Projekt domu Decyma 9
Poradnik Inwestora,  Porady architektów

Sposoby jak oszczędzić na ogrzewaniu w Twoim wnętrzu!

Ogrzewanie domu bądź mieszkania to jedno z najkosztowniejszych wydatków zimą. Będzie to odczuwalne zwłaszcza w tym sezonie, gdy ceny za ogrzewanie gwałtownie wzrosły i są znacznie kosztowniejsze. Jak zatem skutecznie zminimalizować koszty i oszczędzić nieco na ogrzewaniu przez całą zimę? Dowiedz się!

 

Uszczelnienie okien na zimę to podstawa

Nieszczelne okna to jeden z powodów szybkiej utraty ciepła w danym pomieszczeniu. Trzeba wziąć pod uwagę każde szpary, przez które wpada zimne powietrze, nawet te najmniejsze. Każdą z nich należy uszczelnić i zabezpieczyć. Powodem tworzenia się szpar w oknach mogą być stare lub niedopasowane uszczelki, które należy przejrzeć i, jeśli tego wymagają, wymienić je na nowe. Odpowiednia izolacja okien jest zupełną podstawą i pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, jeżeli chcemy zacząć oszczędzać na ogrzewaniu w domu.

 

Wietrzenie pomieszczenia — jak nie tracić ciepła?

Zimą nie można rezygnować z regularnego wietrzenia pomieszczenia. Jak jednak to robić, by nie narażać pomieszczenia na niepotrzebne i szybkie utraty ciepła? Odpowiedzią na to pytanie jest intensywne, ale krótkie wietrzenie pokoju. Jak wiadomo, zimne powietrze jest cięższe od ciepłego, dlatego otwierając okno opadnie ono od razu na podłogę wypychając ciepłe powietrze do góry, dzięki czemu uzyskamy naturalną cyrkulację powietrza we wnętrzu. Dzięki krótkiemu, ale intensywnemu wietrzeniu do pomieszczenia wpadnie dużo świeżego powietrza, a temperatura spadnie tylko nieznacznie i pomieszczenie niepotrzebnie się nie wychłodzi.

 

Jaka temperatura odpowiada domownikom oraz Tobie? – przekonaj się!

Niewielkie obniżenie temperatury w pomieszczeniu o parę stopni może dla nas okazać się zupełnie nieodczuwalne. Tyczy się to zwłaszcza sypialni, w której śpimy i odpoczywamy. Idealna temperatura w sypialni powinna wynosić ok 19°C, dlatego jeśli w domu panuje temperatura np. 22 stopni, warto ją w sypialni nieco obniżyć nie tylko przez oszczędność, ale też dla zdrowia oraz lepszego samopoczucia po nocy. Należy jednak pamiętać, by stopniowo obniżać temperaturę i kontrolować, jak nasz organizm reaguje na zmianę. Jeśli od razu ustawiłbyś temperaturę niższą np. o 4 stopnie, wówczas mogłoby się to okazać dla Ciebie dość niekomfortowe. Warto zatem przyzwyczajać organizm stopniowo i nie spieszyć się.

 

Zrezygnuj z wysokiej temperatury w nieużytkowanych pomieszczeniach

Każdy w domu posiada choć jedno pomieszczenie, którego nie używa na co dzień. Doskonałym sposobem na oszczędzenie nieco środków na ogrzewaniu będzie obniżenie w takich pomieszczeniach temperatury na czas jego nieużytkowania przez domowników. Jest to duża oszczędność energii, a co za tym idzie również gotówki. Warto też wykorzystać ciepłe promienie słoneczne przebijające się przez taflę szkła w oknie. Zdecydowanie warto wykorzystać słoneczne, zimowe dni i wpuścić nieco światła do wnętrza. Promienie słoneczne w sposób w pełni naturalny ogrzeją dom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »