Aktualności,  Projekty & Wnętrza

Rozwój kulturalny w zmodernizowanym budynku kina

W biurze projektowym MTM STYL poza przygotowywaniem gotowych i indywidualnych projektów domów, angażujemy się również w lokalne projekty rewitalizacyjne. Projekty te powstają w celu rozwiązania problemów społecznych występujących na danym obszarze poprzez modernizację zdegradowanej infrastruktury i nadanie jej nowych funkcji sprzyjającej integracji społecznej. Jednym z takich projektów jest modernizacja budynku kina „Kometa” w celu utworzenia centrum aktywności artystycznej w Suchowoli. Nasza pracownia poza opracowaniem projektu, sprawowała również pełny nadzór autorski oraz doradczy w trakcie wykonywania prac.

Wizualizacja graficzna kina „Kometa” po modernizacji

Rozwój kulturalno-artystyczny

To już kolejny projekt poprawy istniejącej infrastruktury z ubiegłego wieku, który ma na celu poprawę jakości życia społeczeństwa w miejscowości Suchowola. Pisaliśmy już o rozbudowie Szkoły Podstawowej w Suchowoli o oddział przedszkolny, który umożliwi właściwy rozwój intelektualny, a także pozwoli rozwijać zainteresowanie światem oraz kreatywność małego człowieka.

Suchowola to nieduża miejscowość na Podlasiu, w której wyznaczono geograficzny środek Europy. Jest to również miejsce styku trzech kultur: polskiej, żydowskiej i tatarskiej. Dlatego też jednym z celów Gminnego Programu Rewitalizacji było wzmocnienie znaczenia kultury w rozwoju społeczno-gospodarczym oraz zwiększenie aktywności kulturalno-artystycznej mieszkańców gminy Suchowola. Budynek kina „Kometa” znajduje się w ścisłym centrum miasta i znajdował się w stanie zdegradowanym. Jego modernizacja, poza znaczeniem artystycznym, miała również na celu poprawę estetyki i jakości przestrzeni publicznej.

Budynek przed modernizacją

Budynek po modernizacji

Co się zmieniło?

Budynek został unowocześniony poprzez poprawę proporcji bryły. Niesymetryczne zadaszenie w części niższej zostało zlikwidowane, dzięki czemu budynek zyskał modernistyczny charakter. Charakterystycznymi elementami architektury modernistycznej są wstęgowe okna oraz płaski dach, które również pojawiły się w budynku kina. Powstały nowe okna oraz duże przeszklone drzwi wejściowe w celu lepszego doświetlenia holu. Budynek zyskał nową elewację w białym kolorze, na tle której wyróżniają się ozdobne stalowe płyty, mające charakter dekoracyjny. Dwuspadowy dach, również został odnowiony i pokryty grafitową blachą na rąbek, którą wykończono także praktyczny daszek nad wejściem głównym. Przy schodach zewnętrznych pojawiła się platforma przyschodowa umożliwiająca dostęp dla osób niepełnosprawnych.

Budynek przed modernizacją

         Budynek po modernizacji

Wnętrze kina również przejdzie metamorfozę. W holu znajduje się wygodna poczekalnia z miejscem sprzyjającym do dyskusji. Powstanie nowa scena, wykończona elastyczną wykładziną taneczną, z dostępem dla osób niepełnosprawnych oraz nowa widownia z dużą ilością miejsc siedzących.

Wizualizacja graficzna poczekalni

Wizualizacja graficzna widowni

Nowe możliwości

Założeniem modernizacji budynku kina jest zwiększenie uczestnictwa mieszkańców gminy Suchowola w życiu kulturalnym i wspólnotowym poprzez stworzenie ambitnej oferty kulturalno-edukacyjnej, w której będzie mógł działać teatr seniora, dziecięcy teatrzyk integracyjny czy chociażby klub filmowy. W odnowionym budynku będzie możliwa realizacja warsztatów filmowych i tanecznych, konkursów recytatorskich oraz organizowanie przeglądów grup i ognisk muzycznych z terenu powiatu.

 

Opracowanie projektu: Zespół MTM STYL

architektura: Maciej Matłowski

konstrukcja: Mirosław Doktór

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »