Realizacja projektu Ariel w technologii Solbet
Aktualności,  Poradnik Inwestora

Beton komórkowy – materiał, któremu warto zaufać

Przed budującymi stoi przez cały czas w trakcie powstawania projektu jak i budowy wiele dylematów. Jednym z nich, jest dylemat, jakie wybrać materiały i technologie do budowy domu. Dotyczy to oczywiście głównego budulca, czyli z czego budować ściany? Wybór jest trudny, bo jest wiele materiałów do budowy ścian. Wyjdźmy z klucza, jaki materiał jest najbardziej popularny i dlaczego.

Beton komórkowy najbardziej popularny

Niewielu inwestorów wie, że beton komórkowy od wielu lat jest najpopularniejszym materiałem ściennym używanym w Polsce i w Europie. Można się zastanawiać, dlaczego akurat ten materiał cieszy się takim zainteresowaniem. Materiał ten pozwala w prosty sposób, szybko i precyzyjnie realizować wszelkiego rodzaju budynki. Budynki z betonu komórkowego są masywne, ciepłe i trwałe.

Budowa domu z bloczków betonowych Solbet

ABK – co to takiego?

Autoklawizowany beton komórkowy (w skrócie ABK), nazywany również (suporeksem, siporeksem, porobetonem, gazobetonem) został wynaleziony na początku XX wieku w Skandynawii i miał zastąpić podstawowy budulec, jakim było ówcześnie drewno. Miał być łatwy budowie i obróbce, ciepły i trwały. I właśnie taki materiał wynaleziono. Obecnie autoklawizowany beton komórkowy jest materiałem uniwersalnym, stosowanym na całym świecie. Na przestrzeni lat opracowano wiele technologii produkcji ABK. Do produkcji betonu komórkowego stosuje się: piasek, cement, wapno, gips i wodę. Dodaje się też środek porotwórczy (proszek aluminium lub pastę aluminiową), który działa jak drożdże lub proszek do pieczenia przy pieczeniu ciasta, czyli spulchnia beton komórkowy. Tak wyprodukowany ma bardzo dużą porowatość nawet sięgającą powyżej 80%. Materiał ten posiada pewne właściwości wiodące, które determinują pozostałe cechy. Dla betonu komórkowego takimi właściwościami jest wspomniana już wysoka porowatość oraz jednorodność. To jedyny konstrukcyjny materiał budowlany, który łączy w sobie takie cechy, jak wytrzymałość na ściskanie umożliwiającą stosować go do wykonania ścian konstrukcyjnych różnorodnych budynków, przy zachowaniu wysokiej izolacji termicznej.

Budowa domu z bloczków betonowych Solbet

Beton komórkowy jest materiałem jednorodnym. Oznacza to, że wszystkie parametry fizyczne materiału (np. izolacyjność cieplna, akustyczna, wytrzymałość na ściskanie) we wszystkich kierunkach są takie same. Jednorodność materiału to duża zaleta, ponieważ jego cechy są jednakowe niezależnie od kierunku rozpatrywania elementu murowego. Powoduje to, że materiał ten jest „technicznie przewidywalny”. Elementy murowe z ABK to bloczki, nadproża, płytki, czyli elementy pełne (nie pustaki). Oznacza to, że wszystkie parametry muru wykonanych z bloczków z ABK, w każdym kierunku są takie same. Izolacyjność cieplna, wytrzymałość na ściskanie, izolacyjność akustyczna jest taka sama w poprzek ściany, jak i wzdłuż i wszerz. Nie ma efektu ścian z materiałów niejednorodnych (np. z pustaków), w których niepożądane zjawiska takie, jak przewodzenie cieplne, przenoszenie dźwięków, inna wytrzymałość na ściskanie, mają miejsce w różnych kierunkach w przekroju ściany.

Budowa domu z bloczków betonowych Solbet

Jeśli chodzi o porowatość, to decyduje ona o tym, że beton komórkowy jest materiałem lekkim. Dla porównania ciężar objętościowy ABK wynosi od 350 do 700 kg/m3, natomiast betonu zwykłego 2400 kg/m3. Porowata struktura materiału powoduje, że materiał jest bardzo dobrym izolatorem cieplnym. O skali porowatej struktury niech świadczy fakt, że na jeden metr sześcienny szkieletu materiałowego przypada aż pięć metrów sześciennych powietrza. Szkielet materiałowy struktury betonu komórkowego jest wystarczająco mocny, by był materiałem konstrukcyjnym. Stosuje się go do budowy różnego rodzaju budynków. Można z niego budować ściany konstrukcyjne w budynkach wielokondygnacyjnych. Zakres wytrzymałości na ściskanie dla betonu komórkowego wynosi od 2 MPa do 5 MPa, (1MPa to 100 ton na m2).

Budowa domu z bloczków betonowych Solbet

Dla inwestorów zwracających uwagę na ekologię

Beton komórkowy jest materiałem, który wpisuje się w zasady zrównoważonego rozwoju. Dotyczy to każdego etapu budowy: od pozyskania surowców potrzebnych do produkcji betonu komórkowego, produkcji materiałów, transportowania wyrobów, budowy oraz eksploatacji budynku i zdeponowania materiału po ewentualnej rozbiórce budynku. Produkcja ABK pochłania najmniej energii, spośród produkowanych obecnie materiałów budowlanych. Niewielka masa betonu komórkowego pozwala zoptymalizować transport. Energooszczędność zauważalna jest również w trakcie budowy, przy łatwym murowaniu, niewielkiemu nakładowi robót i szybkości budowy. Energooszczędność przy użytkowaniu budynków z betonu komórkowego wynika z wysokiej izolacyjności cieplnej. Powierzchnia ściany z betonu komórkowego jest zawsze miła w dotyku (jak drewno) tzn. nie promieniują chłodem, co znakomicie wpływa na samopoczucie i komfort cieplny użytkowników.

Struktura betonu komórkowego

Struktura betonu komórkowego

 

Zobacz projekty domów w technologii betonu komórkowego SOLBET

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »