Jak wybrać projekt domu?,  Poradnik Inwestora

Projekt domu od podszewki, czyli jakich materiałów używamy projektując nasze domy. Nakrokwiowy sposób na ciepły dach firmy BALEX METAL

Metoda „nakrokwiowa” to propagowany przez firmę BALEX METAL, właściciela marki THERMANO, czyli płyt izolacyjnych PIR, sposób ocieplania dachów. Jest to najbardziej optymalna z punktu widzenia fizyki budowli metoda uzyskania ciepłego dachu.

 

Jakie korzyści przynosi i dlaczego jest tak ważna?

System nakrokwiowy całkowicie eliminuje mostki termiczne w dachu dzięki temu, że nie ma w nim tzw. „zimnych” fragmentów oddających ciepło na zewnątrz. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie elementy konstrukcji znajdują się po „wewnętrznej”,  „ciepłej” stronie termoizolacji  dzięki pokryciu nią całej konstrukcji dachu.

Obiekt, w którym dach jest izolowany nakrokwiowo jest dużo ładniejszy dzięki temu, że można eksponować w jego wnętrzu  drewniane elementy więźby dachowej. Poza tym  takie budynki mają wyższe wnętrza i dzięki temu pod dachem można instalować elementy wyposażenia, np. prysznic łazienkowy,  dodatkowe półki, oświetlenie czy regały książkowe na malowniczej antresoli.

Prostsze i szybsze wykonawstwo. Dzięki właściwościom izolacji THERMANO praca dekarzy w systemie nakrokwiowym jest wolna od niebezpieczeństw uszkodzenia izolacji i mechanicznych przerwań folii oraz membran. Brak pylenia, różne grubości płyt THERMANO (40 do 140 mm), ich mała masa przy dużych powierzchniach krycia (1.2m x 2.4m), bezpieczeństwo przemieszczania się po stabilnych, drewnianych elementach więźby i wiele innych praktycznych argumentów wskazuje na zalety tego systemu. Szybka, prosta i czysta robota w systemie nakrokwiowym to także krótszy czas pracy, a co za tym idzie ograniczenie kosztów dla inwestora.

Poliuretan używany w systemie nakrokwiowym jest bardziej „zielony” od innych materiałów izolacyjnych dzięki temu, że ma lepszy bilans energetyczny. Łatwy do przewidzenia jest też w najbliższym czasie rozwój trendu, w którym znacznie lepiej pod względem ekologicznym oceniane będą izolacje produkowane z relatywnie małym udziałem naturalnych kopalin. Używana w systemie nakrokwiowym izolacja THERMANO jest jedynym materiałem, który może być produkowany z bioodnawialnych olejów pochodzenia roślinnego (olej kukurydziany, lniany, słonecznikowy, sojowy, palmowy, rycynowy, olej rybi, a także rolnicze odpady jak:  kaczany kukurydzy, słomy, odpadowe oleje, tłuszcze zwierzęce itd.)

Używana w systemie nakrokwiowym izolacja THERMANO jest bardziej trwała od innych typów izolacji w zakresie mechanicznym, chemicznym i biologicznym. Potwierdza to badanie wykonane przez niemiecki Forschungsinstitut für Wärmeschutz e.V. (Instytut Badawczy Izolacji Cieplnej) z Monachium. Według raportu z badania, które dotyczyło przewodności cieplnej, zawartości wilgoci, wytrzymałości na ściskanie oraz zmian wymiarowych i odkształceń płyt izolacyjnych:

„po 33 latach użytkowania płyty izolacyjne z PUR są wciąż w pełni funkcjonalne i nadal wykazują wszystkie deklarowane wartości i właściwości użytkowe”.

 A więc w czasie remontu dachu nie trzeba demontować płyt THERMANO. Po naprawie hydroizolacji mogą być ponownie użyte.

 

Mgr inż. Krzysztof Milczarek

2 komentarze

  • Wood

    Wartościowe informacje, które chętnie zapamietam na dłużej. W prawdzie nie buduję domu, ale chętnie pogromadzę przydatne wiadomości.

  • amatorbudowniczy

    dzięki za pomocny artykuł, właśnie zbieram informacje o budowie domu, ponieważ jestem świeżo przed budową domu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »