Projekt TEO, www.domywstylu.pl
Jak wybrać projekt domu?

Mały dom w wielkim stylu

Widoczne ożywienie zapanowało w segmencie małych domów. Istnieje kilka powodów, dla których inwestorzy decydują się na budowę domu do 100 m². Po pierwsze utrudniony dostęp do kredytów hipotecznych powoduje, że możemy sobie pozwolić na mniej, więc decydujemy się na redukowanie kosztów inwestycji i „cięcie” metrażu. Po drugie, zaczęliśmy w sposób realny oceniać nie tylko swoje możliwości finansowe, ale i potrzeby oraz koszty utrzymania domu. Po trzecie, ceny działek są nadal wysokie – szczególnie w miastach, stąd na małej działce możemy sobie pozwolić wyłącznie na budowę niedużego domu. Po czwarte, stajemy się praktyczni. Mniejszy dom to mniejsza powierzchnia do sprzątania, ogrzania, itp. Mamy więcej czasu dla siebie, rodziny, znajomych. Powoli zmienia się nasza świadomość: dom nie jest już dobrem luksusowym, a ekonomicznie uzasadnioną alternatywą dla mieszkania w bloku. Coraz bliższy jest nam model skandynawski, gdzie buduje się domy proste, niewielkie, ale przytulne i funkcjonalne.

Mały dom może być ładny i funkcjonalny. Celem architekta, jaki stawia sobie podczas projektowania, jest stworzenie maksymalnie użytecznej przestrzeni życiowej – rozkładu pomieszczeń najbardziej odpowiadającemu trybowi życia, przyzwyczajeniom czy oczekiwaniom danej rodziny. Mały dom to z reguły dom tani w budowie, stąd jego bryła ma zachowane proporcje, jest prosta i zwarta.

proj. Imbir, www.domywstylu.plProjekt domu Imbir. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Imbir

W przypadku małych domów warto zadbać o detale i wygląd elewacji po to, by nadać domowi styl i charakter. W segmencie małych domów mamy szeroki wybór i możemy wybrać stylistykę zgodną ze swoimi upodobaniami. Stereotypowy sposób myślenia o małym domu jako o domu tradycyjnym należy skonfrontować z aktualnymi propozycjami projektowymi, gdzie mała powierzchnia nie odbiera projektantom odwagi.

Dobrym przykładem jest projekt TEO posiadający zaledwie 86,7 m², który jest pewnego rodzaju zaproszeniem do zabawy w architekturę. Posiada on kilka rozwiązań stylistycznych elewacji (patrz: TEO, TEO 2, TEO 3, TEO 4, TEO 5). Dzięki takiemu podejściu inwestor może wybrać projekt, który najbardziej odpowiada jego oczekiwaniom, gustom oraz idealnie komponuje się z otoczeniem.

 

Dla kogo?


Małe domy to idealna propozycja dla osób, które chcą zbudować dom możliwie najtaniej, gdyż mają ograniczone możliwości finansowe oraz muszą myśleć o kosztach późniejszej eksploatacji.

Ze względu na wygodę małe domy wybierają również osoby w tzw. jesieni życia. Często jest to ich drugi dom. Na takie domy decydują się również pary, które nie planują powiększenia rodziny, single, jak również młode małżeństwa, które marzą o własnym domu, ale dysponują niewielkim budżetem. Małe domy są także poszukiwane przez właścicieli małych i nietypowych działek.

Projekt TEO, www.domywstylu.plProjekt domu Teo. Szczegóły projektu na stronie: Projekt domu Teo

 

Czego unikać?

Elementami, które podnoszą koszty budowy, są:

  • kształt dachu; skomplikowany dach o wielu połaciach na rozczłonkowanym budynku wymaga stosowania trudnych połączeń i podnosi koszty wykonania,
  • balkony, tarasy, uskoki; podnoszą wartość wizualną bryły, ale wymagają prawidłowego wykonania izolacji termicznych i przeciwwilgociowych, nadwieszone bryły, wykusze, elementy o skomplikowanej konstrukcji, duże przeszklenia z odpowiednio termoizolacyjnym szkłem są drogie,
  • elementy indywidualne; nietypowe rozwiązania uwidaczniające konstrukcję, gzymsy i inne elementy elewacyjne niemożliwe do wykonania na budowie, wymagające rozwiązań systemowych, rozwiązania ukrywające odwodnienia, ocieplenia systemowe stropów ze spadkiem wykonane na zamówienie.

Powinniśmy pamiętać, że najbardziej ekonomiczne w budowie są domy z użytkowym poddaszem; mają mniejszą powierzchnię ścian zewnętrznych, bardziej zwartą bryłę i są cieplejsze. Koszty budowy zdecydowanie podwyższa piwnica. Zamiast niej warto pomyśleć o pomieszczeniu gospodarczym na parterze. Jeśli decydujemy się na budowę domu z garażem, pamiętajmy, że koszt budowy garażu w bryle budynku jest niższy niż garażu wolno stojącego. Plusem garażu wbudowanego w bryłę domu jest dodatkowa powierzchnia użytkowa nad garażem. Garaż pełni też rolę „bufora” termicznego.

10 dobrych rad
  1. Nie oszczędzaj na materiałach potrzebnych do wykonania elewacji oraz na fachowcach. Na małej powierzchni widać nawet niewielkie niedoróbki. Elewacja w małym domu jest okazją do zastosowania materiałów lepszej jakości, ponieważ będziesz potrzebować ich znacznie mniej.
  2. Pamiętaj – przy zachowaniu tej samej powierzchni dom parterowy będzie wyglądał optycznie na mniejszy niż dom z poddaszem użytkowym.
  3. Pomyśl o obszernym zadaszonym tarasie przylegającym do salonu, jadalni, który latem będzie powiększał przestrzeń domu.
  4. Prestiż małego domu podnosi zadbany ogród. Ładnie korespondujące z bryłą budynku pergole optycznie powiększają bryłę budynku sprawiając, że wygląda na bardziej okazały.
  5. W domu parterowym potrzebujesz mniej miejsca na komunikację. Oszczędzasz mniej więcej od 6 do 10 m², ponieważ nie potrzebujesz schodów.
  6. Pamiętaj, że pomieszczenia w domu powinny mieć zachowaną komfortową wielkość. Zatem budowa małego domu nie powinna polegać na zmniejszaniu optymalnych wielkości pomieszczeń, a ograniczeniu ich ilości.
  7.  Postaw na otwarte przestrzenie. Połącz kuchnię z jadalnią i salonem.
  8.  Budowa domu o prostej, nieskomplikowanej konstrukcji jest dużo tańsza, niż wykonanie skomplikowanej więźby, podcieni, wykuszy.
  9. Pamiętaj o zagospodarowaniu przestrzeni pod schodami oraz nieużytkowej powierzchni nad poddaszem.
  10.   Nawet w małym domu powinno się znaleźć miejsce na pomieszczenia gospodarcze typu kotłownia, spiżarnia, garderoba.
Zalety małych domów
  • niższe koszty budowy i utrzymania domu
  • mała działka
  • mniej przestrzeni do sprzątania
  • integracja członków rodziny

1 komentarz

  • bob budowniczy

    Sam mam mały dom i uważam, że jest urządzony w wielkim stylu, moja Żona jest pasjonatką najnowszych trendów odnośnie aranżacji wnętrz. Właśnie nie dawno skończyliśmy kuchnie i salon. Dwa mega fajne pomysły jakie zastosowaliśmy to krzesła barowe w kuchni przy blacie kuchennym tzn wysepce, a drugi to mega stary fotel w salonie który własnoręcznie odrestaurowaliśmy i pomalowaliśmy. Nadaje elegancji i magii temu pomieszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »