Aktualności,  Poradnik Inwestora

Prawidłowa izolacja dachu. O czym warto pamiętać?

Dom pełen ciepła, do którego chętnie wracamy, w którym czujemy się bezpiecznie i możemy cieszyć się ciszą oraz przyjemnym klimatem, bez martwienia się o wysokie rachunki za ogrzewanie, to marzenie każdego z nas. Jego spełnienie jest możliwe. A ogromne znaczenie ma tu zwłaszcza izolacja dachu, przez który może uciec aż 30% energii przeznaczonej na ogrzewanie. Co zrobić, aby ograniczyć koszty i zadbać o odpowiednią izolację?

Krok 1: Sprawdź projekt izolacji domu

Dobrze zaprojektowana i zamontowana izolacja zapewnia nie tylko komfort ekonomiczny, ale także odpowiednią temperaturę przez cały rok (dom nie traci ciepła zimą i nie przegrzewa się latem) oraz bezpieczeństwo. Konsekwencjami nawet drobnych błędów są większe koszty przeznaczone na eksploatację, a także kłopoty ze zdrowiem, gdy np. na ścianach pojawiają się grzyb i pleśń. Aby tego uniknąć, już na samym początku należy dokładnie przeanalizować projekt przygotowany przez architekta i zadbać o dobrą ekipę montażową.

Krok 2: Postaw na dobrej jakości materiały izolacyjne

Dachy skośne to najpopularniejszy sposób na zwieńczenie ostatniej kondygnacji domu w polskim budownictwie. Ze względu na budowę szkieletową oraz występowanie elementów drewnianych, do izolacji poddasza dobrze jest zastosować lekki i sprężysty materiał, jakim jest wełna szklana. Nie obciąży ona konstrukcji, a jednocześnie pozwoli wypełnić całą przestrzeń pomiędzy krokwiami, dzięki czemu unikniemy strat ciepła. Dobrze sprawdzą się tu produkty marki ISOVER np. ISOVER Super-Mata (λD = 0,033 W/mK) lub Profit-Mata (λD = 0,035 W/mK), które są niepalne, łatwe w montażu i nie wymagają sznurkowania.

Izolacja domu to inwestycja na wiele lat, dlatego wybierając materiał izolacyjny, warto pamiętać o przyszłości i zwrócić uwagę na to, czego dziś nie widać gołym okiem, ale pojawi się wraz z pierwszym rachunkiem za gaz czy energię elektryczną. Inwestycja w materiały izolacyjne o parametrach gwarantujących energooszczędność to wartość, która z pewnością zaprocentuje.

Krok 3: Zadbaj o właściwy montaż

Wybór dobrej jakości materiałów izolacyjnych, to jednak nie wszystko. Równie ważną rolę odgrywa tu dbałość o właściwy, profesjonalny montaż, który ma wpływ na wiele aspektów naszego komfortu w domu.

Dobrze zamontowany system izolacji musi „otulać” dom jak kołdra – beż żadnych przerw, z dużą dbałością o zachowanie ciągłości izolacji wszystkich przegród. Przy montażu ważne jest zadbanie o to, by  wełna docinana była w poprzek rolki z zapasem ok. 2 cm.  A dla zapewnienia jeszcze większej efektywności izolacji ważne jest też zastosowanie dwuwarstwowego układu materiału izolacyjnego (po założeniu pierwszej warstwy ocieplenia pomiędzy krokwiami, prostopadle do niej izolujemy połać drugą warstwą termoizolacji – wełna szklana układana pomiędzy i pod krokwiami).

Krok 4: Pamiętaj o paroizolacji

W dachu skośnym nie może zabraknąć też odpowiedniej wentylacji zapobiegającej pojawieniu się pleśni. Równie istotne jest zastosowanie inteligentnej paroizolacji, która w okresie letnim poprzez swoją strukturę ułatwia usunięcie ewentualnej wilgoci z dachu, zaś zimą tworzy szczelną powłokę, czym blokuje przedostawanie się pary wodnej z wnętrza budynku do przegrody.

Taką ochronę gwarantuje system ISOVER Vario® Xtra Safe. W jego skład wchodzą: folia paroizolacyjna o właściwościach zmieniających się zależnie od warunków klimatycznych otoczenia oraz odpowiednio dobrane akcesoria klejące i uszczelniające. Wśród nich znajdują się: samoprzylepne rzepy do mocowania folii Vario® XtraPatch, umożliwiające wielokrotną korektę położenia folii ISOVER Vario® XtraSafe, taśma samoprzylepna ISOVER Vario® XtraTape o wysokiej przyczepności do różnych podłoży, a także ISOVER Vario® XtraFit – trwały, elastyczny uszczelniacz w kartuszach do aplikacji za pomocą pistoletu montażowego.

Unikaj najczęstszych błędów w izolacji dachu skośnego:

  1. Nie przycinaj wełny w matach do wymiaru rozstawu krokwi. Zrób to w poprzek rolki, doliczając dodatkowe 2 cm.
  2. Unikaj mostków liniowych, pamiętając o zastosowaniu wełny szklanej w dwóch warstwach – pierwsza między krokwiami, a druga pod nimi.
  3. Jeżeli nie jesteś pewny, że wiatroizolacja jest wysokoparoprzepuszczalna (jak np. Draftex Profi czy Membrana Dachowa ISOVER) zachowaj szczelinę wentylacyjną nad izolacją, aby zapobiec m.in. wykraplaniu się pary wodnej w izolacji, co może prowadzić do powstania pleśni szkodliwej dla zdrowia oraz konstrukcji dachu drewnianego.
  4. Pamiętaj o ciągłości izolacji. Wykonaj izolację poddasza tak, by nie powstały żadne przerwy w jej ciągłości (np. na wysokości murłaty).
  5. Stosuj folię wiatroizolacyjną nad izolacją oraz paraizolację na całej powierzchni połaci dachowej pod izolacją (od środka budynku).
  6. Pamiętaj, że efektywność izolacji zależy od jakości jej wykonania oraz od grubości i współczynnika przewodzenia ciepła materiału, którym izolujesz. Wybieraj materiały o jak najniższym współczynniku lambda (λD). Informację o nim znajdziesz na etykiecie produktu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »