Porady architektów

Parkiety korkowe, czy warto?

Zapewne każdy, kto remontuje bądź urządza dom lub mieszkanie staje przed wyzwaniem, jakim jest położenie podłogi. Samodzielnie czy z pomocą fachowca, to bez większego znaczenia, ponieważ w pierwszej kolejności liczy się to, co na tej podłodze ma się znaleźć i ile to wszystko będzie kosztowało. W zależności od urządzanego pomieszczenia, podłogę mogą pokrywać przeróżne surowce, najczęściej są to tekstylia, z których powstają dywany, drewno lub płytki ceramiczne. A czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad parkietem korkowym?

KOREK NA PODŁODZE?

Kora dębu korkowego to nic innego jak dobrze wszystkim nam znany korek. Ma on szerokie zastosowanie w budownictwie. Niektórzy wydadzą się być zaskoczeni, że coś, czego się używa do produkcji, na przykład, tablic na ścianę, czy zatyczek do butelek może także posłużyć jako pokrycie posadzki. Tymczasem korek podbija serca coraz większej liczby klientów, którzy używają go do wykończenia swojego lokum.

WŁAŚCIWOŚCI PARKIETU KORKOWEGO

Parkiet korkowy ma cały szereg zalet. Najważniejszą z nich jest przede wszystkim trwałość i odporność na wgniecenia, czego można się na pierwszy rzut oka nie spodziewać po tym niepozornym materiale. W połączeniu z nowoczesną technologią impregnacji, parkiet korkowy staje się nadzwyczaj wytrzymały, nie musimy się zatem martwić, że szybko ulegnie zniszczeniu. Poza tym korek tworzy rewelacyjną izolację termiczną. Odpowiednio zabezpieczony, może tą funkcję pełnić też w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.

Parkiety korkowe cechuje naturalność i elastyczność, są niezwykle komfortowe i przyjazne. Dźwiękochłonna budowa korka zmniejsza odgłos chodzenia i poprawia wygodę, a dzięki absorpcji wstrząsów odciąża stopy, stawy i kręgosłup, zapobiegając tym samym urazom.

ametyst_w02

DOBIERZ ODPOWIEDNI RODZAJ PARKIETU KORKOWEGO

Rodzaj parkietów korkowych wybieramy w zależności od pomieszczenia, w którym chcemy go położyć. Zaleca się kładzenie go w miejscach, gdzie natężenie ruchu nie jest zbyt wysokie.

Wyróżniamy dwa typy tego typu podłóg: parkiety zabezpieczone lakierem poliuretanowym lub parkiety zabezpieczone powłoką winylową, czyli PCV. O ile te pierwsze dedykowane są do mieszkań, o tyle drugie do obiektów użyteczności publicznej, gdzie natężenie ruchu jest o wiele większe. Parkiety winylowe są bardziej odporne na ścieranie i odkształcenia oraz lepiej tłumią dźwięki. Aby parkiet korkowy można było zastosować w kuchni lub łazience należy pamiętać o jego prawidłowej impregnacji, po której staje się wodoodporny. Dodatkowym plusem jest możliwość zastosowania korka z ogrzewaniem podłogowym.

ŁATWY MONTAŻ

Kolejną zaletą parkietów korkowych jest ich bajecznie prosty montaż. Nie potrzebujemy do niego wykwalifikowanych specjalistów, gdyż możemy wykonać go sami. Wystarczy nałożyć na płytkę warstwę kleju przy pomocy wałka welurowego, odczekać chwilę do wyschnięcia, a następnie położyć ją na posadzce i dobić gumowym młotkiem. Warto dodać, że przy uszkodzeniu pojedynczej płytki, nie trzeba zrywać całej podłogi tylko wymienić jeden zepsuty element.

ametyst_w03

ORYGINALNA PODŁOGA

Parkiety korkowe są dostępne na rynku w szerokiej ofercie. Mamy do wybo  ru wiele wzorów i kolorów. Możemy także sami tworzyć oryginalne kompozycje z pojedynczych płytek, albo skorzystać z porady projektanta, aby uzyskać niepowtarzalny i atrakcyjny design naszych czterech kątów.

Wybierając rodzaj posadzki warto zastanowić się nad, innym niż standardowe, rozwiązaniem, szczególnie, jeśli zależy nam na indywidualnym charakterze mieszkania czy domu.

3 komentarze

  • Kamil

    No właśnie największy plus to możliwość wymiany 1 elementu bez dużego kłopotu i coraz bardziej przekonuję się do parkietu korkowego

  • Milena

    Zachęciła mnie ta podłoga, szczególnie z tego powodu, że chcemy sami ją układać, a dodatkowo, że można wymienić jeden element bez zrywania całości idzie na plus.

  • Marek

    Korkowy parkiet to cała gama zalet, które przemawiają do mnie. Kiedy tylko będzie okazja sprawie sobie to cudeńko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »