Projekt domu Koliber 4
Jak wybrać projekt domu?,  Porady architektów

Jaki wybrać projekt domu na wąską działkę?

Wybór projektu domu to bardzo trudna decyzja. Wybierając projekt pod uwagę musimy wziąć nie tylko nasze potrzeby i oczekiwania, ale również warunki zabudowy oraz kształt i wielkość działki. Chyba najwięcej trudności w wyborze projektu przysparzają wąskie działki. Na co zwrócić zatem zwrócić uwagę wybierając projekt domu na wąską działkę?

Projekt domu Koliber 6

Projekt domu Koliber 6

 

Projekt domu na wąską działkę nie musi być nudny

Wąskie działki najczęściej spotyka się w dużych miastach. Często powstają także w wyniku podziału poszczególnych nieruchomości gruntowych. Na tego typu działki najlepszym wyborem będą proste domy pozbawione detali architektonicznych. Ich brak nie musi jednak oznaczać, że dom będzie nudny. Stosując dekoracyjne materiały elewacyjne oraz odpowiednie kolory można w uatrakcyjnić każdą bryłę budynku.

Projekt domu Mandarynka 2

Projekt domu Mandarynka 2

Ze względu na ograniczoną powierzchnię działki dobrym wyborem będą małe domy z użytkowym poddaszem lub pełnym piętrem. W wąskie działki idealnie wpiszą się projekty, które posiadają duże okna i przestronne drzwi tarasowe. Dzięki nim wnętrze będzie świetnie doświetlone.

Projekt domu Wiąz W

Projekt domu Wiąz W

W przypadku niewielkich domów idealnie sprawdzi się biała elewacja. Zastosowanie jasnych kolorów sprawi, że dom będzie wyglądał elegancko. Biel dobrze jest zestawić z intensywnymi kolorami, które wprowadzą nutę nowoczesności. Wejście główne do domu warto zaakcentować ciemniejszą okładziną kamienną lub drewnianymi panelami.

Projekt domu Porfir 2Projekt domu Porfir 2

 

Wąska działka a prawidłowe usytuowania budynku

Prawidłowe usytuowanie budynku na działce musi uwzględniać minimalne odległości podane w rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ściana, która posiada otwory okienne lub drzwiowe musi być oddalona od granicy o 4 metry, natomiast tzw. ściana ślepa, czyli ściana bez okien, musi znajdować się w odległości 3 m od granicy.

Projekt domu Amarylis 3

Projekt domu Amarylis 3

W przypadku działek, których szerokość nie przekracza 16 m możemy zbliżyć się do granicy na odległość 1,5 m lub postawić dom po granicy, jeśli nasz dom będzie posiadał ścianę oddzielenia przeciwpożarowego.

Projekt domu Dalia

Projekt domu Dalia

Jeżeli w projekcie, który wybraliśmy okna utrudniają prawidłowe usytuowanie budynku na działce, na etapie adaptacji projektu możemy zlecić ich likwidację. W sytuacji kiedy usunięcie okien wpływa na prawidłowe doświetlenie pomieszczeń kompromisem mogą być pustaki szklane. Te innowacyjne bloczki w dużym stopniu poprawiają warunki dostępu światła, a poza tym urozmaicą elewację naszego domu.

Projekt domu Lopra 2

Projekt domu Lopra 2

W przypadku wąskich działek usytuowanie dodatkowego budynku na działce jest praktycznie niemożliwe. Jeśli zatem zależy nam na garażu, wybierzmy projekt, który będzie go posiadał w bryle budynku. Garaż wpisany w bryłę budynku będzie tańszy w budowie, niż garaż wolnostojący.

Projekt domu Ametyst

Projekt domu Ametyst

Jeśli zdecydujemy się na zakup wąskiej działki musi pamiętać, że po usytuowaniu domu nie pozostanie nam zbyt wiele miejsca na ogród. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest przesunięcie budynek jak najbliżej jednej z granic działki (oczywiście z uwzględnieniem obowiązujących przepisów). Pozwoli to maksymalnie wykorzystać  naszą działkę .

Projekt domu Dąb 2 W

Projekt domu Dąb 2 W

Szeroka oferta projektów domów na wąska działkę

Aktualnie dzięki zastosowaniu wielu ciekawych rozwiązań architektonicznych nawet bardzo wąska działka nie stanowi problemu. Tak naprawdę każdą działkę o szerokości powyżej 10 m można zagospodarować w ciekawy sposób.

Projekt domy Ryś

Projekt domu Ryś

Nasze biuro projektowe oferuje bardzo wiele interesujących projektów domów na wąską działkę. Najczęściej są domy o wydłużonej formie bryły. Wśród nich odnaleźć można projekty domów z poddaszem użytkowym, pełnym piętrem oraz projekty z garażem. Wszystkie projekty gwarantują mieszkańcom maksimum komfortu i wygody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »