Porady architektów

Domy energooszczędne – trzy zalety dla środowiska

Budownictwo energooszczędne to przyszłość nie tylko branży budowlanej, ale całej cywilizacji ludzkiej. Nieodwracalne zmiany klimatu, które zachodzą na naszych oczach, wręcz wymuszają przyjęcie proekologicznej technologii wznoszenia i użytkowania budynków. Domy energooszczędne to ogrom możliwości dla ludzi, lecz przede wszystkim zalet dla środowiska. Poniżej przedstawimy najważniejsze z nich.

 

Niska emisja substancji szkodliwych

Domy energooszczędne posiadają systemy ciepłownicze zbudowane w taki sposób, aby emisja szkodliwych substancji do atmosfery była jak najniższa lub nie było jej wcale. Rdzeniem owego systemu jest odpowiedniej klasy kocioł grzewczy lub instalacja oparta o odnawialne źródła energii. W pierwszym przypadku nadal mamy do czynienia ze spalaniem odpowiedniego paliwa, jednak następuje ono w warunkach niskiej szkodliwości dla środowiska. Drugi przypadek dotyczy generowania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, np. promieni słonecznych, siły wiatru, wymiany cieplnej (pompy ciepła). Niezależnie od wyboru instalacji grzewczej domy energooszczędne wpływają na niską emisję jeszcze w jeden zasadniczy sposób. Wykorzystana w nich technologia izolacji sprawia, iż łatwo je ogrzać i utrzymać ciepło przez długi czas, a straty cieplne są niemal wyeliminowane.

Projekt domu Heban. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Heban

 

Krajobraz naturalny

Im mniejszy dom, tym łatwiej i taniej jest go utrzymać, a co za tym idzie – produkuje on mniej niebezpiecznych dla środowiska odpadów i zanieczyszczeń. Z kolei od kształtu samej bryły budynku zależy, jak dużo potrzeba będzie ciepła do jej ogrzania oraz gdzie będą występować największe straty cieplne. Niewielkie budynki energooszczędne na planie kwadratu lub prostokąta z dachem jednospadowym wpisują się doskonale w krajobraz naturalny i nie zajmują zbytecznej powierzchni użytkowej. Jest to ważne zwłaszcza w kontekście działek położonych blisko lasów, rzek bądź innych elementów naturalnych, na które wpływ może mieć sąsiedztwo ludzkie. Ważny jest również sam wpływ inwestycji i to, w jaki sposób przekształcone będzie musiało być środowisko, aby dom powstał. W przypadku niedużych inwestycji można wykluczyć np. karczowanie lasu bądź przekształcanie zbocza górskiego.

Projekt domu Bryg. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Bryg

 

Produkcja śmieci

Energooszczędność to nie tylko zastosowanie takich rozwiązań technicznych i konstrukcyjnych, które sprawią, iż dom przy niskich nakładach energii będzie mógł być należycie ogrzany. To również zastosowanie odpowiednich urządzeń, m.in. do mycia i czyszczenia oraz przechowywania żywności, które nie tylko zminimalizują nakłady energii elektrycznej, ale również nie będą zanieczyszczać środowiska zbędnymi odpadami. Sprzęt w domu energooszczędnym jest przede wszystkim cichy, wykazuje mały pobór odpowiednich składników do pracy, np. wody, jest pojemny (w kontekście zmywarek, pralek, lodówek), a po zużyciu może być bezpiecznie zutylizowany. Nowoczesne budownictwo stawia na urządzenia wbudowane bezpośrednio w przestrzeń użytkową i zintegrowane z całym budynkiem. Dzięki temu można uniknąć zbędnych połączeń między źródłem zasilania a poszczególnymi sprzętami, nadmiernej „gadżetomanii” (zakupu zbędnych urządzeń) czy oddzielnego serwisowania każdej maszyny.

 Projekt domu Jeżyna 3. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Jeżyna 3

 

Na zdjęciu głównym wykorzystano wizualizację projektu domu Amber. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Amber

1 komentarz

  • Marek

    Zaprezentowane w wpisie projekty energooszczędnych domów przyciągają uwagę. Walory wizualne w połączeniu z walorami środowiskowymi tworzą z tych domów bardzo atrakcyjną ofertę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »