Poradnik Inwestora,  Porady architektów

Budowa domu – jak długo może trwać?

Budowa domu to bardzo poważna inwestycja, wymagająca wielu analiz i kalkulacji. Nie da się jednoznacznie i precyzyjnie określić czasu budowy, gdyż wpływ na to ma wiele czynników, takich jak: metraż budynku, dostępność materiałów budowlanych, a także wybrana technologia budowy. Postaramy się jednak orientacyjnie oszacować, jak długo może trwać budowa domu jednorodzinnego.

 

Wybór projektu i stworzenie harmonogramu budowy

Pierwszym i najważniejszym etapem w procesie budowy jest wybór odpowiedniego projektu domu. Musi on być przede wszystkim dostosowany do wielkości i wymiarów działki oraz do potrzeb, a także liczby domowników. Nie warto się przy tym śpieszyć. Ważna jest wnikliwa analiza układu pomieszczeń czy stylu architektonicznego, gdyż budowa domu to inwestycja na lata. Gdy projekt domu jest już wybrany, przychodzi czas na stworzenie dokładnego harmonogram budowy. Powinien on uwzględniać przede wszystkim całą potrzebną dokumentację, wszystkie etapy budowy czy ilość materiałów budowlanych. W tym czasie można już robić rozeznanie wśród ekip budowlanych i fachowców, by zapewnić płynność prac. Posiadanie takiego planu pozwoli Ci utrzymać kontrolę nad procesem budowy i uniknąć ryzyka, że o czymś zapomnisz.

 

Budowa domu w technologii tradycyjnej

Najbardziej popularne wśród domów jednorodzinnych są budynki murowane. Jednak taka budowa trwa dość długo. Wszystko to ze względu na konieczność wykonania wielu prac „na mokro”, takich jak betonowanie, murowanie lub tynkowanie. Pomiędzy tymi etapami należy robić przerwy, aby pozwolić wilgoci odpowiednio odparować. Ile zatem może potrwać murowanie domu? Prace doprowadzające budowę do stanu zerowego trwają około 4 tygodni. Następny etap to stan surowy otwarty. Ze względu na konieczność stosowania przerw pomiędzy niektórymi pracami, etap ten może trwać od kilu tygodni do nawet pół roku. Kolejny cel do osiągnięcia to stan surowy zamknięty, czyli montaż okien, drzwi zewnętrznych, ewentualnie bram garażowych. Średnio trwa od 2 do 4 tygodni. Etapem finalizującym budowę domu są prace wykończeniowe, które trwają zazwyczaj kilka miesięcy.

Powyżej podane orientacyjne okresy trwania każdego z etapów budowy są realne, pod warunkiem, że wszystko idzie zgodnie z planem, bez nieprzewidzianych problemów, opóźnień i awarii. Należy także pamiętać, że istotne znaczenie w przypadku szacowania czasu budowy ma metraż budynku. Średnio, budowa domu jednorodzinnego o wielkości 150m2 może potrwać około 2 lata. Domy o większej powierzchni będą budowane dłużej.

 

Inne technologie budowy domów

Domy murowane cechują się dość długim czasem budowy. Dlatego można rozważyć inne technologie, które pozwolą szybko cieszyć się nowym mieszkaniem. W ostatnich latach na popularności zyskują domy z drewnianych bali. Taki budynek jest gotowy do zamieszkania już po upływie kilku miesięcy. Szybkim czasem realizacji cechują się również domy szkieletowe – średnio, na ich postawienie potrzeba około trzech miesięcy.

 

Podsumowanie

Budowa domu jest złożonym, wieloetapowym procesem, uzależnionym od wielu czynników. Średni czas budowy domu jednorodzinnego trwa około 2 lata, pod warunkiem, że wszystkie etapy następują po sobie płynnie i bez przestojów.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »