Porady architektów,  Projekty & Wnętrza

Poddasze użytkowe — jak je najlepiej wygospodarować?

W poddaszu użytkowym drzemie niesamowity potencjał na zagospodarowanie przestrzeni. Należy tę przestrzeń jedynie odpowiednio wygospodarować, by użyteczność tego miejsca została wykorzystana w 100%. Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego czego potrzebujemy. Mamy nieograniczone możliwości. Szukasz pomysłów na zagospodarowanie poddasza użytkowego? Skorzystaj z naszych pomysłów.

Projekt domu Piko

 

Od czego zacząć planowanie poddasza?

Zagospodarowanie poddasza należy zacząć od dokładnego określenia jego powierzchni. Pamiętajmy, że powierzchnia po podłodze różni się od powierzchni użytkowej podawanej w projektach. Musimy mieć pewność, że przestrzeń będzie nadawała się do komfortowego użytkowania. Najlepiej określić powierzchnię po podłodze każdego pomieszczenia na poddaszu. Kolejny etap to określenie czego oczekujemy od poddasza, jakich pomieszczeń brakuje nam w domu i na czym chcemy skupić naszą szczególną uwagę. Ważne będzie ustalenie funkcji każdego pomieszczenia. Najlepiej jest się zastanowić nad tym, jakich funkcji brakuje w naszym domu i stworzyć je (przykładowo pralnia lub siłownia).

Projekt domu Duo

 

Pralnia na poddaszu — czy to dobre rozwiązanie?

Pralnia to pomieszczenie, na które niekoniecznie zawsze znajdzie się miejsce w domu, zwłaszcza obok łazienki. Dlatego też poddasze użytkowe dzięki swojej powierzchni to wręcz idealna przestrzeń na zdecydowanie się właśnie na stworzenie pralni — miejsca gdzie będziemy mogli w spokoju wyprać ubrania i gdzie pranie będzie również schło.

Projekt domu Marcepan

 

Biuro na poddaszu

Poza sypialniami i przestrzenią wspólną poddasze to również doskonałe miejsce na gabinet. Dlaczego jest to tak dobre miejsce właśnie na biuro? Z prostego powodu. Przede wszystkim na poddaszu jest niezwykle dużo miejsca, a górne piętro skutecznie odizolowane jest od głośnych, rozpraszających podczas pracowania dźwięków z innych części naszego domu, dzięki czemu można w pełni skupić się na wykonywaniu swojej pracy.

Projekt domu Iko

 

Dom dla dużej rodziny, czyli maksymalnie wykorzystane poddasze

Aby duża rodzina w pełni czuła się komfortowo w nowym domu, należy każdemu z domowników zapewnić indywidualną, prywatną przestrzeń w postaci np. sypialni, czyli miejsca, w którym będzie można spokojnie się uczyć, pracować, spędzać czas i pozostać z własnymi myślami sam na sam. Jednakże nie zawsze w projekcie domu jest miejsce na zaplanowanie sypialni dla każdego domownika, zwłaszcza jeśli mówimy o naprawdę dużej rodzinie. Z pomocą przychodzi zatem poddasze użytkowe, które jest wręcz doskonałym miejscem na dodatkowe sypialnie. Trzeba jedynie pamiętać o stworzeniu dodatkowej, funkcjonalnej łazienki, by mieszkanie na poddaszu było dla każdej osoby w pełni komfortowe.

Projekt domu Platan 2Poza wygospodarowaniem miejsca na pokoje sypialniane i łazienkę nie należy zapomnieć też o miejscu na przestrzeń wspólną. Może być to otwarta przestrzeń z kanapami i stołem do bilarda, albo kącik filmowy z rzutnikiem i wygodnymi, dużymi pufami. Możliwości jest wiele. Miejsce, w którym będzie można spędzać miły czas z rodziną jest niezwykle ważne, gdy chcemy budować szczęśliwe, życzliwe i zażyłe relacje między sobą.

Projekt domu Pestka

 

Więcej projektów z użytkowym poddaszem na stronie – www.domywstylu.pl/projekty-z-poddaszem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »