Jak wybrać projekt domu?,  Porady architektów

Suterena – co to? Suterena a piwnica

Spotkałeś się z pojęciem sutereny i piwnicy? Nie do końca wiesz, jakie są różnice pomiędzy tymi pomieszczeniami i jak można je zagospodarować? Podpowiemy również, czy suterenę można zaadaptować na cele mieszkalne.

Jeśli chcesz wynająć bądź kupić dom i poszukujesz miejsca, w którym mógłbyś przechowywać różnorodne drobiazgi, zapewne spotkałeś się z pojęciem sutereny i piwnicy. Nie znasz definicji sutereny? Nic nie szkodzi. Zastanawiasz się, czym jest suterena a czym piwnica? Zachęcamy do przeczytania naszego materiału.

Czym jest suterena?

Suterena stanowi jeden z elementów budynku. Co więcej, wchodzi ona w skład powierzchni użytkowej, więc może być wykorzystywana przez lokatorów w codziennych czynnościach. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. mówi o tym, że suterena to inaczej kondygnacja budynku bądź jej część. Podłogi, w całości bądź częściowo znajdują się poniżej poziomu terenu. Oznacza to również, że jedna ściana z oknami może znajdować się nie więcej jak 90 cm poniżej poziomu gruntu.

Suterena a piwnica – Różnice i podobieństwa

Jeśli mówimy o różnicach, mamy na myśli tak naprawdę dwa czynniki. Pierwszy z nich to obecność okna, a drugi – poziom podłogi. Piwnica charakteryzuje się tym, że poziom podłogi, przynajmniej z jednej strony znajduje się poniżej poziomu terenu. Dlatego też piwnicę przeznacza się na cele gospodarcze i techniczne. Z kolei suterena ma podłogę położoną nie więcej niż 0,9 m poniżej głębokości od linii gruntu. Znajduje się w niej minimum jedno okno, więc pomieszczenie to spełnia często funkcje mieszkalne.

Projekt domu Takt 6

Adaptacja sutereny na cele mieszkaniowe – to możliwe?

Mieszkanie w suterenie jest jak najbardziej legalne ale pod pewnymi warunkami i  niekiedy może stanowić nie lada wyzwanie . Jeśli chciałbyś stworzyć z sutereny dodatkowy pokój, pamiętaj, że pomieszczenie to musi spełnić kilka warunków. Przede wszystkim musi znajdować się tam okno. Powinieneś zapewnić również wszystkie warunki termiczne. Zatem jeśli nie masz izolacji, będziesz musiał w nią zainwestować. Istotną kwestią jest również przy lokalizacji pomieszczeń mieszkalnych przeznaczonych na stały pobyt ludzi spełnienie aspektu prawnego. Warunki techniczne Prawa Budowlanego nie dopuszczają wprost lokalizowania pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi czyli powyżej 4 godzin których podłoga znajduje się poniżej przylegającego terenu. Na taka lokalizacje trzeba uzyskać odstępstwo od Warunków technicznych. Nie ma natomiast problemu jeśli chcielibyśmy sytuować w suterenie pomieszczenia na czasowy pobyt ludzi czyli od 2 do 4 godzin takie jak np. pomieszczenie rekreacyjne czy pomocnicze.

Projekt domu Amarylis 3

Na co warto przeznaczyć suterenę w domu?

Suterenę warto zaadoptować na dodatkowy pokój, ale możesz też wynająć ją osobom trzecim. Oczywiście prawo budowlane, dokładnie wskazuje na parametry, jakie powinna mieć suterena, aby można było w niej zamieszkać. Chodzi tutaj o wysokość co najmniej 2,5 metra i powierzchnię okien nie mniejszą niż 1/12 powierzchni podłogi.

Projekt domu Mahoń 4

Jakie są wady i zalety domu z sutereną?

Suterena zwiększa całkowitą powierzchnię domu, co może być przydatne, zwłaszcza jeśli posiadasz mniejszą działkę. To świetny sposób, aby uzyskać dodatkowy pokój, biuro, siłownię, pracownie czy pomieszczenie do zabawy. Suterena jest częściowo zanurzona w ziemi, więc może oferować większą prywatność w porównaniu do innych części domu. Poza tym jest często naturalnie chłodniejsza, co może przynieść latem ulgę od upału. Niestety, sutereny mają również swoje wady. Przede wszystkim są bardziej podatne na wilgoć i przecieki, zwłaszcza jeśli nie posiadają odpowiedniej izolacji. Z racji swojego położenia, suterena może mieć mniej okien, a przez to dostęp do światła naturalnego jest ograniczony. Również dźwięki mogą być bardziej słyszalne z zewnątrz, jeśli nie ma odpowiedniej izolacji.

Projekt domu Ariel 3

Dom z sutereną – czy warto się zdecydować?

Decyzja o zamieszkaniu w domu z sutereną zależy od kilku czynników, które powinny być uwzględnione w kontekście Twoich potrzeb i preferencji. Jeśli masz konkretny plan wykorzystania sutereny, np. jako dodatkowe miejsce do przechowywania, biuro, pokój gościnny lub mieszkanie do wynajęcia, to dom z sutereną może być dla Ciebie atrakcyjny. Jeśli dom z sutereną znajduje się w dogodnej lokalizacji, która spełnia Twoje oczekiwania dotyczące pracy, szkół, sklepów czy innych udogodnień, to może to przemawiać na korzyść wyboru. Pamiętaj też, że suterena może być przekształcona w oddzielne mieszkanie, które można wynająć, co stanowi dodatkowe źródło dochodu.

Projekt domu Goździk

Podsumowując, dom z sutereną może być dobrym wyborem, jeśli spełnia Twoje potrzeby i oczekiwania. Warto dokładnie rozważyć wszystkie aspekty, zarówno zalety, jak i wady, aby podjąć świadomą decyzję. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, warto również zasięgnąć porady specjalisty, takiego jak architekt lub inżynier budowlany. Szukasz projekty domu z piwnicą? Koniecznie sprawdź na stronie www.domywstylu.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »