Inspiracje & Wnętrza

„Planujemy przestrzeń wokół domu”

Jesień to najlepszy okres na zakładanie ogrodu czy dokonywanie zmian w już istniejącym. To, jak zagospodarujemy przestrzeń wokół naszego domu świadczy nie tylko o naszym guście, ale także o oczekiwaniach naszych domowników. Dlatego przy każdym domu powinno znaleźć się miejsce do odpoczynku, relaksu i zabawy, miejsce do pracy, plac zabaw dla dzieci czy teren dla zwierząt domowych. Jak pogodzić te wszystkie elementy na jednej działce, podpowiedzą fachowcy.

Najnowsze trendy w urządzaniu ogrodów ucieszą zapracowanych, gdyż nowoczesny ogród ma sprzyjać rekreacji, a nie ciężkiej pracy fizycznej mającej na celu pielęgnację ogrodowych roślin. Decydujemy się na zieleń łatwą w utrzymaniu, a do niej dobieramy naturalne dodatki jak drewno, kamień czy stal – mówi architekt zieleni Michał Zielawski. Najłatwiejsze w pielęgnacji są krzewy, drzewa oraz byliny, które nie wymagają przycinania przekwitłych kwiatostanów oraz trawy ozdobne.

fot.Betafence_siatka_Luxanetfot.Betafence_arkada_Arcoflor (3)

Ogrodowy plac zabaw

Dzieci potrzebują dużo miejsca do tego, by się porządnie „wybiegać” i „wykrzyczeć”. Aranżując ogród nie zapomnijmy o miejscu do zabaw, gdzie maluchy pod naszym czujnym okiem będą mogły spędzać czas. Powinno być tam bezpiecznie, co zapewnić może usytuowanie z dala od zbiorników wodnych: studni, oczka wodnego czy stawu, a także oddalenie od ulicy, aby dziecko w ferworze zabawy nie wybiegło na jezdnię. Najlepiej taki teren obsiać miękką trawą i ogrodzić lekką siatką typu Pantanet Garden. – Siatka tego typu jest zgrzewana, ma kwadratowe oczka, nie posiada ostrych krawędzi, nie odkształca się i nie wygina. Dzięki powleczeniu z PVC nie ulega korozji i co ważne: jest wolna od niebezpiecznego ołowiu, jak wszystkie siatki Betafence – mówi Awa Kubisz. Ogrodzenie terenu zabaw dla dzieci chroni go także przed wizytami niechcianych gości – obcych zwierząt.

Miejsce rodzinnego relaksu

Ogrodowe altanki i pergole to miejsca oddechu od codzienności, które także warto postawić w okolicy swojego domu. – Miejsce, gdzie będziemy spędzali czas z rodziną np. altana, powinno być osłonięte od wiatru i mieć piękny widok na kwitnącą część ogrodu – radzi architekt. – Wiatę można dodatkowo ozdobić roślinami, na przykład pnączami: powojnikiem, wiciokrzewem lub akebią. Silnie rosnące pnącza, takie jak glicynia, aktinidia, hortensja pnąca bądź dzikie wino, a także róże, wprowadzą wyjątkowy nastrój wokół altany. Aranżując to miejsce nie zapomnijmy o przydatnych dla roślin pnących arkadach. Arcoflor® i Arcoflor®Deco są lekkie, łatwe w montażu, cechują się dużą wytrzymałością i stanowią idealne podparcie dla roślin pnących. Wiata opleciona roślinnością będzie lekko tajemniczym i chętnie odwiedzanym miejscem w ciągu dnia i wieczorami. W altanie lub wokół niej można postawić stół lub zrobić siedzisko z modnych ostatnio gabionów. Są to sześciany wykonane ze zgrzewanej, ocynkowanej siatki, które wypełnia się: kamieniami, drewnem czy kolorowym szkłem. Sześciany można układać jeden na drugim lub obok siebie. Stanowią mocny, praktyczny, a zarazem modny detal w ogrodzie.

fot.Betafence_arkada_Arcoflor (2) fot.Betafence_arkada_Arcoflor

Wybieg dla czworonoga

Jeśli w rodzinie jest pies – można pomyśleć o kojcu, miejscu, w którym zwierzę może wygodnie przebywać przez określony czas, np. gdy przyjmujemy gości. Do jego wykonania najlepsza będzie siatka Pantanet® Protect, która jest odporna na obgryzanie, odkształcenia i korozję. Montuje się ją w prosty sposób na stalowych słupach Bekaclip®. Przygotowując kojec dla naszego pupila warto pomyśleć o tym, aby umiejscowić siatkę na podmurówce, gdyż pies mógłby zrobić podkop. Zdaniem architekta zieleni – Miejsce na kojec powinno znajdować się na skrawku ziemi osłoniętym od słońca, najlepiej w pobliżu dużego drzewa rzucającego cień. Najlepsza będzie brzoza lub klon, gdyż są to drzewa, które szybko rosną. Teren dookoła warto utwardzić, tak aby trawnik wokół nie uległ zniszczeniu.

fot.Betafence_arkada_Arcoflor (3)

Domowa plantacja

fot.Betafence_ogród_siatka_HexanetKto z nas nie marzył o pomidorze prosto z własnego krzaka czy świeżym szczypiorku? Mając duży ogród, część działki możemy przeznaczyć na warzywne grządki. Najlepsze miejsce to teren daleki od domu, gdzie warzywa na rabatkach będą mogły w spokoju rosnąć. Grządki warto ogrodzić specjalnie zaprojektowaną do tego celu siatką Luxanet® lub Luxursus®. Za pomocą małych słupków typu Multistick® z oferty Betafence można ją zamontować szybko i bez konieczności wykonywania podmurówki. Siatki Luxanet® i Luxursus® są ażurowe, dzięki czemu można przez nie podziwiać rozwój warzywniaka czy rozkwit kwiatów ozdobnych. Rośliny mogą także wykorzystywać siatkę jako podporę. Ogrodzenie zabezpiecza również dzieci przed kolcami róż i trującymi roślinami.

Jesień najlepsza dla ogrodu

Wszelkie prace przy formowaniu i wyznaczaniu miejsc w ogrodzie, a także sadzeniu roślin, warto rozpocząć na jesieni. Czas od września do połowy listopada jest najlepszą porą na sadzenie drzew i krzewów, gdyż przed zimą zdążą się one ukorzenić. W efekcie wiosną zaczną wegetację wcześniej od roślin sadzonych w marcu czy kwietniu. Pamiętajmy, że ogród potrzebuje czasu na to, abyśmy mogli zobaczyć go w pełnej krasie.

fot. Awa_Kubisz_Betafencefot. Michał_Zielawski_Architekt_krajobrazu

Awa Kubisz – specjalista od systemów ogrodzeniowych Betafence www.betafence.pl

Michał Zielawski – Architekt Krajobrazu ze szkółki Cedar www.krzewycedar.pl

1 komentarz

  • Paweł

    To prawda, że ogród wokół domu zawsze jest jego wizytówką i warto o tym pamiętać. Dlatego wszyscy przyszli i obecni posiadacze ogrodów powinni planować pewne działania i czynności z pewnym wyprzedzeniem. Najlepiej to wykonać przy współpracy z projektantami i ogrodnikami, który będą umieli nie tylko fajnie zaaranżować daną przestrzeń ale również zadbać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »