Jak wybrać projekt domu?,  Porady architektów

Czym charakteryzują się nowoczesne domy?

Nowoczesne domy są bardzo funkcjonalne, a przy tym wyróżniają się minimalistyczną stylistyką. Tego typu nieruchomości cieszą się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem. Świetnie sprawdzają zarówno na dużych, jak i niewielkich działkach, ponieważ zazwyczaj opierają się na klasycznych, kwadratowych lub prostokątnych bryłach. Sprawdź, czym dokładnie charakteryzują się nowoczesne domy!

Energooszczędne rozwiązania w nowoczesnym budownictwie

W dzisiejszych czasach coraz większy nacisk kładzie się na energooszczędność. Jest to widoczne również w nowoczesnym budownictwie, w którym powszechnie stosuje się niskoemisyjne rozwiązania. Warto zwrócić uwagę chociażby na wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii. Dużą popularnością cieszą się nowoczesne domy z panelami słonecznymi – dzięki fotowoltaice można znacznie obniżyć rachunki za prąd i w pewien sposób uniezależnić się od podwyżek cen energii. Projektanci nieruchomości mieszkalnych mają tę kwestię na uwadze, dlatego większość współczesnych projektów uwzględnia możliwość zamontowania paneli fotowoltaicznych – dach jest płaski lub dwuspadowy o kącie nachylenia do 45 stopni.

Projekt domu Malutki 8

 

Geometryczna bryła budynku

Cechą charakterystyczną nowoczesnych domów jest także ich prosta, geometryczna bryła. W tego typu budynkach stawia się na minimalizm. Zewnętrzne instalacje zazwyczaj nie są widoczne, ponieważ dom ma formę monolitycznej bryły, na podstawie kwadratu lub prostokąta. Jego prosta konstrukcja dodatkowo wpływa na właściwości energooszczędne, ponieważ taki budynek cechuje się bardzo dobrymi parametrami szczelności. Dodatkowo warto podkreślić, że w nowoczesnym budownictwie nie stosuje się ozdobników charakterystycznych dla domów w dawnym stylu. Projektowane nieruchomości nie mają zatem kolumn, wykuszy czy innych ozdobnych elementów architektonicznych.

Projekt domu Lisek 2

 

Przeszklenia w roli głównej

Nowoczesne domy bardzo często przyciągają uwagę efektownymi przeszkleniami – duże okna są ich znakiem rozpoznawczym. Dzięki nim cała konstrukcja oparta na geometrycznej bryle wydaje się być znacznie lżejsza. Należy wspomnieć, że duże okna pełnią nie tylko funkcję estetyczną. Świetnie przepuszczają naturalne światło, pozwalając na jego maksymalne wykorzystanie. Dzięki licznym przeszkleniom wnętrza w nowoczesnych domach są bardzo jasne i przestronne. Słońce w naturalny sposób je nagrzewa, co pozwala dodatkowo zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.

Projekt domu Gwiazdka 3

 

Stosowanie naturalnych materiałów budowlanych

W nowoczesnych nieruchomościach mieszkalnych projektanci coraz częściej stawiają na naturalne materiały budowlane. Drewno i kamień świetnie sprawdzają się chociażby jako wykończenie elewacji. Warto też wspomnieć o rosnącej popularności typowo drewnianych domów, w których jako stropy stosuje się belki. W ich wnętrzach panuje przyjemny mikroklimat, co wiążę się ze specyficznymi właściwościami drewna.

Projekt domu Faniks

 

Marzysz o nowoczesnym, energooszczędnym domu na bazie drewna lub z wykorzystaniem innych naturalnych materiałów? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na stronie domywstylu.pl. Znajdziesz u nas najróżniejsze projekty nowoczesnych domów o prostej, geometrycznej bryle. Zastanów się, które propozycje najlepiej wpisują się w Twoje oczekiwania!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »