Projekt domu Jeżyna
Porady architektów

Dach dwuspadowy kontra wielospadowy

Wybierając projekt domu inwestorzy baczną uwagę poświęcają dachom. Do wyboru mamy: dachy dwuspadowe, wielospadowe oraz płaskie, które są jednak rzadko wybierane między innymi ze względu na regulacje prawne. Plany zagospodarowania przestrzennego bardzo rzadko pozwalają na zastosowanie tego typu dachu w budynku jednorodzinnym. Przy wyborze dachu inwestorzy kierują się głównie wyglądem zewnętrznym budynku oraz kosztami, które poniosą na jego budowę i późniejszą modernizację.

Dach dwuspadowy jest najprostszy w konstrukcji, najszybszy i najtańszy w budowie. Składa się z dwóch prostokątnych połaci, które stykają się górą w kalenicy. Nie ma w nim załamań połaci, koszy i innych, wymagających odpowiedniej obróbki miejsc, przez co najlepiej spełnia funkcje ochronne przed warunkami atmosferycznymi. Śnieg i woda nie napotykają na dachu żadnych przeszkód i są swobodnie odprowadzane.

  • Przy kryciu jednolitych płaszczyzn nie ma dużych strat materiału i ilość obróbek jest niewielka. Przy dachu dwuspadowym różnice cenowe między kryciem blacho dachówką i dachówką ceramiczną są niewielkie, ze względu na znikomą ilość detali.
  • Przy takim kształcie dachu mamy większą możliwość aranżacji poddasza. Skosy znajdują się tylko wzdłuż okapów po dwóch stronach budynku, przez co nie zabierają zbyt dużo powierzchni użytkowej pomieszczeń.
  • Konstrukcja takich dachów nie wymaga zazwyczaj podparć innych niż ściany zewnętrzne budynku, jednak gdy szerokość budynku rośnie do 10-11metrów, wtedy na poddaszu mogą pojawić się słupy, które trzeba wziąć pod uwagę przy aranżacji i podziale pomieszczeń.
  • Pionowe ściany szczytowe w kształcie trójkątów bardzo ułatwiają doświetlenie poddasza zwykłymi oknami (pozwalają ograniczyć ingerencję w połacie dachu).

Dwuspadowa forma dachu wcale nie oznacza nieciekawej zabudowy. Pięknie wykonany dach może być elegancki i wysmakowany. Jest to dach najbardziej tradycyjny i zharmonizowany z polskim krajobrazem.

Dach wielospadowy powstaje w wyniku połączenia dachów o różnym kształcie i jest stosowany w domach o rozbudowanej bryle i skomplikowanych kształtach. Dach taki tworzy spójną całość, prezentującą się atrakcyjnie w każdym ujęciu.

Minusem wyboru takiego dachu są koszty budowy i skomplikowanie ułożenia pokrycia. Duża ilość załamań, lukarn i koszy powoduje wzrost ilości obróbek blacharskich i odrzutów. Zachodzi potrzeba zakupienia dodatkowych elementów do obrobienia licznych naroży i załamań. Im więcej płaszczyzn, tym więcej zużywa się elementów wykończeniowych, droższych niż elementy standardowe. Przy skomplikowanym dachu trzeba doliczyć również trudniejsze montowanie rynien i rur spustowych.

Przy dachu wielospadowym należy zwrócić szczególną uwagę na to, by dekarz starannie wykonał uszczelnienia i obróbki blacharskie, ponieważ przy takim kształcie dachu jest większe prawdopodobieństwo zalegania na nim śniegu, co w efekcie może powodować przeciekanie i zawilgocenie. Trudno też o dobre wentylowanie poddasza.

Pod względem wykorzystania przestrzeni poddasza dach wielospadowy jest mniej ekonomiczny. Zdarza się, że skosy mamy przy wszystkich ścianach zewnętrznych, a ściany prostopadłe do ścian zewnętrznych są ścięte. Uszczuploną powierzchnię użytkową poddasza można powiększyć dodając lukarny.

Stosunkowo obszerne poddasze użytkowe powstaje pod przenikającymi się dachami dwuspadowymi, gdzie pojawia się większa liczba ścian szczytowych, przy których łatwo jest zagospodarować pomieszczenia i doświetlić je pionowymi oknami.

Przy domach parterowych, gdzie nie mamy poddasza użytkowego, dachy wielospadowe sprawdzają się idealnie. Przy zastosowaniu niższego kąta dachu pozwalają budynkowi nabrać odpowiednich proporcji.

1 komentarz

  • Kryska

    Bardzo przydatny artykuł, szczególnie dla tych, którzy planują budowę i zastanawiają, się nad rodzajem dachu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »