Porady architektów

Alarmy i czujniki, które warto zainstalować w domu

Wymarzony dom powinien być przede wszystkim miejscem kojarzącym się z bezpieczeństwem. W dzisiejszych czasach alarmy i czujniki należą do podstawowych elementów wyposażenia nieruchomości mieszkalnej i są postrzegane jako najskuteczniejsza ochrona przed kradzieżą. Należy jednak podkreślić, że ich efektywne działanie jest uzależnione od prawidłowego montażu oraz dostosowania ich specyfiki do charakteru zabezpieczanego obiektu. Profesjonalnie wykonany projekt domu może uwzględniać również tego typu ochronę. Warto poprosić specjalistów o pomoc w wyborze i w montażu odpowiednich alarmów i czujników.

 

System alarmowy – jaką instalację wybrać?

Zanim zdecydujemy się na montaż konkretnego systemu alarmowego, należy zwrócić uwagę na sposób jego działania. Najczęściej wybierane są instalacje, które uruchamiają się przede wszystkim przy otwieraniu drzwi i okien, próbach ich zniszczenia czy rozbijaniu szklanego wypełnienia w drzwiach i oknach. Ważne jest także, aby system alarmowy reagował na ruch – oczywiście jest to możliwe, jeśli potencjalni włamywacze znajdują się w zasięgu czujników. W przypadku tego typu niepożądanych zdarzeń instalacja automatycznie powiadamia właściciela nieruchomości. Oczywiście istotne jest także uruchomienie alarmu dźwiękowego – głośna sygnalizacja nie tylko odstrasza złodziei, ale dodatkowo przyciąga do posesji uwagę sąsiadów. Można zdecydować się na instalację kontrolowaną przez firmę ochroniarską, która po otrzymaniu sygnału wyśle patrol pod wskazany adres. Warto podkreślić, że nierzadko już sam sygnalizator alarmu, widoczny nad drzwiami lub na wyższej kondygnacji budynku, stanowi ostrzeżenie dla złodzieja – obecność charakterystycznego, pulsującego czujnika może skutecznie zniechęcić włamywacza.

 

Czujniki alarmowe – jakie wziąć pod uwagę?

Kluczową częścią całej instalacji alarmowej są czujniki ruchu. Bardzo ważne jest, aby dostosować je do możliwości wystąpienia ewentualnych zakłóceń oraz zlokalizować w taki sposób, aby chroniły całą nieruchomość. Jedną z popularniejszych propozycji są czujniki pasywnej podczerwieni, które można wykorzystywać również na zewnątrz. Działają one w oparciu o wykrywanie elementów otoczenia o podwyższonej temperaturze. Niestety, czujniki gorszej jakości reagują również na zwierzęta, dlatego nie jest to dobre rozwiązanie dla właścicieli psów i kotów. Aby zwiększyć skuteczność reagowania na rzeczywiste zagrożenie, warto skusić się na bardziej precyzyjne czujniki mikrofalowe.

 

Na koniec warto podkreślić, że nowoczesne systemy alarmowe mogą być w pełni podporządkowane potrzebom użytkownika. Architekci odpowiedzialni za projekt domu pomogą wybrać konkretną instalację tego rodzaju. W nowoczesnych systemach można wydzielać obszary alarmowe, dopasowując je do aktywności domowników. Tego typu propozycje są zdalnie sterowane, co stanowi dodatkową zaletę. Instalację alarmową należy połączyć z zewnętrznymi zabezpieczeniami, takimi jak rolety antywłamaniowe oraz mocne zamki w drzwiach. Dzięki odpowiednio dobranym systemom można skutecznie ochronić całą posesję.

2 komentarze

  • Ewelina

    Jeśli mowa o czujnikach, to na pewno czujniki temperatury. Jest to bardzo istotne jeśli chcemy aby nasz dom był energooszczędny. Ze swojej strony mogę polecić firmę (link usunięty przez administratora).

  • Marek

    Jesli pali się w piecu centralnego ogrzewania drewnem lub węglem warto zainstalowac czujnik czadu. Alarm antywłamaniowy z pewnością sprawdzi się w niebezpiecznych dzielnicach miasta. Jest to wydatek, który nalezy przełknąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »