Poradnik Inwestora

Formalności przed zakupem projektu – na co zwrócić uwagę wybierając projekt

Wybór projektu domu to jedna z najtrudniejszych decyzji. Szukając projektu musisz bowiem zwrócić uwagę nie tylko na styl życia Twojej rodziny, ale również na walory działki, wymagania warunków zabudowy oraz możliwości finansowe.

 

Powierzchnia użytkowa i układ funkcjonalny

Zacznij od przeanalizowania osobistych preferencji, precyzyjnie określając, jakie pomieszczenia powinny znaleźć się w przyszłym domu. Analizując dokładnie rzuty kondygnacji poszczególnych projektów, sprawdź czy układ funkcjonalny odpowiada Twoim potrzebom. Dobrze jest, jeśli w projekcie istnieje wyraźny podział na część dzienną mieszczącą: salon, jadalnię i kuchnię oraz nocną z sypialniami, łazienkami i garderobami.

Musisz sobie odpowiedzieć, na nastęujące pytania:

– czy kuchnia powinna być otwarta czy zamknięta?

– jaka powinna być wystarczająca liczba łazienek?

– czy pokoje dają możliwość ich ergonomicznego urządzenia i umeblowania?

– jakie ogrzewanie przewidziane jest w projekcie: gazowe, paliwo stałe, pompa ciepła itp.?

– czy będziesz potrzebować dodatkowych pomieszczeń pomocniczych, takich jak: spiżarnia, pralnia, garderoba, schowek?

– czy w projekcie powinien pojawić się garaż, a jeśli tak, to na ile stanowisk?

 

Wszystkie te elementy musisz zestawić z zajmowaną przez nie powierzchnią użytkową, pamiętając, iż każdy dodatkowy metr kwadratowy podnosi koszty budowy.

Układ funkcjonalny projektu domu Ambrozja 6 – powierzchnia użytkowa 165 m2. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Ambrozja 6

 

Technologii wykonania

Projekt gotowy ma z góry określoną technologię. Architekt podaje wszystkie materiały, z jakich należy wybudować dom. Bardzo często w projekcie wskazywane są nawet konkretne materiały danego producenta.

Jeśli więc już na etapie wyboru projektu masz sprecyzowane, z jakich materiałów chcesz zbudować dom, dobrze jest zawęzić pole poszukiwań o technologię wykonania. Każda zmiana w projekcie będzie bowiem wiązała się z dodatkowymi kosztami jakie będzie trzeba pokryć w trakcie adaptacji projektu.

Podejmując decyzje związane z technologią budowy musisz odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

– czy dom ma być murowany czy drewniany. Jeśli murowany, to z jakiego pustaka: beton komórkowy, pustak ceramiczny, a może silikat. Jeśli marzysz o domu drewnianym to czy będzie to tradycyjny szkielet drewniany, konstrukcja z bala, a może prefabrykaty?

– czy strop ma być żelbetowy wylewany, gęstożebrowy, z płyt prefabrykowanych, a może drewniany?

– czy dom ma być posadowiony na fundamentach tradycyjnych, a może płycie fundamentowej?

– czy do ocieplenia budynku wykorzystać: styropian czy wełnę minetalną oraz jaka grubość izolacji będzie odpowiednia?

– czym pokryć dach: dachówką czy blachodachówką, jeśli dachówką to czy ma być to dachówka ceramiczna czy cementowa?

 

 

Koszty budowy

Wybierając projekt domu masz realny wpływ na koszty inwestycji. Koszty budowy domu zależą bowiem od wielu czynników, które dobrze jest uwzględnić już w trakcie wyboru projektu.

Sprawdź, co może wpłynąć na wyższe koszt budowy:

– kształt dachu – im bardziej skomplikowany, tym koszt wykonania będzie droższy. Najtańsze są dachy dwuspadowe, najdroższe wielospadowe.

– balkony, tarasy, uskoki – co prawda podnoszą wartość wizualną bryły, ale podnoszą jednocześnie koszty budowy. Wymagają prawidłowego i starannego wykonania wszystkich warstw (głównie izolacji termicznych i przeciwwilgociowych).

– wykusze i nadwieszone bryły – to elementy wymagające wykonania większych wsporników i dociepleń.

– duże przeszklenia – to niewątpliwie ogromna zaleta. Jednak im większe przeszklenie, tym większy koszt wykonania. Najdroższe są szklane witryny na własnej samonośnej konstrukcji z odpowiednio termoizolacyjnym przeszkleniem.

 

Jeśli więc masz ograniczony budżet, a koszty budowy są dla Ciebie jednym z podstawowych kryterium, szukaj projektu o jak najprostszej bryle. Im mniej skomplikowana architektura domu, tym mniejsze są koszty jego wykonania. Najtańsze są domy zaprojektowane na planie prostokąta, przykryte dwuspadowym dachem. Koszty budowy domu na pewno obniża brak lukarn, wykuszy, balkonów. Oszczędności podczas budowy domu zyskasz również, jeśli zrezygnujesz z piwnicy oraz dużych tarasów.

 

Pomoc w wyborze projektu

Jeśli masz problem z wyborem projektu i gubisz się w gąszczu setek projektów gotowych, skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać projekt Twoich marzeń. Jesteśmy w stanie wybrać projekt dopasowany nie tylko do Twoich indywidualnych oczekiwań, ale również pasujący do Twojej działki.

Wystarczy, że prześlesz nam wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowanie Przestrzennego lub Decyzję o Warunkach Zabudowy oraz mapę do celów opiniodawczych (mapa zasadnicza). Wskaż nam również kryteria, jakie ma spełniać poszukiwany przez Ciebie projekt. Po zapoznaniu się z treścią zapytania oraz z przesłaną dokumentacją wybierzemy i zaproponujemy Ci najbardziej odpowiednie projekty z naszej oferty.

 

Pisz na adres:

przemysław.sobieszuk@mtmstyl.pl

justyna.rozbicka@mtmstyl.pl

 

Masz pytania? Zadzwoń 577 007 517

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »