Porady architektów

Kupujemy działkę. Na co zwrócić uwagę?

Zakup działki to pierwszy krok do własnego domu. Już na etapie wyboru jej lokalizacji podejmujesz pierwszą decyzję – czy będziesz mieszkać przestrzennie na wsi z dala od zgiełku, czy na mniejszej, droższej działce w mieście w wygodnej odległości od miejsca pracy, szkół, rozrywek.

ambrozja 3Kosztowny atut działki to jej uzbrojenie w media. Działka z doprowadzonym gazem, wodociągiem, kanalizacją, liniami elektrycznymi i telefonicznym będzie droższa w momencie zakupu, ale dzięki temu koszty budowy domu będą niższe.

Ważne, by zwrócić uwagę na gabaryty działki. Działka węższa niż 12m będzie bardzo kłopotliwa do zabudowy wolnostojącej. Powierzchnię minimalnej działki nadającej się pod zabudowę wolnostojącą szacuje się na około 450m2, ale działka zbyt mała na dom wolnostojący, może być wystarczająco duża do zabudowy bliźniaczej.

Przed zakupem działki warto sprawdzić jej usytuowanie względem stron świata. Optymalnie położona działka ma wjazd od północy. Pozwala to na ulokowanie części dziennej domu od strony południowej z wyjściem na nasłoneczniony ogród z tyłu działki. Działka z wjazdem od południa może być tańsza, ale będzie wymagała usytuowania części dziennej domu od strony ulicy. Tym samym ograniczy nieco wybór projektów.

Zdarza się, że warunki zabudowy działki wyznaczają maksymalną powierzchnię jej zabudowy obiektami kubaturowymi. Nawet, jeżeli tego nie precyzują, warto wybrać korzystną proporcję powierzchni zabudowanej do powierzchni ogrodu. Powierzchnia zabudowy domu nie powinna przekroczyć 30-40% powierzchni działki.

1 komentarz

  • Tomasz

    Jak ja kupowałem działkę to zwracałem też uwagę na to czy dom jest położony w depresji (jeśli tak to mogą być problemy z wilgocią w piwnicach) no i jaki jest poziom hałasu. Jedna działka wydawała się super, ale jak przyjechałem na miejsce okazało się że hałas z pobliskiej ulicy jest tak duży, że momentalnie zrezygnowałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »