Porady architektów

TARAS – Z ZADASZENIEM CZY BEZ?

Projekt Neptun 4
Projekt Neptun 4

Obecnie bardzo powszechne stało się budowanie domu z tarasem. Taras stanowi przestrzeń łączącą dom z ogrodem, jest miejscem wypoczynku, które pozwala korzystać z uroków natury, a jednocześnie być blisko domu. Wyjście na taras odbywa się zazwyczaj z salonu, chociaż coraz częściej również z innych pomieszczeń.


Przy wyborze projektu domu należy zastanowić się, w jaki sposób będziemy użytkować taras. Taras odkryty (bez zadaszenia) pasuje do każdego rodzaju budynku, a jego przestrzeń jest praktycznie nieograniczona. Tego typu rozwiązanie wybierają miłośnicy słońca, ponieważ do przylegających pomieszczeń przez cały rok wpada naturalne światło. Minusem tarasu bez zadaszenia jest to, że jego użytkowanie jest uzależnione od pogody. Taras bez zadaszenia jest też narażony na nadmierne nasłonecznienie i nagrzewanie. Płytki ceramiczne lub kamień akumulują ciepło, przez co podczas upałów trudno po nich chodzić boso. Jeśli już zdecydujemy się na płytki, dobrze jest wybrać jasny odcień, by ograniczyć ich nagrzewanie. Na tarasach otwartych najlepiej sprawdza się drewno, szczególnie w miejscach nasłonecznionych, aby mogło wysychać po opadach deszczu czy śniegu.

Taras zadaszony nie zawsze pasuje do bryły budynku i należy o tym pamiętać przy wyborze projektu. Mimo to jest chętnie wybierany z uwagi na to, że można go użytkować przez cały rok bez względu na pogodę. Zadaszenie chroni przed deszczem i nadmiernym słońcem. Po dodaniu balustrad i zamknięciu przestrzeni, tworzy przytulny i miły zakątek. Niewątpliwie minusem jest powodowanie zacienienia pomieszczeń przylegających do tarasu ( szczególnie zimą, gdy i tak jest mało słońca). Nawierzchnia tarasu zadaszonego jest mniej narażona na warunki atmosferyczne, jednak zadaszenie nie chroni tarasu całkowicie od opadów: zacinającego deszczu czy wwiewanego śniegu. Taras położony od wschodu czy północy jest maksymalnie zacieniony, dlatego ryzykowne jest położenie nawierzchni słabo odpornej na wilgoć. Po stronie południowej lub zachodniej taras szybciej wysycha, więc można na nawierzchnię zastosować zarówno płytki, kamień czy też drewno. Jeżeli obawiamy się, że zadaszony taras będzie mocno ograniczał dostęp naturalnego światła do wnętrz, możemy zastosować rozwiązanie pośrednie, czyli zadaszenie częściowe, które pozwoli nam na korzystanie z tarasu niezależnie od pogody.

arch. Joanna Półkośnik, MTM STYL

1 komentarz

  • Alu-tent

    Wydaje mi się, że większość osób posiadających taras z zadaszeniem nie zdecydowałaby się nigdy na taras bez zadaszenia, dlatego że to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »