Porady architektów

Deskowanie dachu – jak wykonać i ile to kosztuje?

Deskowanie dachu: Podstawowe informacje

Trwały dach powinien nie tylko zagwarantować ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, ale również powinien posiadać dobrą izolacyjność akustyczną. Dopiero te dwie cechy sprawią, że domownicy będą czuli się w swoim domu komfortowo i bezpiecznie. Jedną z technik, która wpływa na trwałość konstrukcji dachu jest deskowanie. Deskowanie to proces zamontowania na krokwiach sztywnego poszycia z desek, które znajduje się pod właściwym pokryciem dachu, takim jak blacha, dachówka czy gont.

 

Deskowania dachu – zasady

Deskowanie dachu to ważny krok w procesie budowy, który wymaga przestrzegania pewnych zasad w celu zapewnienia trwałości konstrukcji budynku. Oto kilka zasad, które należy uwzględnić podczas deskowania dachu:

– Deskowanie dachu należy zaplanować już na etapie projektu domu. Dlaczego? Ponieważ konstruktor musi obliczyć, czy zaprojektowana więźba dachowa oraz pozostałe elementy konstrukcyjne pozwolą na utrzymanie dodatkowego ciężaru w postaci desek. Wejdź na stronę i zobacz projekty domów domywstylu.pl

– Przygotowanie powierzchni: Powierzchnia dachu musi być odpowiednio przygotowana do deskowania. Należy usunąć wszelkie przeszkody, jakie mogą utrudnić montaż deskowania.

– Wybór odpowiednich materiałów: Najlepszym materiałem do pokrycia dachu będzie suche i impregnowane drewno. Najlepiej jeśli drewno będzie impregnowane ciśnieniowo. Jakie deski na deskowanie dachu? Najtaniej w przypadku deskowania wyjdą deski sosnowe lub świerkowe. W sprzedaży można znaleźć również gładkie deski do montażu na pióro-wpust. Takie deskowanie sprawdzi się jednak w przypadku dachu, na którym pojawi się gont bitumiczny.

– Montaż desek: Deskowanie dachu wykonujemy rozpoczynając od dołu krokwi, kierując się w stronę szczytu. Dokładając kolejne deski dochodzimy do szczytu dachu. Każda deska powinna być przybita poprzecznie. Na jedną deskę nie powinniśmy zużyć więcej niż dwa – trzy gwoździe, a więc maksymalnie do 16 gwoździ na metr bieżący.

Zastosowanie powyższych zasad pozwoli na bezpieczne i efektywne deskowanie dachu, co jest kluczowe dla trwałości całej konstrukcji dachu.

 

Wybór odpowiednich desek na deskowanie dachu

Przyjmuje się, że najbardziej odpowiednią grubością będzie 24-25 mm, a szerokością 12-15 cm. Wszystkie deski należy mocować prostopadle do krokwi. Deski mocuje się na styk lub z odstępem ok. 2-5 cm. Kilkucentymetrowe przerwy ułatwiają swobodny przepływ powietrza.

Jeśli dach planujesz pokryć gontem bitumicznym, deski na dach muszą być idealnie gładkie i równe. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się deski mocowane na pióro – wpus, o których wspominaliśmy wyżej.

Do deskowanie możemy również użyć płyt OSB. Są to płyty z wiórów drzewnych, które są sklejone i sprasowane pod wysokim ciśnieniem. Są bardziej odporne na wilgoć niż drewno i nie ulegają łatwemu zgniciu ani odkształcaniu. Płyty OSB są również dostępne w różnych grubościach i rozmiarach, co pozwala na dostosowanie ich do konkretnych potrzeb projektu. Ten rodzaj deskowania jest poprawny technicznie. Deskowanie płytami OSB jest również tańsze.

 

Pełne deskowanie dachu czy niepełne?

Rozróżnia się dwa rodzaje deskowania dachu: pełne deskowanie dachu i niepełne deskowanie dachu. Jakie są różnie pomiędzy nimi?

Deskowanie pełne to deskowanie, które stosuje się na całym dachu. Takie deskowanie musimy wykonać, kiedy na dachu pojawi się pokrycie w postaci papy lub gontu bitumicznego.

Deskowanie niepełne wykonuje się tylko na części dachu. Najlepiej sprawdza się, kiedy kryjemy dach blachą lub blachodachówką. Zaletą tego rodzaju deskowania jest usztywnienie konstrukcji dachu, dzięki czemu materiał, którym kryjemy dach jest bardziej odporny na uszkodzenia.

W przypadku kiedy dach chcemy pokryć papą lub gontem bitumicznym pełne deskowanie jest wymogiem. W przypadku pozostałych pokryć deskowanie dachu jest opcjonalne. Nie ma tu większego znaczenia, czy zdecydujemy się na deskowanie pełne czy niepełne.

 

Kiedy deskowanie dachu jest potrzebne?

Z całą pewnością deskowanie dachu będzie lepsze niż jego brak. Przenosi ono siły związane z działaniem wiatru i obciążeniem śniegu równomiernie po całej konstrukcji dachu. Deskowanie jest szczególnie istotne w przypadku dachów dwuspadowych. Jest podłożem, do którego mocuje się pokrycie dachowe. Wyłącznie w przypadku kiedy dach pokryjemy papą lub gontem bitumicznym pełne deskowanie będzie wymogiem.

 

Ile kosztuje deskowanie dachu? Deskowanie cena za m2

Drewno do deskowania dachu musi być wysokiej jakości. Za metr sześcienny takiego drzewa w 2023 roku trzeba zapłacić od 1000 do 1500 zł. Jeden metr sześcienny drzewa wystarczy na deskowanie powierzchni ok. 25 m2. Oczywiście do ceny samego materiału należy doliczyć cenę robocizny, która aktualnie wynosi 35 – 50 zł za m2. Podsumowując, cena deskowania dachu, którego powierzchnia wynosi 100 m2 kształtuje się w granicach 7500 zł – 11000 zł.

 

Deskowanie dachu czy warto?

Deskowanie dachu na pewno jest zalecane w przypadku, kiedy dach posiada niższy kąt nachylenia. Dzięki deskowaniu nie pojawi się problem ewentualnych zagłębień w konstrukcji, które mogą spowodować zbieranie się skroplin. Zwiększona wilgotność z całą pewnością wpłynie na mniejszą wytrzymałość dachu.

 

Zalety deskowania

Deskowanie dachu bez wątpienia posiada wiele zalet. Po pierwsze jest solidną podstawą pod każde pokrycie dachowe, bez różnicy czy będzie to  gont bitumiczny czy blachodachówka.

Deskowanie zapobiega tworzeniu się zagłębień, w których będą gromadzić się skropliny. Jest więc idealną ochroną izolacji dachu, która tracić swoje właściwości pod wpływem wilgoci.

Deskowanie usztywnia dach, dzięki czemu daje gwarancję większej wytrzymałości na obciążenia związane z wiatrem i śniegiem. Oczywiście bardziej wytrzymała konstrukcja, to większa żywotność dachu.

Deskowanie to również dużo lepsza izolacyjność akustyczna. Dach zabezpieczony warstwą desek niweluje dźwięki dając gwarancję większego komfortu mieszkańcom.

 

Wady deskowania

Z całą pewnością największą wadą deskowania jest jego koszt. Wiąże się z dodatkowymi kosztami, które będą znaczącym obciążeniem dla budżetu właściciela nieruchomości. Deskowanie jest dodatkowym element procesu budowy, który zapewnia bezpieczeństwo i trwałość całej konstrukcji, jednak nie każdy z inwestorów (właśnie ze względu na koszty) się na nie decyduje. Właściciele nieruchomości mogą rozważyć różne opcje i materiały, aby zoptymalizować koszty, jednak bezkompromisowa jakość deskowania dachu jest kluczowa dla długoterminowej ochrony budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »