Porady architektów,  Realizacje

Ile kosztuje budowa domu 2024?

Planujesz w najbliższym czasie budowę swojego wymarzonego domu? Zanim wybierzesz odpowiedni projekt budowy i znajdziesz odpowiednią firmę budowlaną, musisz wiedzieć, ile będzie kosztować Cię ta inwestycja. Pamiętaj, że ceny materiałów budowlanych z roku na rok się zmieniają, podobnie jak koszty robocizny. Przekonaj się, na jakie wydatki powinieneś się przygotować!

 

Ile kosztuje wybudowanie domu 2024?

Trudno jednoznacznie określić, ile kosztuje wybudowanie domu w 2024 roku, ponieważ zależy to od wielu czynników. Przede wszystkim bardzo ważne są koszty materiałów budowlanych, które znamiennie rzutują na wartość całej inwestycji. Musisz także wziąć pod uwagę wydatki związane z zatrudnieniem ekipy budowlanej. Należy również nadmienić, że na cenę budowy domu wpływają aktualne trendy cenowe na rynku budowlanym, bezpośrednio uzależnione od popytu i podaży na tego typu inwestycje. Nie zapomnij też, że koszty są uzależnione od regionu, w którym zamierzasz wybudować nieruchomość, ponieważ to często wpływa na stawki pracowników. Na podstawie aktualnych danych można przyjąć, że średni koszt budowy domu w roku 2024 wyniesie około 3500-4500 zł za metr kwadratowy. Osobne koszta, to sama działka i urządzenia przestrzeni.

Zdjęcie z realizacji projektu Ariel

 

Ceny materiałów budowlanych

Koszty materiałów budowlanych są one uzależnione między innymi regionu – przykładowo, wyższe ceny obowiązują w województwie małopolskim, a niższe w kujawsko-pomorskim, co wynika chociażby z poziomoprojektu popytu na nieruchomości w danym obszarze. Ponadto, na cenę często wpływa także ich jakość. Co więcej, często w dużych sieciówkach znajdziesz produkty nieco tańsze. Pamiętaj też, że markety oraz mniejsze sklepy budowlane uzależniają cennik między innymi od kosztów transportu czy energii elektrycznej, która także się co chwilę zmienia.

Prognozy cen na rok 2024

Jeśli zamierzasz stworzyć kosztorys budowy domu, musisz wziąć pod uwagę prognozy dotyczące cen materiałów budowlanych. Pamiętaj, że wpływa na nie między innymi poziom inflacji. Według ekspertów nie należy liczyć na znaczący spadek cen, pomimo ich stabilizacji na początku 2024 roku. Przewiduje się, że w drugiej połowie 2024 r. nastąpi ożywienie na rynku budowlanym oraz wzrost kosztów surowców, co przełoży się na wyższe ceny materiałów budowlanych.

Jakie materiały są najbardziej kosztowne i dlaczego?

Ile kosztuje budowa domu? Otóż w pierwszej kolejności musisz policzyć koszty materiałów budowlanych. Pamiętaj, że są one uzależnione między innymi od kosztów za energię elektryczną. Według prognoz, w 2024 roku najdroższy będzie cement oraz wapno (mogą podrożeć o 15%), ponieważ nawet 45% kosztów ich produkcji to wydatki związane z energią. Nie zapomnij także, że na ceny wpływa wzrost kosztów transportu oraz pracy. Z tego powodu, poza wapniem i cementem, w 2024 roku musisz przygotować się na znacznie wyższe koszty farb i lakierów – w 2023 roku te materiały podrożały o ponad 7% w skali roku i ten trend może się utrzymywać.

Zdjęcie z realizacji projektu Ambrozja 3

 

Koszty robocizny

Cena budowy domu uzależniona jest także od kosztów, które poniesiesz, zatrudniając ekipę budowlaną. Jak będą kształtować się koszty w 2024 roku? Przyjmuje się, że średnio może to być od 1500 do ponad 2000 zł za m2. Nie zapomnij, że koszt wybudowania domu w dużej mierze zależy od zastosowanych technologii. Jeśli zdecydujesz się na nowoczesną nieruchomość wyposażoną w szereg energooszczędnych rozwiązań, musisz liczyć się z wyższą ceną, gdyż one sporo kosztują. Jednak w perspektywie czasu mogą przynieść oszczędność. Wiele także zależy od stopnia skomplikowania danego projektu, gdyż to również wpływa na koszty i czas pracy osób odpowiedzialnych za budowę. Najtańsze w budowie są domy o prostej bryle, natomiast te o nieregularnym kształcie i licznych detalach architektonicznych okażą się znacznie droższe. A zatem ile kosztuje budowa domu, jeśli chodzi o koszty robocizny? Wszystko będzie zależało od wielkości domu, jak również pozostałych czynników. Najlepiej prosić bezpośrednio o wycenę kilka specjalistycznych firm.

Wpływ cen pracy na ogólny koszt budowy

Na ogólne koszty budowy domu znamiennie wpływa cena pracy poszczególnych specjalistów. Przede wszystkim należy zastanowić się, czy chcesz skorzystać z gotowego projektu, a może zależy Ci na indywidualnym zamówienie, bardziej dopasowanym do Twoich potrzeb. To tylko jednej z elementów. Na koszty wpływają także zastosowane w nim instalacje, a co za tym idzie też koszty specjalistów. Przykładowo, ceny instalacji fotowoltaicznych rozpoczynają się zwykle od 30 000 zł. Wiele też zależy od specyfiki działki, na której ma powstać nieruchomość. Czy wiesz, ile kosztuje postawienie domu na nierównym terenie? W tym przypadku musisz liczyć się z większymi wydatkami, które wpłyną na cenę całej inwestycji. Warto wspomnieć chociażby o konieczności przeprowadzenia badania geotechnicznego gruntu, co w przypadku nieruchomości podpiwniczonych przekracza kwotę 2000 zł. Obliczając ogólne koszty budowy, musisz zatem wziąć pod uwagę wydatki związane z samą robocizną, ponieważ mogą one być porównywalne do kosztów zakupu materiałów budowlanych.

Zmiany w zarobkach pracowników budowlanych

Jeszcze pod koniec roku 2023 odnotowano wzrost zarobków pracowników branży budowlanej o 3,5%. Ta tendencja z pewnością będzie się utrzymywać, co jest związane z ogólnym wzrostem zarobków w Polsce. Najwyższe stawki obowiązują w Warszawie i okolicach, dlatego w tym regionie koszty budowy są znacznie wyższe, niż na przykład w województwie kujawsko-pomorskim czy lubelskim. Na przestrzeni lat wyraźnie widać tendencję wzrostową wynagrodzeń w tej branży. Aby zatem znaleźć odpowiedź na pytanie, ile kosztuje dom w 2024 roku, warto najpierw poznać aktualne stawki pracowników budowlanych. W tym celu najlepiej skontaktować się z kilkoma firmami i stworzyć sobie dokładne notatki z informacjami.

Zdjęcie z realizacji projektu Bez

 

Ceny domów w stanie deweloperskim w 2024 roku

Cena budowy domu w stanie deweloperskim w 2024 roku z pewnością będzie wyższa od roku poprzedniego, głównie na skutek zmian w zarobkach pracowników budowlanych oraz wyższych kosztów materiałów. Przyjmuje się, że w 2024 roku wybudowanie domu o powierzchni około 100 m2 w stanie deweloperskim będzie kosztować minimum 500.000 zł. Jeśli chcesz poznać szczegółowe koszty budowy, zwróć uwagę na projekty domów z kosztorysem. Sprawdź, ile kosztuje budowa domu o preferowanej przez Ciebie powierzchni.

Sprawdź, ile kosztuje dom w 2024 roku i zastanów się, czy dysponujesz odpowiednimi środkami na pokrycie kosztów wybudowania. Pamiętaj, że ceny niektórych materiałów budowlanychhttps://www.domywstylu.pl/projekty-domow-z-kosztorysem/) zmieniają się z miesiąca na miesiąc, dlatego warto regularnie sprawdzać oferty marketów budowlanych. Przeanalizuj również koszty robocizny, sprawdzając cennik co najmniej kilku firm. Zastanów się też nad wyborem odpowiedniego projektu nieruchomości, który także wpływa na całkowity koszt inwestycji. Nie zapominaj, że cena budowy domu w stanie deweloperskim zależy od wielu czynników – jeśli dokładnie je przeanalizujesz, będziesz w stanie zmniejszyć koszty.

Zdjęcie z realizacji projektu Weranda dr-S

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »