Poradnik Inwestora,  Porady architektów

Dom pasywny – czym jest i ile kosztuje?

Dom pasywny to rodzaj budynku, który został zaprojektowany i zbudowany w sposób umożliwiający minimalizację zużycia energii, zwłaszcza do celów ogrzewania i chłodzenia. Głównym celem domów pasywnych jest utrzymanie komfortowej temperatury wewnątrz budynku przez większość roku przy minimalnym zużyciu energii. Osiąga się to poprzez zastosowanie zaawansowanych technologii i projektów, które sprawiają, że domy te są niezwykle energooszczędne.

 

Dom pasywny, co to znaczy i czym się charakteryzuje?

Domy pasywne są nie tylko bardziej przyjazne dla środowiska, ale także prowadzą do znacznych oszczędności energetycznych dla właścicieli, ponieważ zużycie energii jest znacznie niższe, niż w tradycyjnych budynkach. Jednakże budowa i cena projektu domu pasywnego będą droższą inwestycją na początku, ale długoterminowe korzyści w postaci niższych rachunków za energię i mniejszego wpływu na środowisko sprawiają, że jest to atrakcyjna opcja dla wielu inwestorów.

 

Cechy charakterystyczne domów pasywnych:

 • Izolacja: Domy pasywne posiadają bardzo skuteczną izolację termiczną. To oznacza, że ściany, podłogi, dachy i okna są wysoce izolowane, co pozwala na minimalizację strat cieplnych.
 • Wydajne okna: Domy pasywne wykorzystują wysoce wydajne okna o niskim współczynniku przenikania ciepła, co redukuje straty ciepła przez okna.
 • System wentylacji z odzyskiem ciepła: Domy pasywne są wyposażone w systemy wentylacji z odzyskiem ciepła, które odzyskują ciepło z wywiewanego powietrza i przekazują je do powietrza nawiewanego. Pozwala to na utrzymanie świeżego powietrza w budynku przy minimalnych stratach cieplnych.
 • Niskoenergetyczne systemy grzewcze i chłodzące: W domach pasywnych stosuje się niskoenergetyczne źródła ciepła, takie jak pompy ciepła oraz skuteczne systemy chłodzenia, co pozwala na minimalizację zużycia energii w celu utrzymania odpowiedniej temperatury.
 • Hermetyczność budynku: Budynek pasywny jest hermetycznie szczelny, co oznacza, że nie ma niekontrolowanych wycieków powietrza, które mogłyby prowadzić do utraty ciepła.

 

Domy pasywne – zalety i korzyści

 Dom pasywny z całą pewnością posiada oszałamiające zalety i niezliczone korzyści. W miarę jak społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome ekologii i energetycznej efektywności, domy pasywne stają się coraz bardziej atrakcyjnym i zrównoważonym wyborem dla inwestorów i właścicieli nieruchomości. Dlaczego? Ponieważ oferują one nie tylko wiele zalet, ale także niezliczone korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla portfela właściciela.

 

 1. Ekologiczność i satysfakcja z ekologicznego stylu życia

Jedną z najbardziej imponujących zalet domów pasywnych jest ich pozytywny wpływ na środowisko. Te budynki zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne domy, co przekłada się na redukcję emisji gazów cieplarnianych. Domy pasywne często wykorzystują odnawialne źródła energii, takie jak panele słoneczne lub pompy ciepła, co jeszcze bardziej zmniejsza ich ślad węglowy. Właściciele domów pasywnych często czują się dumni z tego, że przyczyniają się do ochrony środowiska i zmniejszenia swojego wpływu na kryzys klimatyczny. To daje im satysfakcję z ekologicznego stylu życia.

 1. Oszczędność energii

Domy pasywne to prawdziwi oszczędzający energię mistrzowie. Ich doskonała izolacja, wysokiej jakości okna i drzwi oraz zaawansowane systemy wentylacji z odzyskiem ciepła pozwalają na minimalizację strat cieplnych. To oznacza znacznie niższe rachunki za energię dla właścicieli przez cały rok. Choć budowa domu pasywnego może być kosztowna, długoterminowe oszczędności są znaczne. Niższe rachunki za energię i minimalne koszty utrzymania przyczyniają się do szybkiego zwrotu inwestycji.

 1. Komfort termiczny

Domy pasywne zapewniają stały komfort termiczny. Bez względu na to, czy na zewnątrz panuje upał, czy mróz, wewnątrz budynku panuje stabilna i przyjemna temperatura. Brak „chłodnych” miejsc czy niekomfortowych przeciągów sprawia, że życie w domu pasywnym to czysta przyjemność.

 1. Zdrowe powietrze

System wentylacji z rekuperacją w domach pasywnych nie tylko utrzymuje temperaturę, ale także zapewniają świeże powietrze do oddychania. Filtry powietrza eliminują zanieczyszczenia i alergeny, co jest szczególnie korzystne dla alergików i osób z problemami oddechowymi.

 1. Wysoka wartość nieruchomości

Domy pasywne są coraz bardziej pożądane na rynku nieruchomości ze względu na ich ekologiczność i oszczędność energii. To może przekładać się na wyższą wartość nieruchomości, co jest korzystne dla inwestorów.

 

Domy pasywne są nie tylko przyszłością budownictwa, ale również realną odpowiedzią na wyzwania związane z energią i środowiskiem. Ich oszałamiające zalety i niezliczone korzyści czynią je atrakcyjnym wyborem zarówno dla ekologicznie świadomych osób, jak i dla tych, którzy szukają długoterminowych oszczędności i komfortu w swoim domu.

 

Dom energooszczędny a pasywny

W dzisiejszych czasach, zwiększająca się świadomość ekologiczna i dążenie do oszczędności energii skutkują wzrostem zainteresowania budynkami o niższym zużyciu energii. Dwa popularne podejścia do tego celu to „dom energooszczędny” i „dom pasywny”. Chociaż oba te rodzaje budynków mają na celu zmniejszenie zużycia energii, istnieją pewne kluczowe różnice między nimi.

O domu pasywnym powiedzieliśmy już wiele. Dowiedzmy się zatem czym jest dom energooszczędny. Dom energooszczędny to budynek, który jest zaprojektowany i zbudowany w taki sposób, aby zużywać znacznie mniej energii niż tradycyjne budynki, ale nie spełnia wszystkich kryteriów koniecznych do uznania go za „dom pasywny”. Dom energooszczędny z całą pewnością jest starannie zaizolowany, aby minimalizować straty cieplne przez ściany, dachy i podłogi. Stosuje się w nim różne efektywne źródła ciepła i chłodzenia, takie jak pompy ciepła, które pomagają utrzymać komfortową temperaturę wewnątrz budynku. Domy energooszczędne często korzystają z energii odnawialnej, takiej jak panele słoneczne lub kolektory słoneczne, aby zmniejszyć zużycie energii ze źródeł konwencjonalnych. Wykorzystuje się również energię słoneczną, na przykład przez prawidłowe usytuowanie budynku na działce i ulokowanie dużych okien na południowej stronie.

Pasywny dom to bardziej zaawansowany stopień budynku energooszczędnego. Jest to budynek, który jest niezwykle efektywny pod względem energetycznym i spełnia konkretne kryteria dotyczące zużycia energii. Z całą pewnością jest na wyższym stopniu zaawansowania technologicznego. Dom pasywny jest często wyposażony w systemy monitoringu zużycia energii, co pozwala na bieżąco kontrolować i zoptymalizować zużycie energii.

Bez wątpienia zarówno domy energooszczędne, jak i domy pasywne są pozytywnymi krokami w kierunku bardziej zrównoważonego i ekologicznego stylu życia. Różnice między nimi polegają głównie na poziomie efektywności energetycznej i stopniu zaawansowania technologicznego. Wybór między domem energooszczędnym a domem pasywnym zależy od osobistych preferencji, budżetu i priorytetów, ale oba te rozwiązania przynoszą korzyści zarówno dla właściciela, jak i dla środowiska.

 

Czym wyróżnia się budownictwo pasywne?

Budownictwo pasywne to nie tylko innowacyjna koncepcja, ale również rewolucja w dziedzinie energetycznej efektywności budynków. To podejście do projektowania i budowy, które kładzie nacisk na minimalizację zużycia energii, a jednocześnie zapewnia wyjątkowy komfort mieszkalny.

Budownictwo pasywne wyróżnia się doskonałą izolacją termiczną. Domy pasywne są jak termosy – doskonale izolowane, aby minimalizować straty cieplne przez ściany, dachy i podłogi. To oznacza, że ciepło pozostaje wewnątrz budynku w okresie zimy, a chłód w okresie letnim. Dla porównania, tradycyjne budynki często tracą dużo ciepła przez nieszczelności w izolacji.

Okna i drzwi w budownictwie pasywnym to niezwykle ważne elementy. Stosowane są tu wysoce efektywne okna i drzwi o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła (U), co minimalizuje straty cieplne przez te elementy. Dodatkowo, odpowiednio zaprojektowane rolety lub okiennice mogą pomagać w kontrolowaniu dostępu do energii słonecznej i ciepła w zależności od potrzeb.

Budownictwo pasywne wykorzystuje odnawialne źródła energii, takie jak panele słoneczne, wiatraki czy kolektory słoneczne, aby zaspokoić część lub całe zapotrzebowanie na energię budynku. To nie tylko zmniejsza koszty eksploatacji, ale także zmniejsza emisję gazów cieplarnianych związanych z produkcją energii z paliw kopalnych.

Aby utrzymać świeże powietrze w budynku bez utraty ciepła, w budownictwie pasywnym stosuje się zaawansowane systemy wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Te systemy pozwalają na wymianę powietrza, ale jednocześnie odzyskują ciepło z wywiewanego powietrza i przekazują je do dostarczanego powietrza, co minimalizuje straty cieplne.

W budownictwie pasywnym często stosuje się systemy monitorowania zużycia energii. To pozwala na bieżąco kontrolować zużycie energii i zoptymalizować jej wykorzystanie. Dzięki temu można dostosować działania do zmieniających się warunków pogodowych i potrzeb mieszkańców.

Budownictwo pasywne to rewolucyjne podejście do projektowania i budowy budynków, które pozwala na znaczne obniżenie zużycia energii przy jednoczesnym zachowaniu wyjątkowego komfortu mieszkalnego. Doskonała izolacja termiczna, wysoce efektywne okna i drzwi, wykorzystanie energii odnawialnej, systemy wentylacji z odzyskiem ciepła i monitorowanie zużycia energii to tylko niektóre z cech wyróżniających budownictwo pasywne. To podejście nie tylko redukuje koszty eksploatacji budynków, ale także przyczynia się do ochrony środowiska poprzez zmniejszenie emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych. Warto więc zastanowić się nad tą innowacyjną koncepcją, gdy planujesz swoje przyszłe miejsce zamieszkania.

 

Dom pasywny, wymagania i projektowanie

Dom pasywny to obiekt budowlany, który został zaprojektowany i skonstruowany w sposób umożliwiający minimalne zużycie energii. Ogrzewanie domu pasywnego, chłodzenie i wentylacja powinny być jak najbardziej energooszczędne. Projektowanie domu pasywnego wiąże się z koniecznością spełnienia pewnych kluczowych wymagań.

 1. Izolacja termiczna: Pierwszym krokiem w projektowaniu domu pasywnego jest zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej. Dobrej jakości izolacja ścian, dachu i podłogi ogranicza utratę ciepła zimą i wpływ nadmiernego nagrzewania latem. Skuteczna izolacja przyczynia się do utrzymania stałej temperatury wewnątrz budynku.
 2. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją: System wentylacji jest kluczowym elementem domu pasywnego. Systemy wentylacji mechanicznej z rekuperacją pozwalają na wprowadzenie świeżego powietrza do wnętrza budynku, jednocześnie odzyskując ciepło z wydmuchiwanego powietrza, co obniża zużycie energii.
 3. Okna o niskim współczynniku przenikalności cieplnej: Okna stanowią istotny element konstrukcji domu pasywnego. Okna o niskim współczynniku przenikalności cieplnej minimalizują straty ciepła i chronią przed nadmiernym nagrzewaniem w okresie letnim.
 4. Prawidłowe usytuowanie budynku na działce: Projektując dom pasywny, należy uwzględnić jego prawidłowe usytuowanie względem stron świata. Przeszklenia należy usytuować od południowej strony, aby jak najwięcej korzystać z naturalnego światła słonecznego i energii słonecznej.
 5. Wykorzystanie energii odnawialnej: Dom pasywny może być zasilany za pomocą energii odnawialnej, takiej jak panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne. To pozwala na dalsze obniżenie zużycia energii i kosztów eksploatacyjnych.
 6. Wysoka jakość materiałów budowlanych: W projektowaniu domu pasywnego ważna jest również jakość stosowanych materiałów budowlanych. Materiały o dobrej izolacyjności i trwałości są kluczowe dla osiągnięcia wysokiej efektywności energetycznej.
 7. Monitorowanie i kontrola: Projekt domu pasywnego powinien być wyposażony w systemy monitorowania i kontroli zużycia energii. Dzięki temu mieszkańcy mogą świadomie zarządzać zużyciem energii i dążyć do jeszcze większej efektywności.

Projektowanie domu pasywnego jest procesem, który wymaga dokładnego planowania i uwzględnienia wielu czynników. Jednak inwestycja w taki dom może przynieść liczne korzyści, w tym znaczące oszczędności finansowe i pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Domy pasywne stanowią krok w kierunku bardziej zrównoważonego i ekologicznego budownictwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »