Porady architektów

Jaki kupić styropian, żeby być pewnym oszczędności na ogrzewaniu?

Ciepło zimą i przyjemny chłód podczas upalnego lata, do tego niskie koszty ogrzewania albo klimatyzacji – to marzenie właściciela domu. Prawidłowo wykonana termomodernizacja z zastosowaniem dobrej klasy styropianu pozwala na uzyskanie takiego komfortu. To inwestycja, która szybko się zwraca.

Producenci dostarczają na rynek różne rodzaje styropianów. Najistotniejszy jest jego właściwy wybór. Przy zakupie styropianu zawsze należy zwracać uwagę na jego parametry, zastosowanie oraz jakość.

Najważniejsza rzecz w styropianie

Najważniejszym parametrem styropianu jest jego współczynnik przewodzenia ciepła, czyli λ (lambda), która w przypadku tego najpopularniejszego izolatora mieści się w przedziale od 0.031 do 0.044 W/(mK). Im mniejsza (niższa) lambda, tym lepszy (cieplejszy) styropian. Dlatego styropian o niskiej lambdzie i stosunkowo niedużej grubości może lepiej izolować budynek niż grubszy styropian o wysokiej lambdzie.
Przy zakupie nie należy kierować się więc samą grubością izolatora. Niewielka, wydawałoby się różnica wartości lambdy, może oznaczać w rezultacie zupełnie różne klasy styropianów np. 15 cm warstwa styropianu o lepszym współczynniku lambda 0,031 ma większą izolacyjność niż np. płyty grubości 20 cm i współczynniku lambda 0,044. Warto wybierać styropiany o niższym (lepszym) współczynniku ciepła λ (lambda).

domek z opisamiCo chcemy ocieplić styropianem?

Podstawowe wyroby ze styropianu używane w budownictwie to płyty do ocieplenia: ścian zewnętrznych, fundamentów, stropów i podłóg oraz dachów płaskich i stromych. Standardowe wymiary płyt styropianowych to 50 x 100 cm. Ich grubość wynosić może od 1 cm aż do 100 cm. Najczęściej produkowane są płyty w wersji z bokami płaskimi. Mogą być również specjalnie profilowane krawędzie (frezowane) umożliwiające układanie płyt „na zakładkę”. Tego typu płyty tworzą praktycznie nieprzerwaną warstwę izolacyjną.

Jakość i cena

Przed zakupem zawsze zwracajmy uwagę na jakość styropianu, bowiem na rynku mogą pojawiać się wyroby producentów, którzy sprzedają niepełnowartościowe płyty, licząc na naiwność klientów i kusząc najniższymi cenami. Taki izolator nie zapewni oczekiwanych oszczędności. W składzie budowlanym bardzo trudno sprawdzić na tzw. oko, który styropian jest dobrej jakości, który gorszej, a który nie powinien w ogóle trafić do sprzedaży.

Co zatem robić, żeby nie dać się oszukać? Na pewno należy porzucić myśl o kupowaniu od nieznanych producentów. Zaleca się wybieranie markowych styropianów, od tych producentów, którzy latami pracują na uznanie klientów. Przed zakupem sprawdźmy w prasie branżowej oraz internetowych portalach budowlanych, które z produktów posiadają certyfikaty i rekomendacje jakościowe przyznane przez niezależne, notyfikowane w Unii Europejskiej instytuty naukowe, zajmujące się weryfikacją materiałów budowlanych. To naprawdę nie więcej niż 15 minut roboty, a izolację kupujemy na wiele, wiele lat. W Polsce takie potwierdzenia jakości wydawane są przez Instytut Techniki Budowlanej.

Ceny styropianu uzależnione są od jego rodzaju, parametrów i zastosowania. Eksperci budowlani są jednak zgodni, że wyjątkowo atrakcyjne cenowo produkty budowlane mogą być wątpliwej jakości.

Rekomendacja

Godnym polecania producentem styropianu i kompletnego systemu ociepleń jest firma Termo Organika, która oferuje zestawy materiałów, które pozwalają na stworzenie optymalnej izolacji cieplnej budynku. Wszystkie elementy są wysokiej jakości, wzajemnie się uzupełniają, doskonale do siebie pasują i w efekcie pozwalają na uzyskanie najwyższych standardów budowlanych.

Wszystkie styropiany Termo Organika są objęte Rekomendacjami Technicznymi Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie (RTQ ITB 1260/2013 i RTQ ITB 1261/2013) oraz Atestem Państwowego Zakładu Higieny PZH. Za swą niepowtarzalną jakość styropiany Termo Organika otrzymaly wiele prestiżowych wyróżnie i nagród, np. Budowlanej Marki Roku, tytuł Laureata Programu Promocji Jakości, tytuł Orów Polskiego Budownictwa, czy też tytuł Konsumenckiego Lidera Jakości w latach 2012 i 2013.

Z myślą o ułatwieniu Klientom wyboru odpowiedniej izolacji domu, w zależności od możliwości finansowych i oczekiwanych standardów energooszczędności, Termo Organika – jako pierwsza firma na rynku – stworzyła dwa warianty kompletnego systemu ociepleń ścian zewnętrznych na bazie styropianu. Są to: superenergooszczędny System Ociepleń MAXIMUM oraz ekonomiczny System Ociepleń OPTIMUM. Stanowią zaawansowane technologicznie, idealnie dopasowane zestawy wszystkich materiałów potrzebnych do profesjonalnej termoizolacji budynku i gwarantują oszczędności na ogrzewaniu.

5 komentarzy

 • Ola z Ogrodolandii

  Super przydatny materiał dla laika. Dzięki za naświetlenie tego zagadnienia i zmuszenie do myślenia, bo do tej pory styropian to był dla mnie …. stryropian. Nie myślałam, że to taka poważna sprawa 🙂

 • Tomasz

  Dobrym sposobem na zwiększenie oszczędności na ogrzewaniu jest również montaż systemu rekuperacji – odzysku ciepła z powietrza. Inwestycja na lata.

 • Domport

  Artykuł jak najbardziej pomocny. Należy również pamiętać o szczelinach między płytami ocieplenia. Bardzo dobrze sprawdza się tak zwany ‚system mijankowy’. Pozdrawiam

 • TomekM.

  Przy wyborze styropianu należy kierować się jego przeznaczeniem oraz parametrami. Wśród nich jednym z najważniejszych jest współczynnik izolacyjności cieplnej λ (czyt. lambda). Wyrażany jest w jednostce [W/mK] i trzeba zwrócić uwagę, że im ta wartość jest niższa tym lepiej czyli styropian cieplejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »