącznie ciepłe skojarzenia – w końcu ganek to już praktycznie dom! Właśnie dlatego architekci nie rezygnują z tego elementu, lecz wkładają jak najwięcej serca w jego odpowiednią aranżację, tworząc wyjątkowe projekty domów. W końcu jaki ganek, taki cały dom!

poziomkowy_w1Projekt domu Poziomkowy. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Poziomkowy

Współczesny ganek – czyli właściwie jaki?

Wbrew pozorom ganek nie musi przywodzić na myśl klasycznej budowy rodem z polskiej wsi. Wręcz przeciwnie! Przy zachowaniu kilku zasad może on akcentować nowoczesny, lub nawet minimalistyczny charakter konstrukcji. Ważne, by był utrzymany w tym samym stylu, co reszta domu. Wykonanie go z identycznych elementów i w analogicznej kolorystyce pozwoli otrzymać estetyczną, spójną całość. Nie warto również przesadzać z ozdobami – jeżeli bryła budynku jest prosta, bujnie przystrojony sztukaterią zewnętrzną ganek będzie wyglądał wręcz niedorzecznie.

amelia_w1Projekt domu Amelia. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Amelia

Niepozorny ganek i jego istotna, reprezentacyjna rola

Ganek, jako element znajdujący się przed domem, pełni rolę reprezentacyjną. Właśnie dlatego warto przyłożyć szczególną uwagę do jego aranżacji. W sezonie wiosennym i letnim mogą oplatać go kwiaty i winorośle, dając przy okazji schronienie przed upalnym słońcem. Szczególnie wdzięczne będą rośliny odporne na wysokie temperatury i niewymagające intensywnej pielęgnacji. Zimowy ganek powinien być opleciony światełkami! Nadadzą one całemu domostwu przyjemnego, świątecznego klimatu i już z daleka witać będą gości.

sojka_w1Projekt domu Sójka. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Sójka

Zalety ganku w starciu z niekorzystnymi warunkami pogodowymi

Zabudowany ścianami ganek pełni rolę wiatrołapu i chroni wejście do domu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Spowalnia on tempo, w jakim ciepło ucieka z budynku, a jego zalety trudno przecenić zwłaszcza w trakcie opadów deszczu, śniegu lub zawieruchy. Właśnie wtedy ganek daje wygodną możliwość wyjęcia i rozłożenia parasola czy też spokojnego odnalezienia kluczy. Ganek docenią także osoby, które nie posiadają tarasu lub rozległego ogrodu. Mogą postawić na nim bowiem fotel i cieszyć się chwilą relaksu z książką oraz kubkiem kawy lub herbaty.

amber_w1Projekt domu Amber. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Amber

Klimatyczny ganek? Odpowiednie oświetlenie kluczem do sukcesu!

Nie od dziś wiadomo, że oświetlenie tworzy jedyny w swoim rodzaju klimat. Na ganku ma ponadto zastosowanie praktyczne! Wyraźnie oświetlone wejście do domu ułatwi otwieranie zamka czy – zwłaszcza paniom – znalezienie w torebce kluczy. Witające gości już przed domem światło podkreśla przytulny charakter danego domostwa. Jaką instalację oświetleniową wybrać? Ważne jest, by na ganku było chociaż jedno intensywne źródło światła (najlepiej umieszczone na suficie lub w postaci kinkietów), reszta ma za zadanie wyłącznie tworzyć magiczny nastrój. Może to być zatem sznur małych żaróweczek lub nawet zwyczajne lampki choinkowe. Na ganku z powodzeniem można zainstalować oświetlenie solarne, co pozwoli zredukować zużycie energii.

Na zdjęciu głównym wykorzystano projekt domu Poziomowy 2. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Poziomkowy 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »