Porady architektów

Kominek otwarty, na co zwrócić uwagę?

Wielu z nas marzy o tym, aby mieć w swoich własnych czterech kątach kominek. O ile w mieszkaniu nie jest to takie proste, w domu wolnostojącym już tak. Na rynku odnaleźć można różne typy kominków o zróżnicowanym designie. Kryteriów wyboru jest naprawdę wiele, ale zanim zaczniemy je rozważać musimy sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie: czy kominek ma być otwarty czy zamknięty. Zapewne większość z nas uważa umieszczenie otwartego kominka w pomieszczeniu za nie najlepszy pomysł. Rozważy zatem plusy i minusy i rozwiejmy nagromadzone wokół tej kwestii wątpliwości.

OGNISKO W DOMU?

Kominek otwarty posiada odsłonięte palenisko, co oznacza, że nie jest odseparowany szczelnymi drzwiczkami, brak mu także wkładu kominkowego. Na jego kupno oraz instalację, klienci decydują się głównie chęcią posiadania czegoś, co daje podobny efekt do naturalnego ogniska. Trzeba bowiem przyznać, że kominek otwarty potrafi stworzyć naprawdę przytulną atmosferę za sprawą bijącego blasku prawdziwego ognia.

NIE DLA ZMARZLUCHÓW

W przeciwieństwie do zamkniętych, kominki otwarte nie są budowane dla właściwości grzewczych. To mało ekonomiczne źródło ciepła. Kominek otwarty zużywa kilkukrotnie więcej drewna, oddając zaledwie 20% ciepła. Reszta ciepła trafia w komin i ucieka razem z dymem na zewnątrz. Kominek otwarty ogrzeje tylko pomieszczenie, w którym się znajduje. Jeśli więc chcesz, aby kominek w twoim domu był dodatkowym źródłem ciepła, lepiej zastanów się czy zamknięty nie będzie lepszym rozwiązaniem. Otwarte są polecane osobom, które lubią delektować się widokiem i dźwiękiem naturalnego ognia, ale nie będą używać swojego paleniska zbyt często. Ciepło bardzo szybko z nich ulatuje, więc nie liczmy na znaczne podniesienie temperatury w chłodne dni.

KOSZTY DREWNA WZROSNĄ

Sprawność kominka otwartego w porównaniu z zamkniętym jest zdecydowanie słabsza. Kominek otwarty nie posiada żadnej regulacji. W kominku otwartym z uwagi na nieograniczony dostęp powietrza drewno pali się znacznie szybciej, częściej je dokładamy, a co za tym idzie zużyjemy go znacznie więcej, co podniesie nam koszty.

BĄDŹ ZAWSZE OSTROŻNY

Kominki otwarte stwarzają większe zagrożenie pożarowe niż kominki zamknięte, dlatego ich posiadacze muszą przykładać większą wagę do ostrożności. Jak sama nazwa naszego paleniska wskazuje, dostęp do ognia nie jest niczym ograniczony. Zatem jeśli masz dzieci zadbaj o ich bezpieczeństwo. Musisz również zwrócić uwagę na sypiące się iskry, od których może zająć się podłoga lub meble. Aby tego uniknąć należy oddalić wszystkie przedmioty wykonane z drewna czy materiału oraz sprzęt telewizyjny, a podłogę wokół kominka trzeba wykonać z materiałów niepalnych. Zaleca się też stosowanie specjalnych przesłon odgradzających kominek od reszty wnętrza. Nie wolno także zostawiać niewygaszonego kominka na noc i podczas nieobecności w domu.

ODPOWIEDNIE WYKOŃCZENIE

Koszty wybudowania kominka otwartego nie kończą się wraz z jego powstaniem. Musisz być przygotowany na koszty związane z pokryciem podłogi materiałami, które nie są palne. Ponadto, aby twój kominek był wykonany porządnie i działał bez zarzutu, warto zatrudnić doświadczonego zduna. W dodatku, jeśli jesteś osobą lubiącą porządek, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że kominek otwarty jest trudny do utrzymania w czystości. Po wygaśnięciu paleniska, z reguły czeka nas uciążliwe sprzątanie i usuwanie dużej ilości popiołu.

Zanim, podekscytowani wizją naturalnego ognia, zdecydujemy się zamontować w domu kominek otwarty, dobrze jest wiedzieć, z czym to się wiąże i na co trzeba się przygotować.

3 komentarze

  • Ogrodolandia

    Piękny pomysł, aż marzy się, by przy nim usiąść, szczególnie w szarobury dzień 😉

  • Instal.co

    Posiadanie kominka we własnym domu to istne marzenie wielu z nas. Nie dość, że prezentuje się fantastycznie w pomieszczeniu to wieczorami nadaje tego wyjątkowego klimatu… 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Realizując obowiązek Administratora określony w treści art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO) (Dz.Urz.UE.L Nr 119, str. 1, ze zm.), informuję iż: czytaj więcej »